Aurauskalustoa?

Eikö Pyhäsalmen teiden auraus kuulu enää kellekkään? Niin järkyttävä lumikasos keskustassakin että ei eteenpäin taho päästä!
Pari pikku raktoria kävi auraamassa isompia teitä ja nekin vain keskeltä.
Loput tiet auraamatta!?
Kenelle kuuluu valvoa teiden aurausta?!
Kaupungin rahat on jaettu vissiin kaivoksen pottuviljelmille?!
Eikä niistä riitä enää teiden kunnossapitoon!
Käykää katsomassa mallia vaikka Pihtiputaalta!
Ei tämmöinen peli vetele!
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Älä hikeenny!!!! Kyllä ne tulee auraamaan kunhan ehtii. Nythän on vasta aamu ja kokopäivä iltaanasti on aikaa. Auraa odotellessa juo kahvit, puhdista rappustenedustat lumesta.

Äänestä

Mitä eikö työttömän volvolla päässy ihan alkon oven eteen,kun pitää noin naukua jostain lumesta!!

Äänestä

Ei päässy ei,joutu 10 metriä käveleen,olithan sinäkin jo ovella oottamassa.

Äänestä

Uratkaan ei ole enää lainsallimissa,mutta kun ei osata,eikä taidot riitä,
niin paskaako sitä muuta kuin eurot pois,muulla viis.ja risteysalueitten lumikasat samoin vois ajaa pois.jos auramiehet sitäkään osaa?

Äänestä
  • Varmaan ite oisit parempi siinäkin asiassa.käy vielä vaikka jonkun lapin kunnan palstalla valittamassa surkeuttasi.

    Äänestä

Antaa luonnon hoitaa hommat. Siitä se kesä tulee kun malttaa odottaa.
Koko kylän keskus voisi olla autotonta aluetta uimahallilta hotellille saakka. Eli autot sairaalan parkkipaikalle tms. yläkylälle ja alakylällä hotellin piha ja ranta alue vapaana.
Kävellen, potkurilla pääsee. Tulisi monelle kuntalaisille edes vähän hyötyliikuntaa.
Ja ei tarvitsisi miettiä kuka auraa ja milloin. Ennen kaikkea kunnan rahaakin säästyisi turhasta touhusta (auraaminen) kun luonto lumet kuitenkin sulattaa.

Äänestä
  • Voisiko autoliikenteen ja kevyen liikenteen väyliä saada vielä kapeammaksi. Olisi vähemmän aurattavaa.

    Äänestä

  • Siis tarkoitin kapeammiksi.

    Äänestä

Kylällä ajelu kun on vain autojen esittelyä. En kestä katsoa kun lainapaperi näkyy vielä kojelaudalla kun huristellaan liian Kalleilla autoilla. Aurattu on kyl hyvin.

Äänestä

Hauskinta tässä on se että urakoitsijalle on kyllä se kaupungin raha jo maksettu vaikka aura ei liikkuis koko talvena.

Äänestä

Mesellä ku ei ole tarkoitettu ajettavan talvella. Volvoa ajetaan kun aurattu ja tulee kevät

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AurauskalustotTöihin kirjoitti:

Eikö Pyhäsalmen teiden auraus kuulu enää kellekkään? Niin järkyttävä lumikasos keskustassakin että ei eteenpäin taho päästä!
Pari pikku raktoria kävi auraamassa isompia teitä ja nekin vain keskeltä.
Loput tiet auraamatta!?
Kenelle kuuluu valvoa teiden aurausta?!
Kaupungin rahat on jaettu vissiin kaivoksen pottuviljelmille?!
Eikä niistä riitä enää teiden kunnossapitoon!
Käykää katsomassa mallia vaikka Pihtiputaalta!
Ei tämmöinen peli vetele!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu