Alkuperäinen GM anturi sanoi sopimuksen irti ja hain varaosaliikkeestä uuden tilalle. Uusi anturi on missä lie tehty. No anyways, nyt vaikuttaa siltä että näyttää koko ajan pari astetta liikaa sekä reagoi varsin hitaasti lämpötilamuutoksiin. Eli ilmeisesti olisi pitänyt ostaa alkuperäinen jotta toimisi oikein?
Ulkolämpötila antureissa eroa?
PaskanMöivät
2164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Niin sen anturin sisällä on termistori, esimerkiksi tällainen;
https://www.elfadistrelec.fi/fi/ntc-vastus-smd-10-kohm-epcos-b57863-s103-f40/p/16029037?q=73 08 69&page=1&origPos=1&origPageSize=50&simi=98.9&no-cache=true
ja riippuen aivan siitä miten paksu suojakuori/muovi on näiden ympärillä, tämä termistori on yleensä sen muovipuikulan sisällä, niin sen mukaan muuttuu vastus ja sitä kautta arvo lämpötilan mukaan. Auton tietokone voi olla ohjelmoitu esimerkiksi niin että termistorin 8 kohm on 20 astetta ja jos ja kun termistorin vastus ulkolämpötilan mukaan kasvaa/laskee niin näytön numerot myös vastaavasti nousee/laskee. Oleellista olisi tietää mikä termistori on alkuperäisessä sisällä sekä suojakuoren vahvuus jotta voisi löytää samanlaisen osan.
Käytännössä asiaa ei tiedä kuin suunnittelija joten helpointa on ostaa merkin oma varaosa.
Tuo edellä oleva termistori on muuten Volvon s 60, s80 ja V70 mallien sisätilan lämmönsäätimen anturin termistori eli jollei lämpötilansäätö toimi oikein niin tuon vaihtamisella usein alkaa toimimaan.
Vaikuttaako tuo kyseinen anturi muuhun kuin automaatti-ilmastoinnin säätöön? Esim moottorin toimintaan?