Millä korvata kortisoni-tabletit - löytyykö luonnosta vastinetta ?

TarkkanaLuonnossa

Jossain luki, että joissakin kasveissa, olisi "luonnon kortisonia" - onko tietoa kenelläkään, että onko ja jos on, niin missä ja ihanko voisi korvata pillerilääkkeet ?

5

5434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BSHunterR

      Jos tällaisen eläinmaailman hormonia tuottavan tai sitä vastaavaa molekyyliä tuottavan kasvin löydät, niin missä laboratoriossa ja millaisin testein ajattelit selvittää jokaisen kasvierän lääkeainepitoisuuden, varmistaa ettei vaikuttava molekyyli tuhoudu kun muokkaat kasvin nautittavaan muotoon tai selvittää kuinka suuri osa siitä imeytyy suolistosta elimistöön siinä muodossa jossa sitä aiot nauttia?

    • TarkkanaLuonnossa

      Tuota, kysyin vain, että onko jossain kasveissa kortisonia, tai kortisolia, ja nyt kysyn myös, että ovatko ne eri asia, kortisoni ja kortisoli siis. Mistään eläimistä en kysynyt mitään, vaan kasveista.

      Yksi vastaus näyttää olevan, mutta siitä ei saa selvää, juuta, eikä jaata, joten asiallisia vastauksia, asialliseen kysymykseen, kiitos.

      • Anonyymi

        Kokeile kurkumaa! Luonnon oma erittäin vahva kortisoli ja antioksidantti


    • Anonyymi

      Olisiko nyt asioista tietäviä paikalla, kysymys kuuluu siis, mistä luonnonkasveista, saa kortisonia ?

      Jossain luki, että haavan lehdistä, mutta sitä tietoa ja selkeää vastausta kaivataan.

    • Anonyymi

      Luontoäidin apteekki kirja saattaa kertoa jotain. En ole varma. Käy kirjastossa katsomassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe