Oksetatte mua

EläkeläisetJäälautalle

Loiset jotka jää eläkkeelle itsekkäästi täysin terveinä 60 ovat tämän maan ajamassa tuhoon.

Itsekkäät paskiaiset.

30

78

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä tämän palstan suurin ongelma.
      Aloittajankaltaiset viistoista-kesäiset yrittää provoilla.
      Tässähän tuli sitten huomiota..
      Ota vessapaperia ja pyyhi korvantaustas.

    • Jaa, nytkö odotat ankaraa vastalauseitten ryöppyä, että kyllä me olemme työllämme eläkkeemme ansainneet jne.
      Saisit hirrrrveen pitkän ketjun aikaan, riitaa, toraa ja tappelua.
      Evvk.

    • En minä voi sille mitään että en sairastu.
      Yritän kyllä kovasti.
      Dokaan joka päivä ainakin vähän.

      H.

      • Mitä, oletko sinä täysin terve?
        Varmaan lähes ainoa liki seitsemänkymppinen, joka on terve.
        Hallelujaa ja otetaas taas!


      • Liian-kräsä-selvinpäin
        Anceli kirjoitti:

        Mitä, oletko sinä täysin terve?
        Varmaan lähes ainoa liki seitsemänkymppinen, joka on terve.
        Hallelujaa ja otetaas taas!

        Minäkin taidan kumota raittiuteni ja alkaa ryyppäämään, että olen sitten 7 kymppisenä super-iskussa.


      • Liian-kräsä-selvinpäin kirjoitti:

        Minäkin taidan kumota raittiuteni ja alkaa ryyppäämään, että olen sitten 7 kymppisenä super-iskussa.

        Pitäisiköhän minunkin aloittaa, sais vaikka kuolla terveempänä.


    • Noaijjaa!! Tuntisin ennemmin itseni loiseks, jos olisin jatkanut töissä vaikka 68-vuotiaaks. Miks olisin vienyt duunin joltain paljon nuoremmalta ja paremmin koulutetulta?

    • lähes.50.v.töissä

      Joo täällä yks loinen. Jatkoin pari vuotta eläkeiän yli, koska projekti oli kesken. Olisi ollut liikaa vaadittu, että nuorisosta joku olisi opetellut työni. Ei ne jaksaneet, kun päivät pitkät vaan väsytti.

    • Heihuoliavailla

      Taas yks, joka on päästetty avohoitoon liian aikaisin. Meinaan jäädä eläkkeelle heti kun se on mahdollista mutta en mä näitä hommia lopeta.

    • Bengalitikku

      Ostapa "Pöytyän myssy", niin ei kiristä noin pahasti. Ja mieti.

    • vfihimsf

      .-- piiloon navettaahan entisaikoina kehitysvammaiset ja aviottomina syntyneet pikkuipanat pistettiin - ennen kuin kelpuutettiin lisäks tekemään 55nvuotta kolmivuorotöitä - fyysistä kremppavaivaakin kertyi ihan rutkasti älyllisten ongelmien ohella - joten itse ainakin koen ansainneeni eläkkeeni.

    • kvnasbna

      Eiköhän tuo ongelma ole pikemminkin päinvastoin: eläkkeelle ei meinaa millään päästä, vaikka olisi kuin sairasteleva. Samaan aikaan olisi nuorempia terveempiä työnhakijoita tilalle. Kyllä se sellainen vasta on kaikkien kiusaamista. Sitten kun sairastelevana kitkuttelee eläkeikään ja eläkeaika koittaa, niin onkin edessä uusi ongelma: kunto on yhtäkkiä mennyt niin huonoksi, että tarvitsisi saman tien kotihoitoa tai hoitokotia. Sitäpä ei tuosta vain saakaan, kun nyt katsotaan, että on niin nuorikin vielä ja eihän nyt alle 70.v voi niin huonossa kunnossa olla. Nähty omaisena tämäkin. Kyllä minusta suurempi ongelma on se, että Suomessa voi pitkäänkin työikäinen keplotella ihan etuuksilla tekemättä mitään. Eikä tällaisilta saa mitään vaatia. Sehän nyt olisi ihmisten kiusaamista ja orjatyön teettämistä. Monilla vielä kädet ja jalat toimivat hyvin kantaa saamansa etuudet Alkoon. Kotona viinaa ja makkaraa kiskovalle 35-vuotiaalle laiskurille maksetaan sitäpaitsi huomattavasti paremmin, kuin justiinsa eläkkeelle jääneen omaishoitajalle. Ja tämänkin omaishoitajan ikä voi olla vielä kaukana eläkeiästä.

    • Tavoite on jäädä osittaiselle eläkkeelle 59-vuotiaana, siis pysyvälle, ei määrä-aikaiselle. Siinä kuitenkin voi tehdä puolikkaana töuitä ja eläke karttuu vähän.Ja harmittaa kun olen nsika limassa oman terveyden kustanuksella ollut liiankin tunnollinen töissä. Näkyyhän tupta pärjäävän vähemmälläkn kouhittamisella.

