Tesla lisää kaulaa vanhoihin automerkkeihin

Kelikamera

Elon Musk osti Teslan osakkeilla, 218 miljoonaa dollaria, Maxwell akkutehtaan, joka on perustettu vuonna 1965. Maxwell on kehittänyt akut, joissa elektrolyytti on kuiva. Kuiva-akku on 20 % halvempi valmistaa kuin Teslan nykyinen litiumakku. Lisäksi valmistus on selvästi ympäristöystävällisempää kuin ”märkäakkujen”. Maxwell akut tuottavat 300 Wh/kg, kun Teslan nykyiset litiumakut 247 Wh/kg. Maxwell on ilmoittanut, että heillä on kehitteillä 500 Wh/kg akku, joka lisäksi kestää kaksi kertaa kauemmin kuin litiumakku. Maxwell uskoo, että heidän tekniikallaan akkujen hinta puoliintuu.

Toinen Maxwell tuote on superkondensaattori, josta Elon Musk on erittäin kiinnostunut. Superkondensaattori pystyy ottamaan vastaan ja luovuttamaan hetkessä suuria energiamääriä. Tästä kyvystä olisi hyötyä sähköautoa kiihdyttäessä ja jarrutusenergian talteenotossa, jolloin se vähentäisi merkittävästi ajoakkuihin kohdistuvaa rasitusta, ja näin ollen lisäisi ajoakkujen elinaikaa.

Vanhat autojenvalmistajat ovat sähköautoineen lirissä. GM ilmoitti, että Chevy Bolt sähköauto tuottaa 10’000 dollaria tappiota, Fiat ilmoitti, että heidän sähköautonsa tuottaa 14’000 euroa tappiota, Audi ilmoitti, etteivät he tule tekemään ikinä voittoa Audi e-Tronista…

4

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bontius

      Maxwell smart agentti ratkaisee kaiken?

    • Kelikamera

      Wall Street Journal sanomalehti kirjoitti 20.112013 artikkelin otsikolla”BMW, Audi ja Cadillac kilpailevat pian vakavasti Teslan kanssa sähköautomarkkinoista”. Mihin menemme nauramaan? Tesla tekee 7000 sähköautoa viikossa. Saavatko Audi ja Cadillac tehtyä tänä vuonna edes sitä? Ilman Elon Musk emme näkisi sähköautotuotantoa maailmassa vielä ollenkaan.

    • Kelikamera

      Tesla edelleenkin lisää välimatkaa kilpailijoihin pudottamalla rajusti hintoja. Tesla Model 3 hinnat alkavat: Standard Range $35’000 (31’000 €), Standard Range Plus $37’000 (32’700 €), Mid Range $40’000 (35’400 €), Long Range $43’000 (38’000 €), Long Range AWD $47’000 (41’600 €) ja Performance AWD $58’000 (51’300 €).

      Kun vielä vähennetään Yhdysvalloissa liittovaltion ja osavaltion verohelpotukset, niin uuden Tesla Model 3 saa $28’000 (24’800 €). Teslasta on tullut todellinen kansankärry.

      Elon Musk ilmoitti, että Tesla Model 3 tulee päivitys, joka sallii nopeamman latauksen. Latauspäivityksen, versio 3, jälkeen Tesla Model 3 pystyy parhaimmillaan ottamaan virtaa vastaan 250 A nykyisen 120 A sijaan. Lataustauko kestää enää päivityksen jälkeen 20 minuuttia. Kaikki haluavat käydä jaloittelemassa ja vessassa 300 km välein, joten Teslalla voi ajaa pitkiä matkoja, kunhan matkan varrelta löytyy pikalatauspisteitä.

    • Doddokdodkdk

      Yllätti kyllä itseni kuinka kaukana nimenomaan sähkötekniikassa Audi, MB ja Jaguar ovat. Toisaalta Hyundai-Kia tuntuu olevan akkujen osalta ihan kisassa mukana. Mutta siis nuo saksalaiset, huonompi kantama, heikompi kiihtyvyys, ei frunkia.. Teslan isommissa ylivoimainen takuu. No, autoinahan nuo ovat jopa parempia kuin Teslat, mutta itse akkutekniikka selvästi jäljessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      185
      2680
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      73
      921
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      809
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      283
      767
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      88
      759
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe