Jumala on luonut meidät erilaisiksi ja nähnyt sen hyväksi. Saamme ihastella hänen rikasta luomistyötään. Erilaisuus kiehtoo ja kiinnostaa, mutta sen kohtaaminen voi myös tuntua vaikealta, koska se voi olla meille vierasta ja tuntematonta.
Me ihmiset olemme erilaisia niin ulkonäöltämme kuin persoonallisuudeltamme. Kun erilaisuus ja rikkaus liitetään ihmisten väliseen kanssakäymiseen, niistä kumpuaa positiivinen suhtautuminen erilaisiin ja eri tilanteissa eläviin ihmisiin.
Jumala asettaa aikamme ja asumisemme rajat (Ap. t. 17:26). Olemme osa kotiseutumme sekä maakuntamme kulttuuria ja kielimuotoa. Elämme monikulttuurisessa maailmassa, jossa kansainvälinen vuorovaikutus ja tiedonvälitys yhdistävät meitä.
Jumalan sana opastaa meitä toistemme kunnioittamiseen. Rakkauden kaksoiskäskyssä neuvotaan rakastamaan Jumalaa yli kaiken ja lähimmäistä niin kuin itseämme. Jumala on rakkaus, ja hän osoittaa rakkauttaan ihmisille toistemme kautta.
Ihmisinä kaipaamme inhimillisyyttä, hyväksyntää ja rakkautta. Kun ihmisen kohtaamisen lähtökohtana on hänen kunnioittaminen, voimme arvostaa hänen ominaisuuksiaan ja suorituksiaan. Jos erilaisuutta ei hyväksy, on vaikea kunnioittaa.
Toisten ihmisten keskellä saamme kokea myös itsemme ainutlaatuisena Jumalan luomana ihmisenä. ”Arvaa oma tilasi, anna arvo toisillekin”, neuvotaan suomalaisessa sananlaskussa. Meillä on paljon opittavaa toisiltamme.
Hienotunteinen toisen huomioon ottaminen elämän eri tilanteissa on taito, jota kannattaa opetella. Joskus erilaisessa elämäntilanteessa olevan lähestyminen saattaa tuntua vaikealta, mutta se kannattaa. Lähimmäiselle juuri se kohtaaminen voi olla erityisen tärkeä.
Erilaisuuden hyväksyminen ei tarkoita synnin ja sopimattoman elämän hyväksymistä vaan ihmisten kunnioittamista. Vaikka olemme luonteiltamme, ihonväriltämme ja uskonnoiltamme erilaisia, inhimilliset kokemuksemme voivat olla hyvin samanlaisia.
Usein samankaltaisuuden huomaa vasta, kun on tekemisissä erilaisten ihmisten kanssa. Tutustumalla erilaisiin ihmisiin ja asioiden toteutustapoihin voimme avartaa käsityksiämme. Jumala saattaa avata mahdollisuuden puhua myös uskon asioista.
Opimme toisilta
E.Vanha
1
64
Vastaukset
Näissä pitkissä avauksissa, tulisi olla
sellainen ohjelma , että voisi itse ihan
sanella missä kohtaa vain, siis keskeyttää.
-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site645951Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers714795Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto474384SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun564151SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt953771SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502473Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352379Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat442108Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val41479En uskalla ees ajatella muru
Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha131239