Vieläkö Suomessa on toimivia kumikanavia? Mitähän suunnilleen maksaa 7m veneen kuljetus vaikkapa Suomenlahdelta Päijänteelle?
Joskus taisi päästä Päijänteen valuma-alueen latvavesiltä jonnekin Saimaan latvavesille, Kuopion taakse. Vieläkö tämä toimii?
Kumikanavat Suomessa
5
1099
Vastaukset
- mkokko
PK-seudulta Lahteen (josta sitten vesitse Päijänteelle ja edelleen Äänekoskelle, Keiteleelle ym.) olen maksanut 300-400€ kuljetuksesta, yrityksiä löytyy ainakin tälle välille helposti.
- AD31
Soita Tonttilan kuljetusliikkeeseen Lahteen, niin pääset Vesijärvelle.
Sitten veneilet Päijänteen läpi Vaajakoskelle, josta alkaa pitkä kanavaosuus Keiteleen puolelle.
Tämän jälkeen jatkat järvi ja kanavaristeilyä kunnes pääset Pielavedelle. Siellä oli ennenvanhaan ”kumikanava”, mutta ei ole ollut enää moniin vuosiin.
Kuopiosta löytyy kuljetusliikkeitä, jotka tuovat veneesi suoraan Kuopioon, joten ei tarvitse poiketa Tuovilanlahteen(20km), jos ei halua jatkaa vesiä pitkin Kalakukkokaupunkiin.
Lahdesta Pielavedelle on n. 200 M ja se kuuluu ehdottomasti kaikkien sisävesistä pitävien ”must to see” kohteisiin.
Venetyypin valinta on sitten toinen asia. Purjeveneily ei onnistu kuin Päijänteellä ja sekin alle 11m maston kanssa.
Vaajakoskelta eteenpäin masto kannattaa pitää kannella, jos sitä ylipäätään on lähtenyt kuljettamaan.
Ne kanavaosuudet ovat tehty hinaajan mentäviksi, joten siltojen korkeudet ovat selväst alle 10 m.
Moottoriveneilijän kannattaa huomioida, että siellä ei joka laiturista löydy mittaria. Itse tankkasi Jyväskylässä ja seuraavaksi Iisvedellä. Tervossa on myös polttoainemyyntiä( en käynyt siellä itse).
Pääsin takissa olevalla sopalla Tuovilanlahdesta Kuopioon ilman hikoilua, joten tuo edellä mainittua tankkausmalli toimi meillä ( n. 1 litra/ merimaili)
- mkoko
Äänekoskella on myös mittari ja taisi sillä seudulla olla muutamakin, mutta tosiaan sen jälkeen kannattaa huomioida nuo etäisyydet seuraaville mittareille (Viitasaari, Konnevesi, Iisvesi on seuraavat). Tavallisella matkaveneellä ei kuitenkaan mitään ongelmaa jos vetää tankin täyteen siellä Äänekoskella, pisimmillään mittariväli tuolla tais olla n. 100km.
Allekirjoitan myös, että kuuluu ehdottomasti noihin "must to see" reissuihin, harvoin tulee veneiltyä kosken laskuvirran läpi (Kapeenkoski) ym. eikä tuolla kelit haittaa matkasuunnittelua kuten merellä. - Uittotunneli
Onko Pyhäjärven ja Näsijärven välinen kumikanava vielä toiminnassa?
- beikkulisti
8 metrinen beikku siirtyi 240e hintaan pari vuotta sitten Nurmijärveltä Lahteen.
www.paluukyyti.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433037Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta613021- 422387
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa831798Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251729- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä791307- 391270
- 791090