Tämä on hyvä huomata ja vetää siitä johtopäätös pysyä poissa armeijasta ja joutumasta tekemästä mielettömia valoja siellä valtiolle, joista voi joutua myöhemmin vaikeuksiin. Katsokaa mikä on suomalaisten sotaveteraanien kohtalo; edelleen he joutuvat kerjäämään vuosittain kansalaisilta avustuksia koska valtio ei halua maksaa heille korvauksia sota-ajan kärsimyksistä. Ylistyspuheita kyllä riittää ja seppeleen laskuja sankarihaudoille, mutta ei rahaa elossa oleville.
Valtio on ollut kiittämätön
sotaveteraaneille
5384
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sotaveteraanit täyttivät velvollisuutensa. Yleensä sellaisesta ei ole tapana maksaa. Haavoittuneet ovat kyllä saaneet hoitonsa ja kuntoutuksensa. En minäkään odota mitään korvauksia, jos joudun joskus isänmaani puolesta muutamaksi vuodeksi sotaan ja selviän sieltä hengissä ja vahingoittumattomana.
Kaikki veteraanikeräykset ovat valtiovallan suojeluksessa ja vedotaan ihmisiin antamaan osansa avustuksille. Lisäksi veteraaneille tarjotaan kuntoutuksia ja ilmaisa joukkoliikennematkoja (jeejee!)
Ei ole ollut tarkoituksenmukaista rakentaa maastamme mitään paratiisia palkaksi siitä hyvästä, että miehet täyttivät velvollisuutensa. Suomi säilytti itsenäisyytensä, valtiomuotonsa, kansanvaltaiset laitoksensa. Näitä he lähtivät puolustamaan ja ne säilyivät.
Jos joku kokee, että veteraanit eivät ole saaneet tarpeeksi, alkakoon työskennellä vapaaehtoisena heitä avustaen.
.......
... kunnia.
Veteraanit tekivät aikoinaan jotain sellaista, josta minä vain uneksin.
Suunnattoman palveluksen tälle maalle!
Jos minua tarvittaisiin, menisin.
Ehdottomasti.