Pelkään pelkäämistä/ sekoamista

pelko

Joo, ja siis hoidonpiirissä oon ja syön lääkettä säännöllisesti, mutta silti pelko että sekoan tai mua rangaistaan jostain, tai mun läheisiä rangaistaan jostain.

7

288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selain

      Tuollainen pelko on hyvin tuttua monelle. Jos se yhtään lohduttaa. Eikä ole sairautta vaan tulosta jostain mitä on elämässä kokenut. Mitä (tiedostamattaan) pelkää esimerkiksi menettävänsä. Tai joskus joku hyvä oivallus tai menestyminen voi aiheuttaa syyllisyyttä ja rangaistuksen pelkoa. Joitakin ihmisiä on aina rangaistu jostain, jopa siitä että ovat onnistuneet jossain paremmin kuin esim. vanhemmat, tai siitä että ovat ylipäänsä syntyneet. Tai siitä että ovat kokeneet jotain pahaa, esim. väkivaltaa, joutuneet uhriksi. Ja muistuttavat siinä muita ihmisiä siitä että hekin voivat joutua kokemaan samaa, joten heidän kokemuksensa on haluttu kieltää ja heitä on siten ikään kuin rangaistu. -- Jne jne. Ei tässä varmaan tullut luetteloa siitä mikä sinua henkilökohtaisesti pelottaa, kun asiat ovat yksilöllisiä.

      Ei kannata koettaa väkisin työntää pelkoa pois, eikä varsinkaan uskotella itsellesi että olet jotenkin tyhmä, sairas tai väärässä kun pelkäät. Se pelko on ihan luonnollinen reaktio siihen mitä elämässäsi on tapahtunut.

      Paras jos voi rauhassa pohtia asioita jonkun avarakatseisen ihmisen kanssa. Muita hyviä konsteja voivat joillekin olla liikunta, jossa syntyy endorfiinejä ja itsensä hallitsemisen kokemusta kun fysiikka vahvistuu. Ja että katsoo mitä syö, esim. liika kahvinjuonti kiihdyttää sydämenlyöntejä ja voi pahentaa ahdistusta --- vaikka toisaalta kahvi on terveellistä...

      • saatteavun

        Kyllä palstalääkärit osaavat neuvoa joka asiassa näitä avohoitopotilaita, joiden hoito on ulkoistettu nettiin.


      • Psykoosissaelänyt

        Ja ei saisi neuvoa koska virallistettu lääkäri on ainoa pätevä neuvoja?
        Sairastuin psykoosiin vuosia sitten. Mulle määrättiin lääkkeet joilla oli kaikenlaisia sivuvaikutuksia jotka alko lääkkeiden syönnin jälkeen. Ne eivät aika varmasti olleet psykoosin oireita koska olin sairastanut psykoosia vuosia ennen lääkkeiden aloittamista eikä niitä oireita ollut silloin. Mutta lääkärit sano ettei tiedä ja että johtuu varmaan psykoosista joka tapauksessa.
        Nytten kun sanoin lääkärille että lopetetaan lääkitys, hän myöntyi mutta olisi katkaissut kuurin aivan liian jyrkästi yleiskansallisesti hyväksyttyihin katkaisuihin nähden, olisi melko suurella todennäköisyydellä tullut vieroitusoireita. Sain yksityiseltä paremman katkaisukuurin pyytämällä, loivemman.
        Ja missään vaiheessa ei kukaan lääkäri paitsi eräs yksityinen psykiatri ja psykologi antanut mitään vinkkejä miten selvitä harhojen kanssa kun niitä tulee. Löysin vinkkejä aika helposti itse netistä ja muualta.

        Että sellaisia oikeita lääkäreitä. Kannattaisi ehkä olla trollaamatta asiallisia ja avuliaita kommentteja koska vertaistuki voi olla todella arvokasta.

        Aloittajalle, jos äänet eivät ole häiritseviä, ei tappouhkauksia tai mitään kovin negatiivista, kannattaa kokeilla jättää ne huomiotta ja keskittyä muuhun. Jos ne ovat negatiivissävyisiä, kannattaa kysyä niiltä miksi, mitä ne ajavat takaa, mitä ne oikeasti haluavat sanoa, ja ehkä kyseenalaistaa ne.


      • SIISMITEN

        Kuinkahan tuota neuvoasi voisi toteuttaa, kun ei psykoosissaan erota todellisuutta siitä harhasta?


    • selain

      Joskus se mikä pelottaa ja aiheuttaa rangaistuksen pelkoa, on omat vihantunteet. Jos ne ovat torjuttuja ja voimakkaita. Viha on kuitenkin hyvä tunne, se on reaktiota koettuihin uhkaaviin tapahtumiin. Epäoikeudenmukaisuuteen, väkivaltaan jne. Kun ne kokemukset pystyy tiedostamaan, ja niiden syy-yhteydet, ja jos voi keskustella niistä jonkun ymmärtävän ihmisen kanssa, olo helpottuu. Kaikkea ei voi käsitellä kerralla, mutta pikkuhiljaa kuitenkin. Vaikeistakin kokemuksista voi selvitä,

      Myös sekoamisen pelko voi liittyä juuri torjuttuihin, ylivoimaiseksi koettuihin tunteisiin. Niissä tunteissa voi olla paljon erilaista, ja varsinkin jos niissä on vihaa, se voi tehdä tunteista erityisen pelottavia ja syyllisyyttä herättäviä. Jos joutuu vihaamaan ihmistä, josta on tai on ollut riippuvainen, tunteet ovat erityisen vaikeita kestää. Hyvä terapeutti voi auttaa, tai joku muu, joka voi kuunnella syyllistämättä tai etsimättä valmiita ratkaisuja

    • Suomessa asuminen tekee hulluksi. todisteena on maailman ennätys mielialalääkkeiden syömisestä.

      Suosittelen maasta muuttoa ja viiraaminen loppuu muutamassa viikossa.

    • kaamosmasennus

      Jos sinua pelottaa sekoaminen, niin katso tämä video.. Ja vaikkei pelottaisikaan. Se on Länsi-Lapin menetelmästä, avoin dialogi. Siellä ihmiset tosiaan paranevat eikä tule traumoja eikä muitakaan " sivuvaikutuksia."

      https://www.youtube.com/watch?v=c4aKg7gZZrk

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      273
      45784
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      50
      11420
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      229
      11012
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      39
      9810
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      90
      8648
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      283
      6705
    7. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      2
      3395
    8. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      1
      3197
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      25
      3103
    10. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      4
      2963
    Aihe