Vuosiin ei ole katsottu tuota, mutta nyt kahden peruskokeen lisänä otetaan tuo T3. Mitä sillä katsotaan, kertokaa selkokielellä?
T3? Mikä se on?
13
237
Vastaukset
- hyvä_että_mitataan
Tarkoittanet otettavan T3v.
T3 on varsinainen solujen tarvitsema hormoni.
T3v on sen proteiineihin sitoutumaton vapaa määrä
Liian usein kuvitellaan sitä saatavan T4:stä ja mitataan vain T4v.
Mittaamatta jättämisellä jää selvittämättä muuntumisongelma ja loppujenlopuksi alhainen T3v on osoittautunut oireiden selittäjäksi
Tuntuu että kunnollisemmin työskentelevät yliopistosairaalat sitä mittauttavat.
Muualla mitataan vain liikatoimintaepäilyissä.- Kilppariton
Tarkoittaako tuo muuntuminen sitä, miten Tyroksiini imeytyy?
Minulla on nyt 4v sumplittu lääkitystä ja nyt ihan tavallinen terveyskeskuslääkäri omasta aloitteestaan päätti otattaa tuonkin. - Hashimoto
Kilppariton kirjoitti:
Tarkoittaako tuo muuntuminen sitä, miten Tyroksiini imeytyy?
Minulla on nyt 4v sumplittu lääkitystä ja nyt ihan tavallinen terveyskeskuslääkäri omasta aloitteestaan päätti otattaa tuonkin.Muuntuminen tarkoittaa T4:n (tyroksiinin) muuntumista T3:ksi (trijodityroniini), joka on soluille kenties tärkein kilpiraukashormoni. Osalla ihmisistä on merkittäviä ongelmia tässä muuntumisessa.
- Kilppariton
Hashimoto kirjoitti:
Muuntuminen tarkoittaa T4:n (tyroksiinin) muuntumista T3:ksi (trijodityroniini), joka on soluille kenties tärkein kilpiraukashormoni. Osalla ihmisistä on merkittäviä ongelmia tässä muuntumisessa.
Ok. Kiitos vastauksesta. Täytyy katsoa kunhan saan tulokset.
- Kilppariton
Yllättävän hyvät tulokset, vaikka lääkitystä on koko ajan pienennetty. T3v oli 3,9. Ths 0,65 ja T4v 15. Saa kerrankin nyt pitää saman lääkemäärän.
- Hashimoto
Kilppariton kirjoitti:
Yllättävän hyvät tulokset, vaikka lääkitystä on koko ajan pienennetty. T3v oli 3,9. Ths 0,65 ja T4v 15. Saa kerrankin nyt pitää saman lääkemäärän.
Aikas hyvät luvut kyllä ja jos on oiretta, niin nostaisin lääkitystä hieman nykytasosta.
- yläneljännes_tms
T3v monen asiantuntijan mukaan pitäisi olla 5 - 5.5
Myös T4v viitealueen yläosassa. Edes 18
TSH? Englannin vertaistuessa oli ihmeteltävänä oikealla annoksella lääkityn TSH 19.6
Asiatuntijoiden ilmaantuessa paikalle selvisi että mittausta häiritsee hyvin moni asia
Oireiden mukaan tietysti toimittava - Kilppariton
Ei ole oikeastaan mitään oireita. Ainoastaan aamuisin olen jääkalikka ja lämpenen vasta, kun saan kuuman kahvikupin.
Hyvät lukemat siihen nähden, että ei ole kilpirauhasta enää ollenkaan:)
- onko_tärkeää
Otetaanko tuo t3v vain siinä tapauksessa, jos tyroksiini ei tunnu tehoavan? Terveyskeskuksessa olen käynyt ja koskaan ei ole otettu tuota koetta (lievä vajaatoiminta on todettu).
- Kilppariton
Terveyskeskuslääkäri laittoi sen, kjn lääkitystä on nyt 4v ajan laskettu ja nostettu edestakaisin.
Luulen, että ottavat kyllä sen, kun epäilevät että toimiiko lääkitys. - kiventakanajasubj
Suomen arvauskeskuksissa annetaan kertaheitolla "T3:n puute"-diagnoosi ilman laboratoriotestejä (T3V ja rT3) eli subjektiivisesti. Samoin T4V-tutkimuslähetteen saaminen on kiven takana julkisella sektorilla.
- Kilppariton
Tulipa tässä mieleen, että kontrolli laitetaan usein 6-8 vko päähän. Näin minullakin nyt oli, mutta usein saattaa mennä puolinkin vuotta, ennenkuin taas itse huomaa, että jokin mättää.
- vaihtelevasti_toki
Alkukontrolli ja lääkitysmuutosten jälkeen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1021589
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1251414En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k821240- 621133
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101018Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.111979Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall210784Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57753- 119703
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20698