moi, syöttötuolin hankkiminen olisi ajankohtaista. valikoimaa taas piisaa. katselin että tripp trapp tuoli vaikutti pitkäikäiselä ja kätevältä, mutta on hintaakin... mitä mieltä olette, pärjääkö perinteisellä? vai kannattaako sijoittaa?
millainen syöttötuoli?
minä
43877
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mutta perinteinen lienee paras, jos tuolia tarvitsee. Meillä oli tosi lyhytaikainen helpotus, lapsi kun kiipeää tuolista pois alta aikayksikön, jos ei vahdi!
Meillä oli käytössä perinteinen taitettava malli,mutta taitettuna sitä ei juurikaan tullut käytettyä.Eli ihan perusmalli olis riittänyt.Laitoin siihen valjaat kiinni,joten lapsi ei pystynyt nousemaan seisomaan kesken ruokailun.Eikä päässyt karkaamaan kesken ruokailun.
Perinteisellä kyllä pärjää, mutta Tripp Trapp on kyllä kestävämpi (7v takuu) ja sen kanssa ei tule sellaista "välivaihetta", että syöttötuoli on liian korkea, mutta tavallinen tuoli liian matala. Ja kun syöminen onnistuu jo tavalliseltakin tuolilta voi Tripp Trapin siirtää vaikka askartelu/koulupöydän tuoliksi.
Onhan niitä muitakin säädettäviä syöttötuoleja, mutta niistä ei ole kokemusta.
alkuun SYÖTTÖTUOLEISTA:
Meillä on taitettava syöttötuoli, taitaa olla Niemen mallistoa tai vastaava. Ostin käytettynä.
Taitettuna ei voi käyttää, koska siinä on pyörät alla ja tenava lähtee ajelemaan.
Istuinosa on pienelle aika iso, joten alkuun meillä on pehmuste. Nyt, kun lapsi on 1,5 v, ja toisinaan syö itse, ei pehmuste ole tarpeen ja tilava istuinosa on etu.
Vähän aikaa oli meilläkin ne sellaiset Brion-turvavaljaat käytössä, kun tenava kiipesi aina tulista pois. Enää ei ole tarvetta.
Aiemmin, isommilla lapsillani, oli toisentyyppinen, mutta taittuva sekin. Sen taitto/lukitussysteemi oli erilainen, ei ollut pyöriä.
Haarahihna oli kankainen.
Tuolin selkänoja ja etusivu olivat samalla korkeudella (toisin kuin tässä nykyisessä).
Tuolin huono puoli oli se, että se oli korkea: ruokapöytä oli matalammalla.
Kangashihna oli hankala pitää puhtaana. Toisen lapsen kohdalla vaihdoin hihnan, samantyyppistä vanhvaa nauhaa saa käsityöliikkeistä. Lisäksi lakkasin tuolin uudelleen, esikoisen jäljiltä ja pesujen jäljiltä lakka oli kulunut lähes kokonaan pois.
Kun syöttötuoli käy tarpeettomaksi, lapsi siirtyy sellaiseen korkeajalkaiseen selkänojalliseen tuoliin, Ikea ainakin myy niitä.
Tripptrappia mietimme, mutta se vaatii tilaa, sen jalaksethan ovat ikään kuin 7 toisin päin.
Samoin trippTrapin huono puoli on se, että turvakaaren kanssa istuinosasta tulee aika pieni, isompi lapsi ei mahdu sen taakse. Tarkoitan sellaista parivuotiasta, joka on vielä vahdittava, tarvitsee reunat, mutta on jo aika isokin.