Fomo = fear of missing out
Jomo = joy of missing out
Leikinpä fomolla ja jomolla kuntapäätöksenteossa.
Mielestäni Sievissä päätöksentekoa ohjaa fomo-ajattelu eli pelätään, että jäädään jostain paitsi, jos ei mennä mukaan.
Perustelut: Ei ole kovin kauan aikaa sitten, kun Sieviin rakennettiin valtava määrä vuokra-asuntoja. En tiedä asiasta kovin paljon, mutta ilmeisesti noita asuntoja rakennettiin siksi, että niihin saatiin valtion tukea. Ei mietitty, tarvitaanko niin paljon asuntoja Sievin kirkonkylälle. Ja nythän sitten aika on näyttänyt, että ei niitä asuntoja niin paljon tarvittu. Tartuttiin siis saatavilla olevaan rahaan miettimättä asiaa pitkällä aikavälillä.
Uutena esimerkkinä fomo-ajattelusta on tuulivoimarakentamisen suunnittelu. Sehän on aivan päätöntä. Tuulivoimaloita suunnitellaan alueille, joille tuulivoimaloita ei pienenkään järjen mukaan pitäisi rakentaa. Eli aivan liian lähelle asutusta, arvokkaisiin maisemiin jne. Lisäksi useat muut kunnat ovat ottaneet periaatteeksi sen, että tuulivoimaloita ei rakenneta alle kahden kilometrin etäisyydelle asutuksesta, mutta tätäkään STM:n minimisuositusta Sievi ei taivu noudattamaan. Ei, vaikka esim. naapurikunta Kalajoki on ottanut tuon kahden kilometrin vähimmäisetäisyyden ohjenuorakseen. Samoin tuo kaksi kilometriä on sääntönä ulkomailla. Mutta kun Sievillä on ne ihan omat säännöt.
Sievi siis fomoilee ja samalla ajaa lujaa seinään.
Kannattaisi ottaa mallia naapurikunta Nivalasta, joka näyttää olevan selkeästi jomo-ajattelun ohjaama eli iloitaan siitä, että ei mennä kaikkiin kotkotuksiin mukaan. Ja pitkällä aikavälillä voitetaan monella tavalla. Ja etenkin voitetaan asukkaiden luottamuksena kuntaan ja hyvinvointina.
Ohjaako päätöksentekoa Sievissä fomo- vai jomo-ajattelu?
jomottaa
3
179
Vastaukset
- Velkakierre
Kyllähän se tukien perässä juokseminen tulee kunnalle loppujen lopuksi kalliiksi. Tuilla on hintansa, vaikka maksuhetkellä niiden velatkin tuntuvat saamisilta. Veli on velka otettaessa, veljenpoika maksaissa.
- Mitäväliä
Ja mikähän puolue onkaan suurin fomottaja.
- jomottaa
Hmm... Sievin valtuutetuista suurin osa on keskustalaisia, joten keskustalaisissa on pakko olla paljon fomottajia. Muuta en lähde päättelemään. Mielenkiintoista, että Nivalassa keskustalaisetkin osaavat jomottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p767070Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576158Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite553495Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293239Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1911731Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171458Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181186- 601183
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11090Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11067