Asunto on minun nimellä.Olen 21v ja tulot opintotuki.
Äitini asuu samassa asunnossa tällä hetkellä.Mutta ei ole vuokralainen vuokrasopimuksessa.
Onko hän silloin alivuokralainen kelan asumistuessa?
Äitini tulot on hänen.Mutta kela katsoo hänen tulot minun kanssa yhdessä?
Asumistuessa on kohta muut yhteistaloudessa asuvat ja tulot.Tähän tulee laittaa äitini sekä hänen tulot?
Tai merkata kohtaan Alivuokralainen?
Mitenhän asumistuki anotaan ja katsotaan
3
188
Vastaukset 3
- Jeesss
Teidät katsotaan yhteistaloudessa asuvaksi riippumatta siitä, onko teillä alivuokralaissopimusta tai ei. Kummankin tulot lasketaan asumistuessa. Eihän äitisi voi olla alivuokralainen, jos ette ole tehneet alivuokralaissopimusta. Joka tapauksessa lähisukulaiset katsotaan samaan ruokakuntaan kuuluviksi riippumatta vuokrasopimuksista.
- Vaikeuksiatiedossa
Asuuko äitisi luonasi luvatta, ilman että vuokranantaja tietää Hänen asumisestaan? Vuokranantajalle nyt pitää ainakin välittömästi ilmoittaa äitisi asumisesta. Useimmiten vuokrasopimuksissa on ehto että vuokralainen ei saa ottaa asuntoon muita asukkaita vuokranantajan tietämättä?
- Lakiluki
Huoneenvuokralaki. Saa luovttaa osan jai vaikka koko asunnon perheenjäsenten käytettäväksi. Ehto jota laki ei tue on mitätön vuokrasopimuksessa. Jos itselläsi on näin, kyllä saat pitää normaalisti omaa lasta, sisarustasi kotonasi, isääsi/äitiäsi, jopa enoasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 74926
- 113819
- 143784
- 37732
- 70647
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40629Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179556- 32549
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58513Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46512- 78498
- 65496
Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 37451
- 41446
- 45443
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i1443Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74436Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks61430