Muitako parempia ja yhtä hiljaisia ?

Rakkauden_Syke_Kailottaa

2

159

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rakkauden_Valo_Paistaa

      Jotenkin käy sääliksi näitä paikallisia uskonnonharrastajia, jotka tällaisen jatkuvan, heille heidän omassa asiassaan kielteisen ja uskonnon mustaa puolta käsittelevän uutisoinnin johdosta.
      Heidät kehoitetaan vanhemmistojen, pappien, pastoreiden, nuorisopastoreiden ja muiden harrastuspiirien aktiiviten "viisaiden" taustahenkilöiden kera, toimesta ja yhteisen suuremman asian puolesta, häiriköimään tätä heidän järkiinsätuloa "evankelioivaa" ilkimystä.

      Vaikea ymmärtää miksi he eivät kuule, ota tietoa vastaan, vaan sivuuttavat kovaa kuuluttavan järkiinsätulemisensa kutsun ja kailotuksen ?
      Miksi he enään rimpuilevat vastaan kun ovat jo avanneet silmänsä ja nähneet kaikkialla nykyjään loistavan järjenvalon silmässään (öögassaan) ?
      Onko se se häpeä, mikä valitettavasti on hetkellinen sivuoire, pitkällisen uskonnonharrastamisen päättyessä järjenvalon näkemiseen ja elämään heräämiseen. Häpeä siitä, että kun on on huijattu ja antautunut vietäväksi, kaikki nämä vuodet ja vuosikymmenet ?

      • Rakkaus_Ei_Ole_Kuuro

        Oon se, tuo hiljaisuus meinaan, että ihan korvia särkee.
        Siellä oli ennenvanhaan Helsinkiniumin suuressa saalemissa saarnaajan tavoittamien elämä mennyt pieleen.
        Oli kaikkee, pelit ja vehkeet viimmeisen päälle, mikroautoo, kivaa, turvallinen ja hyvä ympäristö.

        Sitten yhtäkkiä ei ollutkaan enään niin kivaa.
        https://yle.fi/aihe/artikkeli/2019/02/18/saarnaajan-saalistama-kasikirjoitus


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      120
      1519
    2. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      141
      824
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      211
      774
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      33
      720
    5. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      717
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      72
      708
    7. 49
      652
    8. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      60
      569
    9. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      76
      561
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      551
    Aihe