    • flegmaatti

      Päin vastoin! Mehän olemme epäitsekkäitä hyväntekijöitä jättäessämme harvat työpaikat lukuisten nuorten työttömien käyttöön!

      Olen itse odotellut kutsua pressan itsenäisyyspäivän vastaanotolle tunnustukseksi jalomielisyydestäni koska aloitin epäitsekkään, jalomielisen työstä vetäytymisen 52 vuotisena saattaen sen täydellisyyteen 57v ikäisenä. Vaimoni löi pensselit lopullisesti santaa 52v iässä.

      Elämme täysin niukkojen eläkkeidemme varassa saamatta niiden lisäksi killinkiäkään mistää.
      Olen 75 vuotisena tiukassa kunnossa kunhan ei vaadita 3-loikkaamaan tai heittämään voltteja, edes puolikasta eteen päin.

    • Ihmispolot
      • Bengalitikku

        Samaa mieltä. Ja maksuajaksi 100 vuotta.
        Katson linkin myöhemmin....


    • pisneksiäkin-juu

      Eläkkeet otin ulos jo 57 ikäisenä.
      Sitten siirryin bisnesrintamalle ohjailemaan uusia tuloja itselleni, mahdollisimman verottomasti.
      Juu ja vein monelta mahdollisuuden työpaikkaan.
      Vituttaa heidän puolestaan mutta nauru suin hyväksyn sen.

    • DianaPalmer

      Mieluummin sitä 60 -vuotiaana terveenä jää kuin 70 -vuotiaana sairaana. Täytin juuri 60 ja otin eläkkeen. Tilalleni palkattiin 37 -vuotias asiantuntija. Eikö tämä ollut vaan hyvä asia?

      • flegmaatti

        Kaltaisesi epäitsekkäät henkilöt ansaitsisivat julkisen tunnustuksen vaikkapa samaan malliin kuin itsenäisyyspäivänä sotilasarvon nousun saavat!

        Aina parempi mitä varhaisemmin tekee tilaa nuoremmille rasittamatta julkishallinnon kustannuksia millään tukiaisilla.


    • Tykkääkä aloittaja siis, että mieluummin hänen pitäisi saada jäädä eläkkeelle, koska hänellä on mahatauti ja oksettaa.
      Ehei, ei sellaisen takia ennenaikaiseläkkeelle jäädä. Menee se siitä ohi, kun joitakin päiviä oksentelet.

    • mimmimum-..mi

      Sitten pitää vaan oksentaa...jos oksettaa...kyllä se sitten helpottaa...Itse en ole pitkiin aikoihin oksentanut....silloin viimeksi kai kun migreeni vaivasi..

    • lökäpöksyluuserittöihin

      näppynaama lökäpöksy pummikin, joutunut varmaan töihin..

    • Mieluimmin terveenä kuin sairaana kun sen aika on.

      Saat vielä kauan oksennella, ennen kuin moinen loispummiuden autuus kohdallesi kolahtaa.
      Eläkeikä siirtyy tulevaisuudessa kauemmaksi ja kauemmaksi, riippuu tietysti, miten ahkerasti teet töitä ja miten paljon olet itse valmis itsellesi eläkettä maksamaan.

      Sitä on loinen kun jää aikaisin ansaitulle eläkkeelle ja sitä on loinen ja vie joltain nuorelta työpaikan jos jatkaa pitempään.
      Ota nyt näistä selvää.

    • spuglaanko

      Sinunlainen pummi (mies, ikä noin 22, ei ikinä työssä) aiheuttaa äärimmäistä halveksuntaa.

    • alapäätäteille
    • "Hullu paljon töitä tekee viisas pääsee vähemmällä".

    • Bengalitikku

      Onkohan joku nuori s24 sairastunut kroonisoituneeseen Noro-virukseen.
      Aloituksessa vain on jotain tuttua. 👣👣👣

    • Nimim. "EläkeläisetJäälautalle "
      Käykö kateeksi, olen terve ja elämääni tyytyväinen eläkeläinen.
      En tunne tippaakaan huonoa omaatuntoa, nautin eläkepäivistäni.
      Nuoremmille tulee töitä kun vanhemmat eivät roiku työelämässä kuolemaansa asti.
      Työ on silti tuttu sana minullekin.

    • Ajatteleuusiksi

      Entä ne "loiset", jotka eivät koskaan edes aloita työuraa ja tienaa omiaan, joilla voisivat kustantaa eläkepäivänsä(kin)?

    • oksenna rauhassa, mua ei haittaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      127
      3158
    2. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      61
      2805
    3. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2192
    4. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      103
      2108
    5. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      130
      1978
    6. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1951
    7. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      10
      1192
    8. Kristinoppi ja vähäkatekismus:

      Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas
      Luterilaisuus
      67
      984
    9. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      12
      955
    10. Valtuuston puheenjohtaja ei hallitse kokousta

      Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja antoi teatterin pyöriä valtuustossa. Sosialidemokraattien Risto Korkalon pu
      Kemijärvi
      77
      890
    Aihe