Ohjaako päätöksentekoa Sievissä fomo- vai jomo-ajattelu?

jomottaa

Fomo = fear of missing out
Jomo = joy of missing out

Leikinpä fomolla ja jomolla kuntapäätöksenteossa.

Mielestäni Sievissä päätöksentekoa ohjaa fomo-ajattelu eli pelätään, että jäädään jostain paitsi, jos ei mennä mukaan.

Perustelut: Ei ole kovin kauan aikaa sitten, kun Sieviin rakennettiin valtava määrä vuokra-asuntoja. En tiedä asiasta kovin paljon, mutta ilmeisesti noita asuntoja rakennettiin siksi, että niihin saatiin valtion tukea. Ei mietitty, tarvitaanko niin paljon asuntoja Sievin kirkonkylälle. Ja nythän sitten aika on näyttänyt, että ei niitä asuntoja niin paljon tarvittu. Tartuttiin siis saatavilla olevaan rahaan miettimättä asiaa pitkällä aikavälillä.

Uutena esimerkkinä fomo-ajattelusta on tuulivoimarakentamisen suunnittelu. Sehän on aivan päätöntä. Tuulivoimaloita suunnitellaan alueille, joille tuulivoimaloita ei pienenkään järjen mukaan pitäisi rakentaa. Eli aivan liian lähelle asutusta, arvokkaisiin maisemiin jne. Lisäksi useat muut kunnat ovat ottaneet periaatteeksi sen, että tuulivoimaloita ei rakenneta alle kahden kilometrin etäisyydelle asutuksesta, mutta tätäkään STM:n minimisuositusta Sievi ei taivu noudattamaan. Ei, vaikka esim. naapurikunta Kalajoki on ottanut tuon kahden kilometrin vähimmäisetäisyyden ohjenuorakseen. Samoin tuo kaksi kilometriä on sääntönä ulkomailla. Mutta kun Sievillä on ne ihan omat säännöt.

Sievi siis fomoilee ja samalla ajaa lujaa seinään.

Kannattaisi ottaa mallia naapurikunta Nivalasta, joka näyttää olevan selkeästi jomo-ajattelun ohjaama eli iloitaan siitä, että ei mennä kaikkiin kotkotuksiin mukaan. Ja pitkällä aikavälillä voitetaan monella tavalla. Ja etenkin voitetaan asukkaiden luottamuksena kuntaan ja hyvinvointina.

3

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velkakierre

      Kyllähän se tukien perässä juokseminen tulee kunnalle loppujen lopuksi kalliiksi. Tuilla on hintansa, vaikka maksuhetkellä niiden velatkin tuntuvat saamisilta. Veli on velka otettaessa, veljenpoika maksaissa.

    • Mitäväliä

      Ja mikähän puolue onkaan suurin fomottaja.

      • jomottaa

        Hmm... Sievin valtuutetuista suurin osa on keskustalaisia, joten keskustalaisissa on pakko olla paljon fomottajia. Muuta en lähde päättelemään. Mielenkiintoista, että Nivalassa keskustalaisetkin osaavat jomottaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2715
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1119
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1001
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      904
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      873
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe