Sampolla leikkaa!

Sampo kategorisoi Akun luokkaan häirikkö ja Matin luokkaan Sankari.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8e8dff07-2e81-4685-b49d-62e211c14256

Jännä miten sitä voikin ajatella monella tavalla. Aku ei kait ole koskaan rikkonut lakia, on ehkä pahoittanut muutaman pissiksen mielen metodeillaan, mutta saanut aikaan Suomen mittapuussa ainutlaatuisia elokuvia.

Matti taisi hieman toimia vastoin lakia, tai ainakin venytti käsitystä laillisuudesta. Milloin pahoinpiteli puolisoitaan, milloin mitäkin.

No kukin voi tietenkin arvottaa asioita erilaisin lasein, mutta ehkä tässä vähän saattaa olla nyt kyse kansanlaisten ja äänestäjien perseennuolennasta, ehkä vähän.
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En jaksa uskoa, että valtiollisen hautajaiset toteutuvat tässä tapauksessa.

Äänestä

Halpaa pisteiden keruuta häikäilemättömältä poliitiikon retkulta.
Tää ääliö ei jätä yhtään keinoa käytämättä, että säilyttäisi edes rippeet saavuttamastaan statuksesta.
Heppu kuvittelee pitävänsä peukaloansa kansan pulssilla ja aavistelevansa mitä se haluaa—tosiasiassa se haluais tän ylimielisesti virnistelevän kekkeruusin häviävän valtakunnan politiikasta mahdollisimman pian.

Äänestä

Matti on istunut vankilassa! Silti koitetaan tehdä jotain upeeta kansallissankaria! Matti oli alkoholisti juoppo,pahoinpiteli naisiakin,muistatteko kun oliko se 1 vai 2 avioliitto niin sillä naisella oli silmä mustana. Eikö Merviäkin kuristanut ja puukottiko jopa? Joo oli kova urheilija, mutta kauan sitten. V 90 jälkeen alamäkeä.

Äänestä

On aivan kaksi eri asiaa, tämä Aku Louhimies ja Matti Nykänen. Matti Nykänen menestyi urallaan ja loi hyvää suomi kuvaa. Aku louhimies käyttäytyi ohjattaviinsa henkisellä väkivallalla ja pakolla TYÖTEHTÄVÄSSÄÄN ohjaajana. Liittyi työn ytimeen Aki Louhimiehen näyttelijöiden alistaminen, käytti ohjaajan valtaansa väärin ja piste. Työ ohjaajan valta henkinen väkivalta on eri asia kun Maailman mestari omalla harjoittelullaan menestys suomen markkinointi. Matti Nykänen ei alistanut ketään omalla harjoittelullaan, metodeillaan, kun teki suurta menestystä. Kilpailijat muistelevat hyvällä. Oman tiensä kulkija eksyi omalla polullaan uransa jälkeen, miten se liittyy urheilumenestykseen???? Ei mitenkään.

Mutta tässä näkee tästäkin aloituksesta, kun henkisesti vajaat levittävät omia "viisaita ajatuksiaan". Voi voi, ei muuta. Kun on lusikalla annettu kauhalla ei voi vaatia. Jokaisen kannattaisi pysyä siinä lestissä, johon rahkeet riittää eikä yrittää olla suurempikin filosofi ja tarkkailija.

Aku Louhimies on päinvastoin tahrannut Suomen maineen, omasta maineesta puhumattakaan. Itse olen kyllä antanut tukea niille ajatuksille, mitä Aki Louhimiehestä on ulkomailla keskusteltu. Ei jatkoon!

Äänestä

Johan Kekkonen ja Koivisto kääntyisivät haudassaan jos he aktiiviuransa jälkeen itsensä munanneen entisen urheilijan kanssa joutuisivat samaan kastiin.

1Äänestä

Minulta pisteet molemmille miehille

Äänestä

Kommentoi aloitusta


AkuMatti kirjoitti:

Sampo kategorisoi Akun luokkaan häirikkö ja Matin luokkaan Sankari.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/8e8dff07-2e81-4685-b49d-62e211c14256

Jännä miten sitä voikin ajatella monella tavalla. Aku ei kait ole koskaan rikkonut lakia, on ehkä pahoittanut muutaman pissiksen mielen metodeillaan, mutta saanut aikaan Suomen mittapuussa ainutlaatuisia elokuvia.

Matti taisi hieman toimia vastoin lakia, tai ainakin venytti käsitystä laillisuudesta. Milloin pahoinpiteli puolisoitaan, milloin mitäkin.

No kukin voi tietenkin arvottaa asioita erilaisin lasein, mutta ehkä tässä vähän saattaa olla nyt kyse kansanlaisten ja äänestäjien perseennuolennasta, ehkä vähän.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu