Peikonlehti ei millään kasva

anonyymi_uTz

Mulla on peikonlehti, joka ei millään kasva. Mikä voisi olla syynä?

7

3255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • murrmurr

      Odota nyt ensin kevättä

    • ukjmn

      Juota sille sitruunavettä.

    • jaune

      Onko ruukun ja kasvin kokosuhde oikea? On monta huonekasvia jotka viihtyvät ahtaassa ruukussa. Niillä on taipumus kasvattaa ensin ruukku täyteen juuria ja sitten vasta alkaa kasvaa "ulospäin". Moni istuttaa kasvinsa suuriin ruukkuihin ja ihmettelee että ei tapahdu mittään. Syy on yleensä ruukun koossa. Pienessäkin ruukussa voi kasvattaa kasveja vaikka kuinka kauan jos huolehtii niiden ravinnonsaannista.

      • KiikalanLiisa

        Lannoita nyt keväällä sitä "kanankakalla", kolme pikkulusikallista veteen ja vaikka mullan alle sen lasket ettei haise - johan alkaa kukoistamaan ja jopa kukkii.


      • anonyymi_uTz

        Voiskohan syy olla tuo? Nyt se näyttää nimittäin tekevän uusia lehtiä ja jotenkin ehkä jopa kasvavan. (Toiveajattelua? :D) Kiitos tiedosta, eipä olis tullut mieleen.


    • poltinkarva

      Melkein kaikilla kasveilla on jonkinlainen vuosirytmi ja lepokausi. Lepokautena kasvit eivät kasva ja ne voi vähän unohtaa eli hyysätä ja kastella harvemmin. Mutta nyt kun kevät alkaa ja valo lisääntyy, niin sitten enemmän huomiota kasveille.
      Koskaan ei pidä istuttaa kasvia isoon ruukkuun, ajatuksella että riittää tilaa loppuelämäksi, vaan asteittan siirtää kasvi isompaan astiaan.

    • Anonyymi

      Ilmajuuret pitää tietenkin olla ilmassa,
      ethän ole tunkenut niitä ruukkuun multaan ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe