Hienoa että oli lehteenkin saatu juttu tästä maleksimisongelmasta. Olen tällä palstalla useaan otteeseen todennut, että Kuopion suurin ongelma ovat häiriökäyttäytyjät yleisillä paikoilla, joissa ihmiset haluaisivat rauhassa lenkkeillä koirien tai lasten kanssa. Kuopion pahimmat ''räkälät'' sijaitsevat Sokoksen taustalla ja edustalla, Sankaripuistossa ja Amarillon nurkilla, näissä on ympärivuotista häiriköintiä havaittavissa. Kesäisin ongelmana ovat erityisesti Valkeisenlammen itäranta, Kuopionlahden aallonmurtaja, Snellmanin puisto ja Satamassa Albatrossin ympäristö. Viime vuosina myös Maljalahden pelipuiston ovat kaljoittelijat sankoin joukoin vallanneet käyttöönsä. Yhden häirikköryhmän muodostavat nykyään valitettavasti myös korkeakoulujen opiskelijat, jotka eivät tunnu opiskelusta välittävän vaan riehuvat jatkuvasti haalarit päällä lumihangessa ja mutavellissä, sotkien ja rikkoen paikkoja, mm. Snellamanin puiston suihkulähteen vuosi pari taaksepäin. Kannatan kovan kurin saattamista yleiseen käyttöön siten, että huonosta julkisesta käytöksestä annettaisiin kova sakkorangaistus ja jos toiminta jatkuu niin henkilö voitaisiin toimittaa tapauksesta riippuen joko mielenterveyshoitolaan, vankilaan tai työleirille.
Maleksijat
24
160
Vastaukset
- Levitänkustapaskaa
Koiramaleksijat ja koira kusipaska kehittäjät ovat niitä pahimpia maleksijoita !!
- 67856
Vähäksi aikaa hävisivät Sokoksen sisäänkäynnin tienoilta mutta nyt ilmeisesti vartijat on lomautettu ja maleksiminen on taas alkanut. Eikö kaupunki saisi rakennettua isoa kompleksia jonne mahtuvat lukkojen taakse kaikki kaupungin maleksijat maleksimaan vaikka ammatikseen?
- simpleasthat
Maleksijat tulivat takaisin koska Alko tuli takaisin :)
- Maleksivat_muuten_vaan
Eihän erään uskonnon edustajat käytä alkoholia.
- lääkitys_kohdilleen
Voisitko jo lopettaa typerät aloituksesi, oikeasti?
- Ryynimakkara
Kotimaisia näkyvät olevan, näitä ei tarvitse pelätä. Erään uskontokunnan edustajia pelkäsin. Nyt nämä ovat katukuvastamme muuttaneet Siilinjärvelle. Laumoina olivat kongissa, eivätkä antaneet tietä, eivät väistäneer edes vanhaa ihmistä.
Kotmaiset nuoret ovat kohteliaita ja sivityneitä vanhempia sekä toisiaan kohtaan.- Ohraleipä_
Et olesitten käynyt Sokoksen kongissa viimeaikoina? Tänäänkin joku pissis kailotti kovalla äänellä, että varmasti kuului torille asti. Mikä ihme siinä on kun näitä pitsanaamoja kokoontuu lauma niin äänenvoimakkuus nousee?
- toivoa_sopii
Yhteiskunnan tulevaisuus on näissä henkiöissä.
- Tehokashoitaja
toivoa_sopii kirjoitti:
Yhteiskunnan tulevaisuus on näissä henkiöissä.
Kyllä aika tekee tehtävänsä kuten aina ennenkin. Moniko takavuosien kongiporukoissa pyörineistä on yhteiskunnan tulevaisuutta rakentamassa?
- herätys.kuopio
Kumma tämä Kuopion palsta kun saa eräs kymmeniä samanlaisia aloituksiaan tehnyt vapaasti jatkaa rasistista kommentointiaan Kuopiolaisia kohtaan.
- kuulkaahan_nuoret
Nuo jaloille syleksijät ärsyttävät kyllä. Kesällä on vaikea kiertää räkälammikoita kauppojen edustoilla.
- Soopelinmetsästäjät
Näin talvisydämellä ongelmamaleksijat ovat keskittyneet lähinnä kuntonsa kohennukseen ja jakamaan omakuviaan eri somemedioissa. Kyllä ne taas alkavat laumaantua ilmojen lämmittyä, ja sitten niitä voidaan taas pongata kaupungilla tuijottelemassa rivimuodostelmassa eri rakennuksien ovia ja seiniä.
- 6ytrytfrhu
On kyllä pitkä aika edellisestä Sokos-käynnistä. Syynä juuri tuo räkäklimppien ja muiden paskojen kiertäminen sisäänkäynneillä.
- 445454
Nykyään on myös Apaja, jonne pääsee joka paikasta ja josta pääsee maan alta Sokokselle.
- veronmaksaja68
Minua häiritsee enemmän nämä eläkeläismaleksijat Anttilan sisääntuloaulassa, Kauppahallissa ja kesäisin torilla. Eikö kaikki joutilaat voisi pysyä meidän "tärkeiden" yhteiskunnan tukipilareiden tieltä poissa ja silmistä.
- totuutta.peliinSuomi24
Minkätakia palstapoliisi rasismitärkeilyllään pysyy poissa tämän Kuopiolaisten haukkujan kirjoituksista?
Ettei vaan olisi sama kirjoittaja?- Anonyymi
Skitsofreenisellä tuhansien aiheiden tyypillä 😵💫 on myös yhtä monta persoonaa.
- Ålhyl
Aiheeta tehty tutkimustakin vanhemmat ja nuoremmat kauppakeskuksissa oleskelevat.Koulu- tai työeämä ei kiinnosta.Aamusta iltaan tuntuu olevan aikaa. Kuka tekis työt sitten ne ulkomaiset?
- ei.ole.todellista
Harmittavan aikaisin tänä vuonna. Vänärillä, Valkeisen rannalla, toripöydillä ja Satamassa on ollut tällä viikolla päivittäin kaljanjuojia. Sentään Snellmanin puisto säästyy nyt järjettömältä käytökseltä.
- Anonyymi
Pappa on legenda.
- Anonyymi
Keksii kyllä aina jonkin aiheen josta äristä, eniten kun vituttaa kaikki!
- Anonyymi
Kalpan liigamestaruus näyttää tuoneen lisää maleksijoita ainakin Kuopion torille.
Mtv,n uutisissa näytettiin, että tori täynnä näitä jo tuntia ennen mestaruusjuhlaa.
Em perusteella porukka ei habituksensa puolesta näyttänyt sellaisilta, että olisivat töissä ainakaan liikaa aikaansa kuluttanut.
Nyt näillä maleksijoilla onnenpäivät kun työssäkäyvätkin hieman irrottelevat. Kokevat varmaan jotenkin elämäntapansa näinä päivinä hyväksyttävämmäksi.- Anonyymi
Ei me töissäkäyvät voida tiistaina ryypätä.
- Anonyymi
Risuparrat torilla.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?465781Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki553075- 1832665
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t112382mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132099- 272093
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/151786- 141389
- 1471344
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu2621175