Jumalan valtakunnan työssä

Olli.Lohi

Jumala loi ihmisen viljelemään ja varjelemaan luomaansa maailmaa. Tätä kutsumusta voi toteuttaa tekemällä työtä hyvällä mielellä, Lutherin mukaan niin kuin Jumalalle.
Elämään sisältyvä työ kasvattaa velvollisuudentuntoa ja kykyä huolehtia asioista. Jumalaa ja lähimmäisiä saavat kaikki palvella omilla lahjoillaan. Tällä tavalla tehdään myös Jumalan valtakunnan työtä.

Jumala on antanut erityisen ilmoituksen, Raamatun sanan, jossa kerrotaan taivaallisesta aarteesta. Johanneksen evankeliumissa kerrotaan: ”Tämä on kirjoitettu siksi, että te uskoisitte Jeesuksen olevan Kristus, Jumalan Poika, ja että teillä, kun uskotte, olisi elämä hänen nimensä tähden” (Joh. 20:31). Pietari vertaa Jumalan sanaa lamppuun, joka valaisee tien ja näyttää suunnan.

Jeesus antoi seuraajilleen tehtävän: viedä evankeliumin sanomaa eteenpäin. Hänen käskynsä mukaisesti kaikille kansoille, Jerusalemista alkaen, on hänen nimessään saarnattava parannusta ja syntien anteeksiantamista. (Luuk. 24:47.)

Jumala johtaa valtakuntansa työtä omalla ajallaan ja tavallaan kaikkialla maailmassa. Viime vuosina on avautunut uusia työmahdollisuuksia eri puolille maailmaa. Ihmisillä on vielä sanan nälkä.

Työn laajentuessa Raamatun sanat ovat ajankohtaiset: ”Eloa on paljon, mutta työväkeä vähän. Rukoilkaa siis elon Herraa, että hän antaisi työväkeä elovainioonsa.” (Luuk. 10:2.) Onko tämä työ niin tärkeää, että vapaa-aika uhrataan sen eteen?

Arvokkaina pidetyt asiat vaihtelevat eri ihmisillä. Jumalan edessä jokaisen elämä on ainutlaatuinen ja yhtä arvokas. Kukin rakentaa omaa elämäänsä niistä lähtökohdista, jotka on annettu. Monet ovat kokeneet Jumalan siunauksen, jonka evankeliumin työ tuo mukanaan.

Jumalan valtakunnan työhön kutsutaan. Työhön osallistumisen lähtökohta ei ole itsekäs hyötyajattelu, vaan kutsumus ja kehotus viedä evankeliumin ilosanomaa eteenpäin. Se ei ole ansiotyötä, vaan lahjojen antamista Jumalan valtakunnan työn käyttöön.

Näissä palvelutehtävissä ei tavoitella maailman vaan Jumalan kunniaa. Jumalan lapsi on pelastettu palvelemaan. Raamattu opettaa, että kaikki leiviskät on tarkoitettu enennettäviksi. Kristityillä on terve vastuu annettujen tehtävien hoidosta.

Jeesus sanoi opetuslapsilleen: Niin kuin Isä on lähettänyt minut, niin minä lähetän teidät (Joh. 20:21). Opetuslapset kutsuttiin evankeliumin työhön Jeesuksen esimerkin mukaan. Heitä ei lähetetty ilman valtakirjaa tähän kuninkaalliseen työhön.

Luukkaan evankeliumissa kerrotaan, että Jeesus käski opetuslasten odottaa, kunnes heidät puetaan voimalla korkeudesta (Luuk. 24:49). Näin Jumalan lapset ovat Jumalan puolesta lähettiläitä, Pyhän Hengen valtakirja mukanaan he kuuluttavat evankeliumin sanomaa.

Työhön kutsujana on kaikkien lahjojen antaja, joka on luvannut siunata työtä. Siunauksen saa kokea henkilökohtaisesti, kun evankeliumin sanoma rohkaisee uskomaan. Työn kautta voi myös varjeltua monelta pahalta ja saada matkaystäviä.

Jumalan valtakunnan työn lähtökohtana on uskosta syttyvä rakkaus, halu palvella Jumalan seurakuntaa. Silloin työ rakentaa seurakuntaa ja lujittaa kristittyjä uskossa, rakkaudessa ja hyvissä
teoissa.

7

90

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VapahtajaOletSinä

      Mutta minkä ihmeen takia lestat yrittävät keskenään lisääntyä ja täyttää maan.

    • Aloittaja_pu-

      huu asiaa.

    • SininenPilleri

      Jumala sanoi: Lisääntykää ja täyttäkää maa.

      Maa ei ole vielä täysi. Yhden neliön tilaan mahtuu ainakin 4 ihmistä (pystyyn). Hehtaarille mahtuu siis 40 000 ihmistä. Siinä on kuulkaa kova homma toteuttaa tuo Jumalan käsky. Ja jottei liian helpoksi menisi, niin veden päällekin mahtuu. Kannattaa aloittaa arkkien nikkarointi jo hyvissä ajoin.

      Teen oman osuuteni. Kohta lapset nukkumassa, siispä vaimon kanssa vällyjen väliin. Onneksi Jumala on keksinyt Viagran. Sen avulla meis jaksaa, jaksaa, jaksaa.

      • Maahan on jo täysi? Tajuatko, täynnä, jopa ylibuukattu,


    • raportoinnin_ystävä

      Pitkä(veteise)sti kirjoitit, mutta ihan asiaa siteeksi. Kun ollaan vl-palstslla. en malta olla tiedustelematta asiantuntijoilta, paljonko vl:t tekevät Jumalan valtakunnan työtä Saudiarabiassa.Seurapuheissa ei ainakaan ole asiasta raportoitu.

    • Totuustääon

      Joo, olet oikeassa.
      Mutta kun jumala asuu meissä jokaisessa, eikä vaan asu vaan me kaikki olimme jumalia ennenkuin unohdimme tuon taidon.
      Mukaanlukien ulkomaalaiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      357
      1106
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      748
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      49
      590
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      481
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe