Moro!
Olen kohta 35-vuotias mies Tampereelta ja pohjalla yo-tutkinto.
Olen nyt 10 vuotta painanut raksalla duunarihommia ja viimeiset 5 vuotta yrittäjänä.
Kiinnostaisi kouluttautua johonkin toiseen ammattiin ennen kuin paikat hajoaa rakennustöissä. Teen kaikkea.. apumiestyöt, laattahommat, hionta, tasoitukset, ymv...
Ehdotuksia? Pitkä istuminen koulussa ei kiinnosta... rakennuspiirtäjä ymv? Pitäisi olla hyvä työllisyys ja niitä töitä pitää pystyä tekemään y-tunnuksella.
Ammatinvaihto edessä
1
191
Vastaukset
- laajenna
Mikä estäisi sinua laajentamasta yrittäjyyttäsi. Palkkaat firmaasi työntekjöitä. Itse hoitaisit liikkeenjohtamisjutut. Urakoiden hankinnat jne. Nykyinen yrittämisesi on varmasti raskasta puuhaa. Työnjako on olennaista yrittämisessä. Etenkin jos teet kaikki hommat itse nyrkit savessa. On hyvä että sinulla on yo-tutkinto pohjalla. Eli on kyky opiskella ja oppia asioita.Esimerkiksi merkonomitutkinto antaa pohjaa. Voit aikuisopiskella työsi ohella. Työharjoittelun suoritat omassa firmassasi. Rakennushommissakin kannattaisi kyllä erikoistua. Vain siten erottuu joukosta ja saa tulosta aikaiseksi. Yleismies raksamies on kyllä raskasta hullua vääntöä. Muistat senkin että työkaluihin pitää investoida. Mitä paremmat kehittyneet ja ehjät työkalut firmassa on sitä tehokkaammin ja laadukkammin työt tulee tehdyiksi. Oma ehdotukseni on. Erikoistut raksahommissa, laajennat firmaasi, palkkaat työmiehiä ja hankit merkonomin tutkinnon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-237563Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite986206Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1164328- 1554254
- 1632011
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain511979Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.521937- 661923
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1461805- 451604