Pelätä rakkauden tunnetta sisällään?
Miksi se tunteena on niin mörkö?
Miksi se tunteena on niin mörkö?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Koska pelkää ettei se toinen tunne samoin. Että vain nolaa itsensä.
Et siis pelkääkään rakkauden tunnetta.
Pelkäätkin hylkäämisen, pettymyksen ja surun tunnetta
Pelkäät että koet itsesi huonoksi ja ihmiseksi jota ei pysty rakastaan jos hän ei tunne samoin.
Pelkäät itsetuntosi hajoamista!
Sitähän minäkin ! Rakkauden tunteessa ei olekaan mitää pelättävää
Tykkäät siitä mukavasta lämpimästä tunteesta sisälläsi. Perhosia vatsassa. Iloinen olo. Uhkut itsetuntoa. Olet kaunis, rakastettava seksikäs. Kiva tunne jos illuusio on tosi ja toinen pitää sinua juuri sellaisena kuin oletat
Miksi pelkäät sitä?
Pelko siitä ettei riitä tai kelpaa toiselle.
Pelkää omaa riittämättömyytään eikä uskalla luottaa toisen rakkauden kestävyyteen.
Pitäisikö niistä puhua sille toiselle? Mistä voisit tietää, josko hänellä olisi sam/at/oja pelkoja myös?
Täällä sama. Et pelkää rakkauden vaan surun tunnetta
Aivan niin kuin oletinkin.
Et pelkää positiiviseksi nimettyä tunnetta vaan sen käänteistä tunnetta joka tulee jos et saa mitä haluat ja odotat saavasi
Rakkaus ja suru
Rakkaus ja hyljätyksi tulemisen tunne ovat eri tunteita
Ette te rakkautta pelkää
Te pelkäätte
RAKKAUDETTOMUUTTA
Ois hyvä puhua. Joskus nuorempana en uskaltanut lähteä festareille silloisen poikaystäväni kanssa koska pelkäsin etten riittäisi tai kelpaisi hälle. Ennemmin pakenin ja torjuin pyyntönsä lähteä.
Omat pelot ovat meidän suurin este rakkaudelle.
Vain kohtaamalla ja puhumalla saa tietää mitkä ovat toisen tunteet ja ajatukset.
On hyvä, että pyrkii elämään nykyhetkessä. "Nuoria oltiin ja tehtiin virheitä." Ei mtn mahdollisuuttakaan muuhun.
En pelkää rakkauden tunnetta enkä rakkautta- en ole koskaan pelännytkään, mutta mulle saa riittää rakkaudet sun muut sellaiset enkä aio rakastua enää kehenkään enkä taida enää pystyäkään.
Pelkään kertoa todellisia ajatuksia ja tunteitani. En halua kertoa niitä. No haluaisinpas, mutta vaan yhdelle, enkä tiedä mistä hänet löydän enkä mitä sanon. Etsin kumminkin ujosti, vaikken löytäisikään. Maassa en ole häntä nähnyt kun sitä eniten katson.
Rakkaus on tunteista kaunein, mutta se vaatii myös reilusti eniten rohkeutta. Asettaa itsensä toisen edessä haavoittuvaan asemaan. Luottaa siihen että se kantaa, luottaa toiseen.
Ehkä kantsii olla hieman varuillaan, koska
https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_warfare
Onko muuten tullut mieleen, että turhista julkkiksista yleensä uutisoidaan myös Seiskan palstoilla? Että Seiska suorastaan RAKASTAA tyrkkyjä?
nyt seiskalle hyvinni mielellään runkkaa kun ne tyrkyttää.
Pornosotaaaa! Ihanin sota ikinä! Ihq-daaaaaaaa! Ihanaa leijonat ihanaa!
Joskus tunteiden yksipuolisuutta pahempaa on se että on rakkauden kohteena.
Minä pelkään että minua rakastetaan liikaa. Siis sairaalla, sitovalla, omistavalla,kontrolloivalla, mustasukkaisella tavalla josta seuraus hylkäämisen yrityksen ennaltaehkäisy yritykset väkivallan eri muotoja käyttäen minuun.
Minua on joskus rakastettu”liikaa” tai paremminkin pakkomielteisellä mielisairaalla tavoin josta pelkoni rakkauden kohteena oloon juontuu
En halua että minua enää rakastetaan ruhjeille
Minä rakastan. Mutten halua vaivata häntä tunteillani.
rakkaushan tietyllä tavalla arpapeliä, kuka sitä saa ja kuinka paljon ja minkä aikaa/ kuinka paljon.
siinä pelkää että sydän särkyy, vaikka se olis särkynyt monia, monia kertoja aikaisemminkin.
MUTTA lopulta, tämän kaikki täällä on vain elämää, se sen vähempää tai suurempaa.
En pelkää tunnetta, mutta välillä ahdistaa kun en voi oikein tunteitani osoittaa.