SERTRALIN-lääke

Sertralin-niminen lääke isolla annoksella on taivaan lahja pakko-oireisesta häiriöstä kärsivälle. Ennen lääkitystä elämä oli helvetillistä minulle ja läheisilleni. Jos en olisi aloittanut lääkitystä, niin tuskin yksikään lapsistani olisi järjissään. Onko tämä lääke auttanut muita.

15

10901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voienskesä

      Lääkkeet tuntuvat ja auttavatkin aluksi mutta vaikutus heikkenee pitkässä juoksussa. Toiseksi stressi, kuuma kesä yms. saavat pakkoajatukset aivan holtittomiksi vaikka kuinka popsisi nappeja naamariin. Ensi kesää vitutuksella odottaen.

    • Oletko siis huomannut Sertralin lääkkeen vaikutuksen heikkenevät? Minulla on toiminut jo noin 15-vuotta.

      • voienskesä

        No mullla ollut Essitalopram. Onkohan rinnakkaisvalmiste?! Taitaa olla.


      • voienskesä kirjoitti:

        No mullla ollut Essitalopram. Onkohan rinnakkaisvalmiste?! Taitaa olla.

        Ei se ihan rinnakkaislääke ole, mutta samantyylinen kyllä.


    • Apuaonollut

      Itse kun aloitin sertralinin syönnin niin pakko-oireet katosivat muutamassa viikossa. Lääkitystä on kestänyt nyt kahdeksan vuotta. Minulla oli niin vakavia pakko-oireita että jouduin psykoosiin ja olin jonkin aikaa suljetulla psykiatrisella. Lääkkeenä on myös risperdalia iltaisin.

    • Ihanaa, että on ollut apua. Tuntuu kyllä ihan epätodelliselta kun ajattelee, mitä lääke voi parhaimmillaan tehdä. Ennen minulla oli sosiaalisissa suhteissa joka suuntaan ongelmia, ja nyt olen aivan normaali ja iloinen toimintakykyinen ihminen. Tuntuu, että lääke tekee olon luonnolliseksi ja omaksi itseksensä, tai ainakin sellaiseksi kuin haluaa olla. Millä annostuksella sinulla menee Sertralin? Onko sinulla ollut haittavaikutuksia? Minulla on kiusallinen ripulivaiva, mutta kyllä sitä sietää mielummin kuin ahdistusta. Vahvistaa toinen lääkityksesi Sertralinin vaikutusta? Onko sekin määrätty pakkoajatuksiin vai kenties psykoosiin.

    • oldpakkoajattelija

      Juu itsellä nyt yli vuosi takana juurikin pakkoajatuksiin ja yleistyneiseen ahdistuneisuuteen. Ei minulle mikään ihme lääke mutta pikkuhiljaa tilanne parantunut. Varmasti tällä lääkkeellä iso merkitys. Alussa ensimmäiset 3 viikkoa oli tosi pahoja ja ahdistus oli todella kovaa mutta bentsojen kanssa tuosta selvittyäni niin tilanne tosiaan parantunut. Kokonaan ei ole oireita poistanut ja ei varmaan sitä suuressa osassa teekään. Nyt on alettu ajamaan lääkettä alas ja ihan kuin olisi tullut takapakkia hivenen mutta voi johtua myös siitä että tietää että nyt lääkitystä vähennetään.
      jotenkin tuntuu että vaikuttanut myös ja ehkä jopa enemmän tuohon yleiseen ahdistuneisuuteen. Enään ei pyöritä päässään kaikkein pahimpia skenaarioita mitä läheisille tai lentomatkalla tai automatkalla jne.. voi tapahtua.

      • Anonyymi

        Miksi lääkettä on alettu "ajamaan alas"? Onko ollut haittavaikutuksia tai muita ongelmia?


    • oldpakkoajattelija

      juu ja annos oli vähän yli vuoden 100 mg ja nyt mennään pelkästään 50mg ja tällä lienee mennään ainakin tämän vuoden loppuun. Itseasiassa taidan ehdottaa että tätä lääkitystä voisi jatkaa koska ei aiheuta itselle pahoja sivuoireita ja ei rajoita normaali elämää millääntavalla alkoholiakin voi ottaa (toki aiheuttaa itsessään ahdistusta eli vähentänyt) . Ainoa haittavaikutus on tuo seksipuolella mutta jotenkuten vehje toimii kuitenkin :) Pidin muuten noita juttuja ns "sähköiskuista" kun lääkettä vähennetään lopetetaan höpö hommana mutta en enää. Tulee sellaisia ovelia säpsähdyksiä ensiksi kun laskin 75 mg pariviikkoa ja nyt laskin 50 mg niin taas tuli pariviikkoa noita. Nyt ei ole enään ilmennyt. Ei minusta mitenkään pelottavia tai edes kovin häiritseviä muuta kuin aluksi kun ei tiennyt mistä on kyse.

    • Pakkoajatuksiin käytetään isoja annoksia, ja ajattelisin että mahtaisiko 50 mg olla paljoakaan hyötyä? Olen minäkin vähän yrittänyt vähentää, mutta sitten jossakin vaiheessa on tullut ahdistusta ja olen lisännyt määrän takaisin 200 mg. Kyllä mä luultavasti syös lopun ikääni tätä tai ainakin jotakin muuta lääkettä. Juu, noi sähköiskun kaltaiset ovat minullekin tuttuja. Niitä tuli aluksi, silloin kun elimistö opetteli lääkkeeseen. Toi seksipuoli on kyllä ei niin mukava sivuvaikutus. Orgasmin saaminen on vaikeampaa kun ennen, eikä muutenkaan ne hommat paljon nappaa. Toisaalta asiaan voi myös vaikuttaa myös yli 20 vuotta kestänyt avioliitto...:).

    • Anonyymi

      Yksikään SSRI ei ole auttanut minun pakko-oireisiin yhtään). Itselläni on siis OCD ja muita diagnooseja. Sen sijaan terapia (mielellään CBT eli Kognitiivinen
      käyttäytymisterapia) auttaa todella hyvin OCD:hen! Suosittelen sitä kaikille jotka siitä vaivasta kärsivät.

    • Anonyymi

      Ite aloitin 2,5vkoa sitten sertan jälleen. Ensin vko 25mg ja sitte nyt mennyt 50mg tämä 1,5vkoa. Ahdistushäiriö ja fyysisenä oireena erityisesti "palantunne" kurkussa, siitä johtuva fyysinen tunne ja tarve nieleskellä. Mukana erittäin runsas syljen eritys. Onko kohtalontovereita? Kuukauden verran yhteensä pitäisi mennä näin ja sitten katsellaan nostellaanko annosta.

      • Anonyymi

        Olen kohtalotoveri. Sen verran voin sanoa että jos lääkkeestä ei ole viim puolessa vuodessa apua, niin kannattaa purkaa lääkitys. Ja lääkkeen lopetusoireet voivat pahentaa oireita paljon, vaikkei itse lääkkeestä apua olisikaan ollut.


      • Anonyymi

        Lääke kannattaa vaihtaa toiseen jos se ei ole alkanut toimimaan kuukaudessa (pakkausselosteessahan sanotaan että sen pitäisi alkaa vaikuttamaan 2-4 viikossa).


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lääke kannattaa vaihtaa toiseen jos se ei ole alkanut toimimaan kuukaudessa (pakkausselosteessahan sanotaan että sen pitäisi alkaa vaikuttamaan 2-4 viikossa).

        Juu, mutta riippuu nostaako annosta kuinka nopeasti. Lääke kannatta myös lopettaa, jos vaste on epämääräinen tai ei ole varma vaikutuksesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      76
      2595
    2. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      91
      1616
    3. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      72
      1381
    4. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      64
      1375
    5. Nuorempi mies

      Olen tänään ajatellut sua paljon, miten toimittaisiin makuuhuoneessa jne! 😏🔥
      Ikävä
      129
      1285
    6. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      145
      1173
    7. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      157
      1164
    8. Jos siis saamme

      Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j
      Ikävä
      90
      1069
    9. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      76
      1058
    10. Onko sinulla

      Joku nyt huonosti? :(
      Ikävä
      70
      1048
    Aihe