In memoriam Matti Nykänen!

Meidän maailmankuulu mäkikotkamme,Jyväskylän suuripoika on tehnyt viimeisen liitonsa.
Voimia omaisille ja osanottoni!

Voi sinä Matti nyt liitelet siellä toisilla liitoradoilla. Sinä toit niinpaljon mainetta meille suomalaisille ja sitä kihelmöivää jännitystä ja kyllä sitä itkua tuli,kun porilaistenmarssi tai maammelaulu soi täällä tuvanpirtissä.

Olit sinä uskomaton,sinulle suomalainen Mäkikotka ,kiitos että sain elää aikakautenasi ja kepeät mullat!

20

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iäisyyshyppy

      Samat ajatukset kuin edelliselläkin kirjoittajalla. Kyllä oli hienoa ja jännittävää aikaa, aina meillä nenä kiinni tv:n ruudussa kun Matti hyppäsi tosi jännittävää ja voi sitä ilon itkua kun Maamme laulu ja porilaisten marssi soi. Jotenkin oli hienoa olla suomalainen ja Suomessa, Matin saavutukset olivat isoja ilonaiheita.

    • Hyvää matkaa Matti. Uskon, että jäät Suomen urheiluhistoriaan samanlaiseksi ikoniksi kuin Paavo Nurmi tai Mika Myllylä ja ne monet muut urheilusankarimme, joiden maine ei haihdu vuosien saatossa.

    • kiitos-symppis-Matille

      Meidän kaikkien oma rakas Matti on poissa,

      me kaikki elimme kaikissa elämäsi kiemuroissa mukana,
      elämäsi ei aina ollu sinullekkaa helppoa,
      vaikka olit suomen urheilun SUUR-MIES

      kiitos kaikesta koko suomen omalle Matille ,

      olit upea persoona moni-lahjakkuus symppis, jopa taiteelinen,

    • anonyymi_KqG

      Nykänen ja Matti Pullinen olivat Keski-euroopan mäkiviikolla. Pullinen patisteli Mattia harjoitukiin mutta matti oli lukkojen takana tuoreen vaimonsa kanssa. Pulli: "Tuu nyt Matti hitossa harjotuksiin ja heti!" Matti: "Odota vähän, mä nykäsen vielä Hassista!" ( Ensimmäisen vaimon tyttönimi Hassinen).

    • Angelikat

      Kiitos matti. Olit paras.

    • hyväämatkaamatti

      Matille ehdottomasti patsas Jyväskylään. Matti oli voittamaton.

    • Matti-polo on kiistanalainen ihminen kuoltuaankin. Kuulemma kauhea someraivo meneillään.
      En ole aikeissa lukea enkä tutustua, minusta jokaisella on oikeus rauhaan, kun on ajasta lähtenyt.
      Hiukan aluksi oudoksutti ehdotus, että hänelle kustannettaisiin hautajaiset valtion varoilla, mutta kun sitten luin, että sama oli suotu Esa Pakarisellekin, niin muutin mieleni.

      • Ei Matti mikään polo ollut!
        Matti oli ujo sisäänpäinkääntynyt ihminen!
        Matin elämän tuhosi tämä Tapolan yltäkylläinen elämä.

        Mattista muistan hänen sanansa vänkkyräistä rantakoivustani,toi on arvokas puu?
        Ehkä hän näki ne kaikki elämänsä kolhut siinä vanhassa rantakoivussa,jonka kyljessä kasvoi pakurikääpää ja joka oli ne parhaimmat päivänsä nähnyt,tiedä häntä ??


    • anonyymi_RpW

      Matti oli varmasti selvinpäin hyvä tyyppi ja kukapa sitä kännissä on parhaimmillaan..en minä ainakaan. Itsekkin kaksi kuukautta sitten lopetin kaljan kanssa läträämisen enkä juo enää. Suosittelen kaikille!

      Olisihan se Matin elämä ollut ihan kartalla Pia vaimon kanssa, mutta sydän päätti että nyt riittää. Pia vaimo oli jossain sanonut, että lehdet vaan hehkuttaa mäkikotkaksi...hän oli kuitenkin ystävä ja puoliso ennenkaikkea..isä lapsilleen ja poika, veli sukulaisilleen.

      Matille rauha ja sureville voimia.

    • Fani67

      Matti oli selvinpäin ihan hyvä jäbä. Rauha hänen sielulleen ja voimia sureville.

    • Mato Valtonen on ottanut huolekseen Matin muistotilaisuuden kustannukset. Hieno ele Oilerseilta, joita Matti aikanaan on auttanut ja kannustanut. Matin hautajaisiin varmaan tulvii kansa, omaisten toive hiljaisista hautajaisista lienee mahdoton toteuttaa.
      Valtiolliset hautajaiset eivät onnistuneet, mutta ehkä Sampo Terho urheilu- ja kulttuuriministerinä saapuu laskemaan tervehdyksen arkulle.
      Matilla on paljon ystäviä. Nyt kun ne törkykirjoitukset ovat vähentyneet, tulee esiin monien muistot ystävällisestä ja kiltistä Matista. Kyllä hänestä hyvä ja lämmin muisto jää tulevillekin polville.

      • asiat.asioina

        Kyllä se Matti ihan itse aiheutti törkyä väkivaltarikoksillaan ja alkoholismillaan. Myi koko elämänsä Seiska-lehdelle, kai se lehti hautajaisiinkin pääsee ja jutusta hyvin leskelle maksaa.
        Matin lapsenlapset eivät saaneet tavata isoisäänsä, tuskin omiin lapsiinsakaan paljon yhteyttä piti tai sai pitää. En usko että pahoinpidellyille ex-vaimoillekkaan hyvää ja lämmintä muistoa jäi. Ei niitä vankilatuomioita Matti turhaan saanut. Varmaan oli ainakin olalletaputtelijoita ja siipiveikkoja menestyksen päivinä ja loppuun asti, Matin siivellä sai ainakin julkisuutta. Ihan itse terveytensäkin tuhosi.


    • Makriina2

      Tänään uutiset, että valtio maksaa Nykäsen hautajaisista 20 000 e,
      Ymmärrän, että se on lahjoitus.
      Kysynkin, hyökkääkö verovirasto tämän summan kimppuun= Jos hyökkää, tietävätkö omaiset.
      Olisi aika yllätys vuoden kuluttua!

    • JuoppoTuoOli

      Niin...jokainen on kuoltuaan niiiiiin hyvä, kiltti, ystävällinen jne. ihminen. Unohtuu, että Matti oli myös rappioalkoholisti (ja siihenhän tuo meni, hoitamaton diabetes viinaa) sekä naistenhakkaaja. Mutta hei, mitäpä siitä, pahoinpitele vain, kun olet joskus mäkeä hypännyt! Jokainen nyt uutisiin hyvällä tavalla, niin voit sitten vanhempana perseillä rauhassa.

      • ilkimys

        Yli puolet suomalaisista jotka täällä haukkuu, ei kukaan kyllä kehu kuolemankaan jälkeen.Suomalaiset heikko itsetuntoista kansaa, toista haukkumalla saa itsensä ylennettyä,ja saa itselle hyvää itsetuntoa,ja tuntee itsensä paremmaksi ihmiseksi. Ei tarvitse haukkua toisia jos hyvä itsetunto.


      • helenaxy

        Ent. työkaveri, hauska, hyviä ns. sutkauksia moneen juttuun. Hän oli "loppusuoralla" käydessämme häntä sairaalassa tervehtimässä. Hauskuutta puheissamme riitti puolin ja toisin, olihan meillä jokaisella niitä värikkäitä, hyviä päiviä ollut, sekaan toki mahtuu tapahtumarikkaita päiviä. Niinpä pois lähtiessämme ystävä lakanoiden alta antoi neuvon meille , "kun minua ei enää ole muistakaa minua keskusteluissa sanonnalla:"Kuoltuaan on koirakin hyvä!"

        Taidatkos asian paremmin ilmaista! Eipä tilannetta ole vielä eteen tullut, hän elää ja porskuttaa iloisena joukossamme, vitsit vain lentelevät ajankohtaisten juttujen höysteenä. Ehkä itseironia on joillakin hyvä ominaisuus.


      • Anteeksi vaan kuinka monta kultamitalia Juoppo Tuo Oli henkilö on tuonut Suomelle?
        Kuinka monta maaillmanmestaruutta?
        Meillä on ollut kansallissankareissamme ehkä alkoholin väärinkäyttäjiä,mutta sinä irvileuka,joka jakelet täällä omia mielipitetäsi,et lainkaan tiedä,mitä on myydä oma identiteettinsä,oma uhrautuvuutensa,oma julkinen elämänsä alttarille,julkiset sirkushuvit?


        Me kannustamme urheilijoita vain silloin,kun Maammelaulu kaikuu!
        Ajatelkaa kuinka paljon he mattinykäset tekevät työtä tullakseen huippuurhelijoiksi?


    • Tänään kakkosella hyvä ohjelma Nykäsestä, Siinä hän kertoo urheilu-urastaan ja niistä elämänsä vuosista.
      Mutkaton ja lämmin ohjelma. Tulee varmasti uusintana vielä.

    • Olisiko ollut niin,ettei silloin osattu valmentaa urheilijaa oikein?
      Hyppytekniikkaa osatiin antaa,mutta henkinen valmennus jäi alaarvoiseksi?

      Matti,niinkuin helenaxy kertookin oli huumoria viljelevä kaveri.
      Jollemme näe hänessä kansallissankaria,niin olisi parasta jättää komentoimatta.
      Valtiollisethautajaiset ovat jo kunnianosoitus,eivät Seiskalehden alasajavat otsikot

      • omavalintansa

        Matti itse myi elämänsä seiska lehdelle ja leski Pia jatkaa rahastusta . Myi jäähyväiskirjeensäkkin , jonka Matin hautajaisiin kirjoitti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4463
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      3228
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2884
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2687
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2539
    6. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2480
    7. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2467
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2275
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2065
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1727
    Aihe