Ateistinen utopia

Tiede on todistanut, että kaikki sodat ovat uskontojen syytä. Kun ihmiset luopuvat uskonnoista, niin kukaan ei kuole enää sodan uhrina.

Lääketieteen ainoa jarru on ollut uskovaisuus. Kun uskonnot katoavat, niin ihmiset elävät lääketieteen avulla jopa tuhat vuotta.

Tiede on todistanut, että rikosten syynä ovat uskonnot ja uskonnollinen käytös. Vain 0,1 % rikoksista on ateistien tekemiä. Kun ateismi valtaa yhteiskunnan, niin ihmiset lopettavat rikosten tekemisen.

Ateismi tuo paratiisin maan päälle, jahka ateistit valtaavat maailman. Siihen menee vielä 10 vuotta ja sitten ateistit hallitsevat tätä maailmaa rakkaudella.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Missä tiede on nuo mainitut asiat todistanut?

      • suomi24 palstalla.

        Se on ateistien paras tieteellinen lähde.


      • G4G kirjoitti:

        suomi24 palstalla.

        Se on ateistien paras tieteellinen lähde.

        Onko?


    • anonyymi_LrA

      Jeesustelu luo sodat, koska resursseja ei oikeasti riitä vajakeille.
      Kilpaillaan kun puute yllättää, sinä tai minä saamme sen.
      Käsienhierojakansaltako meinaat lainata pelastetuillesi minun nimissä.

    • Ehkä Kiina, Neuvostoliitto ja Pohjois-Korea on hyviä maita ateistien mukaan, koska ne on ateistisia.

    • Ateistihumanisti

      Keppihevosia, olkiukkoja, vääristelyjä ja suoranaisia valheita.

      Mielestäni amerikkalaiset on keskimäärin uskovaisempia kuin eurooppalaiset. Näin on erityisesti raamattuvyöhykkeellä, jossa osa amerikkalaisista uskoo, että TV-saarnaajien pitää saada vähintään yksi Learjet-yksityis-suihkari, että he pääsevät lähemmäksi Jumalaa (matkallaan Monacon kasinolle). Jenkeissä on TV-saarnaajia, joilla on jopa kolme seurakuntalaisten verottomilla lahjoituksilla ostettua yksityistä suihkukonetta. Voisiko tämän pohjalta vettä johtopäätöksen, että kaikki papit ja saarnaajat saarnaavat vain saadakseen rahaa ja omaisuutta. Eipä tietenkään. Se on joidenkin huijareiden alaa, mutta kaikki saarnaajat eivät huijaa rahan tai omaisuuden vuoksi. Heillä on muita motiiveja. Joku voi jopa uskoa omiin puheisiinsa, mutta luulen, että sellaiset saarnaajat kuuluvat vähemmistöön.

      Tiede ei ole todistanut, että kaikki sodat ovat uskontojen syytä. Väite on yksinkertaisesti naurettava. Ensinnäkin pitäisi kysyä: mikä tiede ja millä perusteilla? Eri tieteenaloja on varmasti satoja.

      Tiede ei myöskään ole mikään homogeeninen ja yksioikoinen totuus ja uskonnon vastakohta. Tieteellisellä tarkoitetaan lähinnä oppia menetelmistä, joilla havaittuja ilmiöitä selitetään. Niinpä kaikki havainnot voivat tarkentua ja muuttaa alkuperäistä käsitystä. Näin tieteellinen tieto korjaa itseään koko ajan. Tiede ei ole mikään dogmaattinen ja muuttumaton totuus. Tieteellinen menetelmä sen sijaan on äärimmäisen luotettava.

      Ennen kuin ymmärrät mitä tieteellä tarkoitetaan ja mitä ei, sun ei kannata heittää järjettömän tyhmiä yleistyksiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      18
      4811
    2. Jännitän sinua J mies

      Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.
      Ikävä
      127
      1555
    3. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      101
      1440
    4. Kuinka kauan kesti että ihastuit

      Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi
      Ikävä
      69
      1363
    5. Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa

      "Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli
      Maailman menoa
      326
      1299
    6. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      48
      1276
    7. Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti

      Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk
      Ikävä
      72
      1190
    8. Tunneälyä testaamaan!

      Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/125
      Lesbot
      3
      1011
    9. Vaikutat tosi mielenkiintoiselta ja

      paksulta. 😂 m - n
      Ikävä
      86
      925
    10. Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?

      En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?
      Ikävä
      49
      904
    Aihe