SDP kieltää polttomoottorit veneissä!

Aiaiantti

Olisiko aika vaihtaa puolueen johdosta viherpiipertäjät pois, jotka tälläistä soopaa keittää. Minun ja puoluueni linja eroaa jyrkästi. Katsotaan ollaanko samassa veneessä keväällä, mutta moottori hyrisee Saimaalla jatkossakin.

11

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • entinen_veneilijä

      Nyt riittää! liika on liikaa!

    • pappalaatikainen

      Joo millä se sdp meinaa tän sähkön tuottaa jos kaikki polttomootorit on sähköllä toimivia.
      Taitaa olla menossa suurisuuntainen ydinvoiman loppaus nyt, taitaapi olla tulossa ydinvoimalta vaalitukea. Pitäisköhän ne helsingin kivituhaka vuoret hävittää sörnäisistä ensin ja mites lentokoneiden päästöt.
      Kyllä polttomoottori ei tule häviämään vielä pitkään aikaan eikös nestekin ole juuri nyt kehittämässä lähes saateetonta diesel polttoainetta ja olen varma kettä kaikki polttoine yhtiöt tulevat panostamaan polttoaineiden kehitykseen siten että pakoputken päästä ei muutaman vuoden perästä tule juurikaan päästöjä.
      Eihän sähkökään mitään saasteetonta ole kun se tuotetaan entäs akut kun niitä alkaa tulemaan 350-500kg/auto ongelmajätettä 3-5vuoden välein mistäriittää litium joka nytkin on rajallinen luonnonvara, järki käteen tässä vouhotuksessa.

      • Sokkelinkivittelijä

        Kyllä autoihin sähköä riittää kun kohta kielletään sähkölämmitteiset talot. Ruvetaan sitten varmaan lämmittämään ympäristöystävällisesti biodieselillä...


    • järkipoispäästä

      Minustakin tullut entinen Demari. Voi Hyvää Päivää noita ulostuloja.

      • LolitaParkkonen

        Jos kielletään niin kielletään. Kunnon ihminen ei narise vastaan.
        Eihän veneiliät ole mitään sosio-paatteja?


    • perskules

      Se on sitten näillä veneilysivuillakin alettu jo vaalipropakandan levitys, jos nyt kuitenkin pysyttäis vain veneilyssä eikä tuoda tänne puoluepolitiikkaa.

    • eiikinäpersu

      Koita persu rauhoittua ja jatkaa venevero linjalla.

    • Kirurgi

      Moottorikelkan ja mönkijät pitää myös kieltää ensi tilassa.

    • Faktoja_kiitos

      Pistäisitkö linkin uutiseen vai onko juttu ihan "omasta päästä"?

      Näin vaalien alla huulta heitetään ihan hervottomasti ihan Amerikan-Akun tyyliin, joten perusteita olisi hyvä ainakin aloittajan laittaa juttuun mukaan.

    • Emmakar

      Ei mainita veneitä ja niiden moottoreita tuossa. Suomessa ei liene yhtään puoluetta, jolla ei olisi jotain samankaltaista ohjelmaa.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      42
      5320
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      413
      4603
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3839
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      162
      3155
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2526
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2098
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      2022
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1940
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1469
    Aihe