Adhd ja lievä asperger

Kati-808

Voiko joku kuvailla itsensä joka sairastat adhd. ta ja lievää aspergeria?Millaisena näet itsesi ja miten pärjäät kyseisten sairauksien kanssa?

2

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tapaus

      minulla ADD ja lievä asperger oireet ei kumminkaan riitä vielä diagnoosiin, olen 17v poika, välillä hyvin vaikea keskittyä ja häiriinnyn helposti kaikista ulkopuolisista ärsykkeistä pakon omaiset oireet siihen päälle ahdistus ja sosiaaliset pelot vaikeaa tuppaa olemaan.

    • Jope83

      Olen mies 34v Minulla on dignoosina adhd ja aika hankala hyperatiivisuus kulemma neuropsykologin mukaan. Asperger mutta ei sittenkään eli autisminkirjon poikkeamaa jolle ei ole nimitystä. Eli tämä tuo mukanaan OCD, Tourette oireita jotka on aikalailla pään sisäisiä juttuja koska kaikki nämä kulkee käsikädessä aivotoiminnan osalta. Elämäni on mukavaa koska juuri nämä poikkeavuudet tekevät minusta varsin uniikin miehen ja siinä on suunnattomia vahvuuksia kaikkien heikkouksien mukana. Sosiaalisuus, empaattisuus, rehellisyys, huumorintaju, korkea älykkyys, luovuus etc. adhd lääkettä käytän päivittäin, oikeastaan se pitää toiminta kykyisenä ja vuorokausirytmi on hyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10934
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5220
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe