asx takajarrut jäätyy

talviautoko

onko muilla esiintyny vastaavaa, emännän asx takajarrut jäässä joka helvetin aamu ja joutuu koputtelemaan vasaralla ja jatkolla satuloihin että pääsee liikkeelle. auto on vm 2018 ja huollon mukaan on normaalia talvella että jarrut jäätyy merkistä riippumatta siihen kuntoon että autolla ei pääse liikkeelle... ei meillä oo millään muulla automerkillä ollu vielä tämmöstä jarru jumppaa joka aamu..jäätyy vaikka ei olisi käsijarrua päällä...

9

1897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RMB54

      Jumittuminen johtunee sulaneen lumen jäätymisestä jarrupalan ja levyn väliin.
      Jarrukilpi estää suurimman osan lumesta pääsemisestä jarrulevylle. Jarrukilven muoto ja koko vaikuttaa suojauksen tehokkuuteen.
      Ehkä ASX:ssä on koko tai muoto väärä?
      Eräässä merkissä, viime vuosituhannella, oli vastaavaa ongelmaa. Lisäsuojalla ongelma ratkaistiin.

      • Anonyymi

        Jumittuminen johtunee sulaneen lumen jäätymisestä jarrupalan :: Ja kun vaihtaa Aluvanteet peltivanteisiin niin ongelma paranee jonkin verran ,ehkä hyväksikin . Aluvanteet päästää liian paljon lunta jarrulevyihin !!


    • KPA

      nyky autoissa ei saa käyttää käsijarru. Mulla Passatti jos kässäriä käytetään niin oi voi.

    • Tyypillistä mitsussa. Itsellä oli carisma jossa jarrut jäätyi talvella poikkeuksetta. Pitää muistaa ettei käsijarrua vedä koskaan talvella päälle,ja muutenkin ainoa millä jarrujen jäätymisen estää on autotalli... Mutta sitten toisaalta,nyt on mazda ajossa ja siinä sama ongelma,niin että ei mitsu ole ainoa jossa tämä ongelma... Autoja ei ole tehty Suomen talviolosuhteisiin eikä auraamattomille teille. Kokemuksesta olen huomannut että jo pieni pöllyävä lumikerros tiellä aiheuttaa lumen kertymisen jarruihin,sulamisen ja jäätymisen.

    • Anonyymi

      Sama ongelma. Pahimmillaan pikkupakkasilla (noin - 4 astetta). Koputtelukaan ei aina auta. Lämpöpuhallihoito auttaa, turhauttavaa puuhaa.

      Bensakoneella on jäätymisongelmiaa (pakasta noin -20 astetta). Tien tukkona olen ollut em. talviominauksien vuoksi.

      • Anonyymi

        B180 Mersu jäätyy, jos pesun jälkeen jättää pakkaseen. Levyt voi ajamalla ja jarruttelemalla kuivata. Sitten ei jäädy.


    • Anonyymi

      Ei ole ollut jarruissa ongelmia. Asx 2017

    • Anonyymi

      Minkälaiset vanteet on? Jos ne on kovin avoimet, niin lumi pääsee pakkautumaan jarruihin.

    • Anonyymi

      Ei ole ollut ongelmia jarrujen kuten ei minkään muunkaan vuoksi. Vanteetkin talvirenkaissa on Mitsun omat ja melkoisen avoimet alumiinivanteet.
      Auto ASX, vm 2017, neliveto 2.2 diesel.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      95
      1084
    2. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      55
      742
    3. Huonoja uutisia-nyt lähtee höyrylaivat

      https://www.ita-savo.fi/ Konkurssiin meni tämäkin yritys. Raja kiinni ja venäläiset turistit puuttuvat. Täällä menee pe
      Savonlinna
      35
      624
    4. Ei näytä hyvältä

      Kyllä nyt Ähtäriä viedään vesikelkalla. Neuvotteliat untuvikkoja kaikki. Mikko tietty tapansa mukaan loikki puheenjohtaj
      Ähtäri
      39
      556
    5. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      49
      500
    6. Jos vielä toivot...mies...

      Saisinpa jonkun merkin sinulta, jos vielä odotat 📝➡️📱 Rohkeus on mennyt jos seurustelet vaikka nykyisin. En halua häi
      Ikävä
      48
      492
    7. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      31
      479
    8. Ilahtuisin jos laittaisit viestin

      Mutta et niin tee 😔 sillä sun mielestä on mun vuoro.
      Ikävä
      34
      447
    9. Olet hurmaava

      Olet paras mies, joka on tullut vastaan. Sinussa on jotakin, mitä muissa ei ole. En vaan tiedä, mikä on oikein sinun su
      Ikävä
      14
      441
    10. Dina on valittu virkaan Rovaniemelle

      Kemijärven kaupunginjohtaja on pyrkinyt pois Kemijärveltä ja näyttää että näin tulee käymään.
      Kemijärvi
      25
      438
    Aihe