Vieläkö Suomessa on toimivia kumikanavia? Mitähän suunnilleen maksaa 7m veneen kuljetus vaikkapa Suomenlahdelta Päijänteelle?
Joskus taisi päästä Päijänteen valuma-alueen latvavesiltä jonnekin Saimaan latvavesille, Kuopion taakse. Vieläkö tämä toimii?
Kumikanavat Suomessa
7
1175
Vastaukset
- mkokko
PK-seudulta Lahteen (josta sitten vesitse Päijänteelle ja edelleen Äänekoskelle, Keiteleelle ym.) olen maksanut 300-400€ kuljetuksesta, yrityksiä löytyy ainakin tälle välille helposti.
- AD31
Soita Tonttilan kuljetusliikkeeseen Lahteen, niin pääset Vesijärvelle.
Sitten veneilet Päijänteen läpi Vaajakoskelle, josta alkaa pitkä kanavaosuus Keiteleen puolelle.
Tämän jälkeen jatkat järvi ja kanavaristeilyä kunnes pääset Pielavedelle. Siellä oli ennenvanhaan ”kumikanava”, mutta ei ole ollut enää moniin vuosiin.
Kuopiosta löytyy kuljetusliikkeitä, jotka tuovat veneesi suoraan Kuopioon, joten ei tarvitse poiketa Tuovilanlahteen(20km), jos ei halua jatkaa vesiä pitkin Kalakukkokaupunkiin.
Lahdesta Pielavedelle on n. 200 M ja se kuuluu ehdottomasti kaikkien sisävesistä pitävien ”must to see” kohteisiin.
Venetyypin valinta on sitten toinen asia. Purjeveneily ei onnistu kuin Päijänteellä ja sekin alle 11m maston kanssa.
Vaajakoskelta eteenpäin masto kannattaa pitää kannella, jos sitä ylipäätään on lähtenyt kuljettamaan.
Ne kanavaosuudet ovat tehty hinaajan mentäviksi, joten siltojen korkeudet ovat selväst alle 10 m.
Moottoriveneilijän kannattaa huomioida, että siellä ei joka laiturista löydy mittaria. Itse tankkasi Jyväskylässä ja seuraavaksi Iisvedellä. Tervossa on myös polttoainemyyntiä( en käynyt siellä itse).
Pääsin takissa olevalla sopalla Tuovilanlahdesta Kuopioon ilman hikoilua, joten tuo edellä mainittua tankkausmalli toimi meillä ( n. 1 litra/ merimaili)
- mkoko
Äänekoskella on myös mittari ja taisi sillä seudulla olla muutamakin, mutta tosiaan sen jälkeen kannattaa huomioida nuo etäisyydet seuraaville mittareille (Viitasaari, Konnevesi, Iisvesi on seuraavat). Tavallisella matkaveneellä ei kuitenkaan mitään ongelmaa jos vetää tankin täyteen siellä Äänekoskella, pisimmillään mittariväli tuolla tais olla n. 100km.
Allekirjoitan myös, että kuuluu ehdottomasti noihin "must to see" reissuihin, harvoin tulee veneiltyä kosken laskuvirran läpi (Kapeenkoski) ym. eikä tuolla kelit haittaa matkasuunnittelua kuten merellä. - Uittotunneli
Onko Pyhäjärven ja Näsijärven välinen kumikanava vielä toiminnassa?
- beikkulisti
8 metrinen beikku siirtyi 240e hintaan pari vuotta sitten Nurmijärveltä Lahteen.
www.paluukyyti.com - Anonyymi
Nyt kun merelle ei pääse kuin pyörien päällä olisi hienoa, jos pääsisi veneilemään helposti näiden kahden suuren vesistöalueen piirissä.
Minulla alkaa olla Saimaan vesistön rannat jo tuttuja.
Joissakin paikoissa olen käynyt useamman kerran, joten reviirin laajentaminen olisi paikallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 302845
- 951606
- 1211404
Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?
HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa371244- 761165
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo251064- 53972
Julkisuuden henkilön päiväin päätös
Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa270951MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil221924Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall112875