Pieni autoimuri akulla tai sytkäristä?

autoimuri

Kiinnostaisi hommata apulaitteeksi satunnaiseen käyttöön jokin pieni imuri, joko akullinen tai joka toimii sytkäristä.

Kiinnostaisi kuulla kokemuksia tuollaisista eri malleista, vaikka niiden tehokkuus on toki rajallista, mutta ain akun ei jaksaisi alkaa roikkaa vedellä kunnon imurointia varten ja pieneen siistimiseen tuollainen saattaisi toimia.

4

2324

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TurhaOstos

      Sellaisen ostin. Kaikki teho tuotteessa menee varmaan äänen tuottamiseen. Ei juurikaan ime mitään, mutta ääni on kyllä hirmuinen. Jätä ostamatta.

      • autoimuri

        Juurkin tuon vuoksi tiedustelin josko joku kokemuksesta tietäisi mallin, joka toimii kohtuudella, sillä eivät kai ne kaikki ole täysiä leluja (?).

        Joskus vuonna kuokka ja kirves tuli pölyimurin kylkiäisenä tuollainen pikkuimuri, joka oli aika lailla kuvaamasi kaltainen. Sekin kadonnut tai jossakin varaston uumenissa tai annettu sittemmin jonnekin.

        Motiivi imuriin. Tuli ostettua elämäni ensimmäinen untuvatakki, oikein mukava ja kevyt, melko ohut ja hyvä pieniin pakkasiin, jossa oikein mielyttävä kuosi (hyvin hillitty juuri ja juuri näkyvä maastokuvio, hyvin tumma väri) ja jonka pinta melko sileä / liukas.

        Mutta ongelmana on se, että siitä ylätyksekseni irtoaa melko paljon höyheniä ja pieniä "karvoja", jotka takertuvat tummaan auton selkänojaan (ei itse takkiin). Sitten joka kerta kun vaihtaa takkia, vaikkapa siistiin tummaan kangasatakiin, niin istuin on ensin ehdottomasti imuroitava tai muutoin tumman takin selkämys täynnä karvaa-höyhentä.

        Ei sitten niin millään jaksasi joka kerta vetää melko pitkää roikkaa, jotta voisi ns. normi-imuroinnin tehdä.

        Eli kaksi vaihtoehtoa, joko tuon homman tekevän pikkuimurin osto jos sellainen on olemassa tai sitten luovuttava mukavasta takista.


    • autoimuri

      Onhan noita mm. tuossa, parista kympistä seitsemään kymppiin, muta tiedä sitten ovatko kaikki pelkkiä leluja.

      Autopölynimurit: https://www.motonet.fi/fi/kategoria/601/317198/Autopolynimurit

      Boschin vempele on lisäksi ilman akku ja taturia, jotka tulee ostaa erikseen ellei sitten jo omaa vastaavia jossakin toisessa ko. merkin laitteessa. Onhan se tietysti hyvä homma jos samoja akkuja ja latureita on merkki tehnyt yhteensopivaksi laajempaan mallisarjaan, tiedä sitten mitkä laitteet ovat kyseessä.

    • Imutehoton

      Muutama vuosi sitten ostin Bilteman imurin, joka pärjäsi hyvin jonkun lehden (Kippari?) vertailussa.

      Aika tehoton vehje, ääntä kyllä tuottaa. Käyttämättömänä nyt komerossa. Plussaa riittävän pitkä virtajohto.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      73
      2805
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      63
      2694
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1792
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1637
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1560
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      10
      1525
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1412
    8. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1267
    9. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1243
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1229
    Aihe