Meillä perheessä kenelläkään ei ole allergiaa.
Meillä onjo yksi koira mutta sillä on vakava selkävaurio.
Sen kanssa ei pysty harrastamaan mitään ym.
Se vaan nukkuuuu :(
Miten saada äiti suostumaan koiran hankintaan???
1
87
Vastaukset
- Olekärsivällinen
En tiedä perhetilannettanne ja elämäntilannettanne, mutta vain sen perusteella mitä kerroit, voi olla, että äidilläsi on riittävästi käsittelemistä teidän nykyisen koiran tilanteessa. Hänellä voi olla huolta nykyisestä koirasta, jos tilanne on niin ikävä, että selkävaurio rajoittaa sen liikkumista ja sen on pakko nukkua paljon. Voi olla surua ja pettymystäkin sen verran, että uutta koiraa voi olla vaikea ajatella vielä ainakaan. Uuden perheenjäsenen hankkiminen on kuitenkin iso prosessi, puhumattakaan kasvattamisesta ja todella pitkästä sitoutumisesta.
Mutta jotta voisit vastata itse itsellesi, kun en tiedä tilannettanne tarkemmin, niin miten aktiivisesti kukin teidän perheestä on osallistunut nykyisen koiran hoitoon? Silloin kun koira pystyi lenkkeilemään enemmän, veittehän sitä aktiivisesti ulos silloinkin, kun ei itseä olisi huvittanut.
Mutta ennen kaikkea, miten vanhempasi jaksoivat hoitaa nykyistä koiraa? Loppukädessä nimittäin vanhemmat ovat aina vastuussa eläimen hyvinvoinnista, joten jos heistä asia tuntuu uuvuttavalta, niin heidän tehtävä on vastuullisina olla ottamatta uutta koiraa.
Positiivista on, että näihin päätöksiin kuitenkin jonkin verran vaikuttaa, miten sitoutuneesti kaikki perheenjäsenet ovat mukana huolehtimassa eläimen hyvinvoinnista. Silti vastuu ja siten päätöskin on aina vanhempien, joten ratkaisevasti et valitettavasti voi heidän mielipiteisiinsä vaikuttaa.
Pitämällä kuitenkin mahdollisimman hyvää huolta nykyisestä koirasta, voit osoittaa, että pystyt ottamaan vastuuta ja näin myös olemaan vanhempiesi apuna. Silti äitisi tuskin muuttaa mieltään hetkessä, mutta ajan myötä jos elämäntilanne on muutenkin hyvä, voidaan asiasta alkaa varmaankin keskustella. :) Ihanaa, että olet kiinnostunut koiran kanssa harrastamisesta :) Pidä huolta nykyisestä koirasta ja juttele ajoittain äitisi kanssa. Ehkä asia tulee harkintaan myöhemmin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310589
- 525090
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432291Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052098- 281996
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291124Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997