Työllistymissuunnitelman päivitys netissä

työtönpummi

Elikkäs te-toimiston tädiltä tuli tekstari, että pitäisi päivittää työllistymissuunnitelma. Tähän asti kaikki ok, edellisen kerran suunnitelma päivitettiin puhelimessa "määräaikaishaastattelun" yhteydessä, ja yhteistyö tädin kanssa sujui jouhevasti, suunnitelmasta tuli tasan sellaine kuin halusinkin sen olevan.

Nyt ilmeisesti sitten täti ei viitsi soitella, vaan homma pitäisi hoitaa itse Oma asiointi-palvelun kautta (viestissä oli lyhyet ohjeet, mitä suunnitelman pitää sisältää, ja ne kaikki ovat minulle ok). Elikkäs siitäkö vain täytän Oma asioinnissa tuon lomakkeen, ja homma on sillä selvä? Vähän arveluttaa, koska tuossa ei olla kontaktissa virkailijan kanssa. Hyväksyykö virkailija ohjeen mukaan laaditun suunnitelman sellaisenaan, vai voiko tehdä siihen omavaltaisia muutoksia olematta ensin yhteydessä minuun? Vai kannattaako varata suosiolla puhelinaika (viestin lopussa oli maininta, että jos haluan laatia suunnitelman yhdessä virkailijan kanssa, pitää jättää yhteydenottopyyntö)?

17

7112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • thätshitspoisss

      "Elikkäs siitäkö vain täytän Oma asioinnissa tuon lomakkeen, ja homma on sillä selvä? "

      Juuri näin..Jos kerran suunnitelma mol:n sivulla on sinulle sopiva miksi haluat lisävaivaa ja mahdollista harmia itsellesi varaamalla soitto-ajan?

      Kokemusta on juuri puhelimessa ne mahdolliset epäselvyydet syntyvät ei niinkään nettipalvelussa tai nokikkain ollessa virkailijan kanssa.

    • ole.tarkkana

      Täytä lomake ja homma on sillä selvä. Samat asiat työkkärin tätikin kysyisi, jos suunnitelma tehtäisiin puhelimessa. Mutta ole TODELLA tarkka, suunnitelma on velvoittava: ruksaa suunnitelmaan vain asiat, jotka aiot tehdä, muuten paukkuu karenssi, esim. jos ruksaat tekeväsi CV-nettiin esittelyn, se on myös tehtävä 3 kk kuluessa.

      Jos aiot hakea työvoimakoulutukseen, työkokeiluun tms, kyseinen kohta on syytä ruksata. Ellei asiasta ole merkintää suunnitelmassa, et saa koulutus- tms. ajalta 9€/päivä korotettua päivärahaa.

    • lkhgaklsd

      Normijuttu sen kun täytät lomakkeen n. 5 minuuttia. Ite laitoin sinne samat asiat ku oli ennenki ja läpi meni. Kerran tuli kutsu johonki massatapaamisee, m,issä kaikki about 50 paikala ollutta täytti paperilla ton saman jutun. Työkkärin tarttee olla yhteydes työttömää kerran/3kk ja ne korvaa puhelinhaastattelun textarilla käskyllä päivittää ite oma työnhakusuunnitelma. Jostain luin et toi textari täyttää sen vitun työkkärillä olevan 3kk välein yhteydenottovelvotteen.

    • sieltä_löytyy

      Nyt helmikuussa Oma asiointi -palveluun on liitetty te-toimisto henkilöasiakasrekisteri. Siis sinä näet kaikki te-toimistossa tehdyt itseäsi koskevat rekisterimerkinnät tämän oma palvelun kautta.
      Kun olet sen suunnitelman hyväksynyt, voit käydä tarkistamassa niistä henkilöasiakasrekisteritiedoisat onko kaikki sovittu pysynyt niin kuin olet allekirjoittanut.

      Jos ei, niin ota yhteyttä työkkäriin.

      Jaha, teillä on 3 kk:n yhteydenpitovelvoite.
      Katselin tässä juuri omat tietoni siellä Omassa palvelussa. Meikäläiselle oli työkkärin kone laittanut seuraavan työnhaun uusintapäivämäärän heinäkuulle 2019. Eli siinä taitaa ollakin yhteydenottoväliä enemmän kuin 3 kk.

      Mitä vähemmän työkkärin kanssa on tekemisissä sen parempi. Pyrkikää pois sieltä rekistereistä. Niihin sisältyy sellaisia uskomattomia seikkoja ettei tosikaan.
      Työkkärin rekisterissä ollessa on työkkärin valvonnassa.

      • jaöjsgöjd

        Ei ainakaan mulla ole mitään 3 kk yhteydenputovelvoitetta, Oma asioinnissa lukee ainakin mulla ainoastaan, että työnhaku on voimassa, ei mitään "työnhaun uusintapäivää". Joskus aikanaan näky yhteydenottopäivä, mutta ei työkkäri silloin soitellut, ja päivä siirty automaattisesti 6 kk eteenpäin.

        Lain mukaan työkkärin pitäisi olla aktiivisesti yhteydessä asiakkaan suuntaan 3 kk välein. Käytännössä "yhteydenpito" on tosiaan se sama tekstari, jonka ap:kin oli saanut: päivitä itse suunnitelmasi, eikä sitäkään tule 3 kk välein, pikemminkin kerran vuodessa. Seuraavana päivänä oma työnhakusuunnitelma näkyy sitten hyväksyttynä sellaisena, kuin sen on itse väsännyt. Tosin tuskin ihan mikä tahansa paskanjauhanta menee läpi, eli jos ei hoida kunnolla, niin varmaan työkkärin virkailija sinne kyllä laittaa "tehtäviä", jotka on joko hyväksyttävä tai karenssi heiluu.


    • Yrittää_pimittää

      Täti avaa sähköisessä palvelussa tietosi (pyydä maililla avaamaan)
      sitten valitset jonkun tehtävän sieltä oma palvelussa, mistä ei loppupeleissä jää sulle mitään todistusta että mihin olet suostunut oikeasti, koska ne ei kuittaa sitä mailiin. Eli allekirjoita vaan jotain sieltä ei se sua mihinkään velvoita, ja sitten heti sen jälkeen muutat suunnitelman mailissa oman mielenmukaiseksi eli korjaat "virheet" ja pyydät kuittausta. Esim. pistä vaikka että haet työkokeiluun jonnekin, ja sitten mailissa kuittaat sen pois sieltä, lisää vaikka että mikään tehtävä ei vastannut tavotteita omapalvelussa, mutta valitsit jonkin pakkotehtävän taloudellisen uhan alla pakotettuna/kiristettynä. Jos ei vastaa niin kirjaamon kautta pyydä päivitys. Niitä kirjaamo-osoitteita on usealla eri kunnalla, sinne vaan mailia jos ei vastaa.

    • työtönpummi

      Täytin suunnitelman Oma asioinnissa. Oli lopulta simppeli juttu, kiitos kommentoineille. Ruksasin vain ne tehtävät, jotka olisin muutoinkin tehnyt, työkkärin täti ei viestissään käskenyt ruksata muuta kuin "haen työpaikkoja".

    • MinäTeinNäin

      Täytin suunnitelman Oma asioinnissa. Oli lopulta simppeli juttu, kiitos kommentoineille. Ruksasin vain ne tehtävät, jotka olisin muutoinkin tehnyt, lisäsin perään, allekirjoitin taloudellisen uhan alla pakotettuna ja kiristettynä vasten omaa tahtoani, sitten tein uuden suunnitelman ja täti kuittasi sen mailiini, joka kumosi sähköisen pilipalisopimuksen. Työkkärin täti ei viestissään käskenyt ruksata muuta kuin "haen työpaikkoja ja osallistun kyykytystoimiin" mutta sillä ei ole väliä, koska se sähköinen kumottiin heti tuolla mailisopimuksella.

      • työtönpummi

        Mistä "mailisopimuksesta" solkkaat? Taidat olla joku elämäntapatyötön tukivenkoilija.

        Ei kukaan kiristänyt taloudellisella uhalla.

        Itse tehdystä suunnitelmasta sai PDF-kopion todisteeksi, että homma on hoidettu.

        Seuraavana päivänä suunnitelma oli hyväksytty Oma asioinnissa sellaisenaan, joten miksi yrittää kumota sitä millään "mailisopimuksella"?


    • JeesusPelastaa1

      Pidän oikeuksistani kiinni. Sitten kun uhkaillaan niin se nauhoitetaan tai todistetaan muulla tapaa. , pdf kopio ei todista mitään, koska se ei tule mailiin. Ainut oikea sopimus on joko kirjallinen aidoilla nimmareilla (ei harhautuskopiot) tai kuittaus mailiin mitä on sovittu, vaikka heti sähköisen jälkeen. Jos ei tule niin silloin yritetään huijata näillä sähköisillä sopimuksilla.

      Jeesus on Herra ja ainut tie pelastukseen. Katukaa syntejä, ottakaa pelastus vastaan Jeesuksessa Kristuksessa ja etsikää Taivaan Isää koko sydämisesti, Nuhtelen teitä pahat henget jotka poljette työttömien ja vähäosaisten oikeuksia. Teidän palkka on ikuinen kadotus, ellette käänny ja kadu syntejänne. Herra on oikeudenmukainen tuomari. Amen

    • aikakutajuta

      kävin tsekkaa omaa suunnitelmaa ni siellä on iso punainen ilmoitus et enää ei voi muokata netissä omaa suunnitelmaa, aiemmin sitä pystyi korjaamaan netissä ja klikkas vaan lähetä

      • ffjödjsg

        Pyydä virkailijaa avaamaan muokkauslinkki, niin sitten pystyt.


    • hohhoijaaat

      Minulla ei ole edes mitään linkkiä, missä sitä suunnitelmaa voisi tehdä tai muokata.

      • työkkäri_avaa_linkin

        Ei sitä tavallisesti olekaan, virkailija avaa linkin ja lähettää siitä tekstarin/s-postia. Jos haluat oma-aloitteisesti muuttaa voimassa olevaa suunnitelmaa, pitää ensin ottaa yhteyttä työkkärin virkailijaan.


    • huuuuuuuuhaaaa

      Turhanpäiväsiä nuo kaikenlaiset suunnitelmat.

    • juujuuuhhh

      On vaikeeta, kun ei osaa mitään ja vuosikausien koulukiusaamisen takia sosiaaliset taidot on ihan nollassa. Muodon vuoksi tulee suunnitelmat täytettyä ja töitä haettua (ei niihin pääse kuitenkaan). Ja yksinkertaisia ja helppoja työpaikkoja ei riitä kaikille, kun pitää sada maahanmuttajatkin kotoutettua työllä. Ja monilla heistä on varmasti enemmän osaamista kuin monella suomalaissyntyisellä työttömällä.

    • rdnrrfndfndrnd

      Sitä kiusaamista on kaikkialla, aivan sama.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      264
      3231
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      77
      1295
    3. 66
      1203
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      199
      1039
    5. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      48
      933
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      931
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      41
      772
    9. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      772
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe