Tallinnan eläintarha

Onko Tallinnan eläintarhassa käyneitä. Se on Rocca Al Maren suunnalla länteen keskustasta.

Onko se auki myös talvella?
43935
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eläimet siellä ovat aika surkean näköisiä.

Ilvekset olivat todella laihoja ja turkki pörrössä ja likaisia, kun vertaa Ähtärin eläinpuiston ilveksiin.

Yksi karhuista seisoi takajaloillaan ja pyörähteli ympäri, kun se näin yritti kerjätä ihmisiltä ruokaa.

Tuli vähän surullinen olo siellä käynnistä, mutta ehkä heillä ei sitten ole kunnollisia resursseja eläinten hoitamiseen ja ruokkimiseen.

Äänestä
  • Toiset hakevat kulkukoriakin Tallinnasta, mutta Zoo saa olla ilman huomioita ?

    Äänestä

Heti kun laivasta astuu ulos, on vastassa vaikka minkä näkösiä apinoita, ronkumassa ja varastamassa.
Sitten suurimmat mölyapinat on tuotettu lähinna Ruotsista ja Suomesta.
Mehulounaan jälkeen he jo aloittelevat ääneekkään pelehtimisen kaupunkiviidakossa.

Illalla sitten parittelevat ilman vakituista partneria. Siitä on usein seurauksena kauhea pöpö mikä sitten viedään ainoana tuliaisena omalle reviirille.

Sitten on nämä idästä tulevat varastelevat ammattiapinat, jotka eivät kaihda enää edes lajitoveriensa tuhoamista saalista etsiessään. Siinä jää sitten jalkoihin useat syyttömät pikkuapinat. Että sillee. Paras varustus olisi vapaa senkantolupa siellä, että voisi puolustatua.

Äänestä

Kävin siellä joulukuun 6. päivä. Se on auki ympäri vuoden, mutta kesällä se on auki pitempään kuin talvella. Hieno paikka muuten. Siellä on norsuja, jääkarhuja, krokotiilejä ja simpansseja. Kannattaa kokeilla. Tosin esimerkiksi jääkarhut elävät vanhoissa ahtaissa neuvostoaikaisissa häkeissä, mutta ovat siitä huolimatta lisääntyneet mainiosti. Myös japaninmakakien ja isojen kissapetojen häkit olivat vanhoja kalterihäkkejä, mutta useita häkkejä on yhdistetty ja asukkaat ovat saaneet lisää tilaa. Hiljaisina aikoina hirvieläinten ja vuorivuohien annetaan juosta vapaana tarhassa aitausten ulkopuolella. Pinta-alaltaan tarha on tosi iso, ainakin 80 hehtaarin laajuinen paikka. Käynti eläintarhassa käy siis hyvin kävelylenkistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Onko käyneitä kirjoitti:

Onko Tallinnan eläintarhassa käyneitä. Se on Rocca Al Maren suunnalla länteen keskustasta.

Onko se auki myös talvella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu