Ei ihme, että kaunokirjallisuudella menee huonosti.
Suuret kustantajat julkaisevat kirjoja omakustanneperiaatteella.
Se näkyy heikkona laatuna varsinkin jännityskirjallisuudessa!
Suurien kustantamojen omakustanteet
7
178
Vastaukset
- Deevil
Salattu totuus. Monet uudet tulokkaat maksavat päässystä ison kustantomon esitteeseen. Myös käännössopimuksia myydään. Sellaista olen kuullut luotettavilta henkilöitä.
- mashiach
Epäonnistuneet kirjailijat valehtelevat täällä kateellisina. Pitää kirjoittaa niin hyvä käsikirjoitus, että se kelpaa suurille kustantajille ja kirjablokkaajille.
- ssssssssssh
Laatu ei enää merkitse, yksinomaan raha eli myyvyys!
- Deevil
Varsinkin jännityskirjoja tuotetaan tuolla "uudella" omakustannusperiaatteella. Ensin pitää maksaa jotta saa naamansa esitteeseen ja jos käsikirjoitus yltää välttävän tasolle, se julkaistaan, mutta taas kirjailija maksaa.
Tietokirjoissa samat systeemit:
https://blogit.terve.fi/ostolakossa/nain-kirjani-syntyi/?fbclid=IwAR2gZcnD0sIkebalKS4-KUzjpgn86ixJBJP7bydx7K17oIN2vuaSxnEfv5Y
"Hommalle näytettiin vihreää valoa, mutta yhdellä ehdolla: koska kerran olen töissä Suomen laajimman korealaisen kosmetiikan valikoimaa tarjoavassa kosmetiikan verkkokaupassa, joka on myös kiinnostunut myymään kirjaa, niin kirja voitaisiin julkaista, mutta sillä ehdolla, että ostaisimme sitä sisään parituhatta kappaletta."
Myös käännössopimuksia voi ostaa:
"Samalla nousi esiin myös mahdollisuus julkaista kirja ruotsiksi, mutta sekin edellytti, että ostaisimme kirjaa itse meille sisään."- 123678
Yllättävä paljastus tosiaan! Miksi asiasta ei keskustella?
- hoiäly
Heikoksi on mennyt....
- Anonyymi
Uuden kirjailijan ottaminen kustantamoon on taloudellinen riski. Kun kirjailija on valmis maksamaan näkyvästä mainonnasta ja kirjojen painatuksen, kustantaja jää plussalle.
Tosiasia kuitenkin, että vain huonot ja julkkistyrkyt kirjailijat suostuvat sellaiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061