Mihin vuodenaikaan olet ollut Seychelleillä? Milloin sadekausi on? Mistä kautta otit lennot ja hotellin? Olisimme kiinnostuneet menemään Seychelleille ensi talvena 2019-2020. Mitkä saaret yhdistäisit pääsaaren lisäksi?
Kiinnostaisi kuulla mielipiteitä
3
1310
Vastaukset
- 3c295
Seychelleillä ei ole kuivaa vuodenaikaa, mutta tammikuussa sataa eniten ja kesäkuussa vähiten. Tuulet puhaltavat touko-lokakuussa kaakosta ja marras-maaliskuussa luoteesta. Tuulen puoleisella rannikolla aallot voivat nousta korkeiksi, ja tuuli tuo mukanaan merilevää, jota osa ihmisistä pitää epämiellyttävänä. Oma retkemme ajoittui heinä-elokuuhun.
Omatoimisuus kannattaa, jos haluaa säästää kustannuksissa. Seychelleillä on erittäin hyvät matkailusivut (https://www.seychelles.travel/en/), joilta löytyy pieniä ja halpoja majataloja. Pyysimme kokeeksi tarjouksen myös matkatoimistolta: hinta oli noin kaksinkertainen siihen, mitä maksoimme itse varatusta matkasta. Seychellien viranomaiset ovat muuten hyvin tarkkoja siitä, että jokin majapaikka on varattu. Meillä oli lento Praslinista Mahéen etuajassa ja jouduimme selittämään, että majatalon emäntä tulee hakemaan meidät mutta ei ihan vielä.
Mahén lisäksi kannattaa käydä ainakin Praslinilla, ja siellä erityisesti seychellienpalmua (coco de mer) kasvavassa metsässä. jossa on hyvä opastus. Praslinilta on lauttayhteys La Diguelle, joka pyrkii olemaan saariryhmän vanhakantainen nurkka. Siellä voi ajaa härkävankkureilla, mutta polkupyörän saa vuokralle halvemmalla ja sillä pääsee liikkumaan vikkelämmin. Pikkusaarille järjestetään veneretkiä, niistä saa parhaiten tietoa Victorian matkailuneuvonnasta.
Autolla pääsee mukavasti ympäriinsä, mutta liikenne on vasemmanpuoleista, teillä ei yleensä ole kaiteita vaan asfaltin reunasta voi olla suora pudotus alas, ja busseja kannataa väistää vaikka ne tulevatkin vastaantulijan kaistalle.
Matkakertomus retkestä löytyy osoitteesta http://huvi.fi/matkat/seychellit/index.html - Lomallekauaspoisjoulusta
Kiitos vastauksestasi ja valtavan hienosta matkakertomuksesta kuvineen. Taidamme mennä Scheychelleille muuhun vuoden aikaan kuin talvella. En tykkää isoista aalloista ja kovasta tuulesta, mutta tämä kohde on käymättä. Olimme Malediiveilla jouluna 2017 mikä oli kyllä parhain kohteistamme (n.50) missä on käyty. Kiitos sinulle tiedoista.
- Reissuliita
Hei vielä! Hiihtoloma-aikaan käyneenä kyllä löytyi saarenpuoli, jossa ei aalloista ollut haittaa. Käytiin Mahe, Praslin ja La Digue. Mahe on näppärä, kun sieltä löytyy kaikki - jos uskaltautuu vuokraamaan auton. Tiet todella kapeita valtaväylien ulkopuolella, mutta kätevää kiertää koko saari. La Digue fillarilla ihan mahtava, siellä löytyi meille kaikki tarpeellinen (upeat rannat, rento meininki, vihreät vuoret ja vaellusseikkailu). Mahella saattoi sataa Beau Vallonissa, mutta toisella puolella etelämpänä täysin aurinkoista.
Ja siis täysin omatoimimatka Qatar Airways lennot, lauttavaraus Creole Travels sivuilta ja hotellit suoraan tai booking.com - aika monta tonnia säästää vrt valmismatkaan.
Hiukan sähkösanomalyhyesti näin, mutta vastaan jos vaan keksin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222241Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1052211- 482073
- 321527
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2131472- 301386
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361382- 951151
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201086- 261076