Hoivapalvelut ja kehitysvammaisten palvelut, toimiiko Suonenjoella?

KaarinaM

Nyt kun on ollut paljon puhetta ja polemiikkia erilaisista hoivapalveluista ja niiden tasosta, niin miten Suonenjoella on nämä palvelut toimineet?

6

1138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei,
      Suonenjoen tilanteesta ei ole tietoa mutta Oulun Caritaksella puutteita on niin pitkä lista ettei tämä 5000 merkkiä riitä kertomaan kaikkea.
      - Vääriä lääkkeitä annettu omaiselle useaan otteeseen.
      - Siivous ja siiteys jättää hurjasti toivomisen varaan ja Caritaksen hoitajille ei kuulu kuulemman jos esim. juoma kaatuu lattialle.
      - Ulkoilua järjestetään ainakin korona-aikana todella harvakseltaan hyvä jos omaisesi pääsee ylipäänsä parvekkeen/terassin ovea pidemmälle ulos raittiiseen ilmaan.
      - Listaa voisi jatkaa loputtomasti, mutta puutteita on ja kova kiire näkyy kun tutustuu hieman tarkemmin asiaan. Tämän olen kuullut myös entisiltä hoitajilta, että kiire on mahdoton, jolloin myös virheitä tulee ja inhimillisyys ei toimissa näy.

      • Anonyymi

        Minä vaihdoin viime viikonloppuna autoon kesärenkaat.


    • Anonyymi

      Kehitysvammaisten palvelut ovat aivan ylikuormittuneita ja jonot palveluiden piiriin ovat vuosien mittaisia. Harrastukset rajoittuvat lähinnä uimarannalla runkkaamiseen.

    • Anonyymi

      Useita kanteluita on tehty suonenjoen toiminnasta kun sosiaalilautakunnan pöytäkirjoja seuraa.

      • Anonyymi

        Joo nytkin sit perustettiin uusi virka (tässä koronakurimuksen keskellä) kun aikanaan on virheellisesti valittu toiseen virkaan niin pitää sit löytää käypänen duuni tälle aiemmalle, kuka nyt sit joutuu pallilta pois. Näin se kaupunki järjestelee omia laittomuuksiaan.


    • Anonyymi

      Veljeskoti oli homeessa ja vanhukset siirrettiin yhtä kunnottomaan paikkaan keskustaan. Eikö vanhus täällä ansaitse edes kelvollista asuntoa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      339
      7683
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      75
      5446
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      110
      4614
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      22
      4403
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      142
      4279
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3937
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      156
      3817
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3606
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe