Miten toimia kun on extra-hommissa ravintolassa missä asioita ei hoideta kunnolla, hygieniassa on pahoja puutteita, henkilökunta on epäpävetää (opiskelijoita ja työkkärin ilmaisia pitkäaikaistyöttömiä), työmäärä on mahdoton, raaka-aineet ovat heikkolaatuisia jos niitä edes on, työntekijöitä haukutaan jatkuvasti koska he eivät ole selvinneet mahdottomista työmääristä (esim, pomolle pitää misata seuraavan päivän lounas samalla kun on yksin koko illan paistossa, ja samalla pitäisi hoitaa tavarantilaukset), peräkkäisiä vapaapäiviä ei ole melkein ikinä paitsi pomolla, ruokalista on älyttömän laaja ja monimutkainen keittiön kapasiteettiin nähden, vaikka melkein kaikki raaka-aineet ovat puolivalmisteita kaikkia misoja ei ole ikinä hoidettu kunnolla, kokoamispöydällä pystyy valmistamaan alle kymmenen annosta ja niitä kiikuttaa saliin yksi tarjoilija ja paistossa oleva kokki, loppuillasta saa kuulla palautteet asiakkailta että ruoka on kylmää ja odotusaika liian pitkä. olen ollut alalla 10 vuotta, enkä ole ikinä nähnyt vastaavaa toimintaa. Tiedän ainakin etten uudestaan mene kyseiseen ´´ravintolaan´´ töihin, mutta huoleni koskee asiakkaita ja vakkari työntekijöitä. Haluaisin tehdä jotain asialle mutta en tiedä mitä, voiko joku neuvoa? (pomolle puhuminen on mahdotonta)
Huono ravintola
5
109
Vastaukset
- Aluehallintovirasto
Aluehallintovirasto on oikea osoite ilmoittaa asiasta.
- auttakaajoku
Kiitos vastauksesta, otan asiasta selvää. haluaisin lisätä alkuperäiseen viestiini että jos teen jotain asialle, niin haluan tehdä sen anonyymisti, välttääkseni huonoa mainetta alan piireissä. teen paljon keikkahommia ja minulla ei ole varaa saada sellaista mainetta että puutun ravintoloiden epäkohtiin. Onko ketään muu löytänyt itseään vastaavanlaisesta tilanteesa?
- mariam9
Kuntasi terveystarkastajalle voit jättää tarkistuspyynnön. Itse ten niin ex-työpaikkani suhteen ja varmistin myös ettei tämä tarkastaja kerro mun tehneen tarkistuspyyntöö.
- Anonyymi
Nykyään ravintoloissa on esimiehinä jos jonkin sortin betoniraudoittajia.
Ei mitään koulutusta saati pätkääkään ammattitaitoa.
Ei mitään kykyä esimiehenä toimimiseen.
Paras oli kun kysyin alkoholi omavalvontasuunnitelmasta.
Esimies luuli sen olevan hanakaljojen päivittäinen laskeminen.
Laskutus hoidettiin kynällä ja ruutupaperilla, kuitteja ei anneta.
Majoneesia sisältävät leivät lämpimässä päivätolkulla ja niitä ihmiset syö nytkin hyvällä halulla.
Nämä keskenkasvuiset päälliköt sitten hypyttävät meitä amattilaisia .
Välillä v...aa niin että savu nousee korvista.
Kysyy ihan mitä vaan , niin tuloksena on raivari tai : et sä sillä tiedolla mitään tee -asenne, kun ei voi sanoa suoraa että mä en edes tiedä mistä sä puhut,
kun mä olen oikeesti maatalouslomittaja enkä ole niitäkään hommia päivääkään tehnyt, mutta nyt mä olen vastaava, mitä ikinä se sit meinaakaan.
Ja lafkan omistaja ahneuksissaan ja tyhmyyksissään ei tajua, mikä rahan menetys on täysin tollo ja kouluja käymätön esimies.
Ja extrafirmat on orjuuttajia , jotka kusettaa jengiä mennen tullen.
Nyt itketään facebookissa työntekijöitä, kun ei saada enää mistään ketään mihinkään.
Luojan kiitos , ahneella on paskainen loppu.
Nauranut solkenaan, kun rekrytoijat juoksee itse prikka kourassa pahimmissa kuppiloissa , kun eivät saa jengiä enää mistään.
Itsepähän ovat asiansa ryssineet tällä porulla että kyllä säkin olet liian kallis, kun sä olet 12 euroa.
Ravintolalta rahastetaan vähintään kolmekymppiä .
Siitä maksetaan duunarille kymppi.
No sillä ei oikein ammattilaista pitkäksi aikaa osteta.
Joten nyt vaan niitä lapsia joka paikkaan.
Ja vaihdetaan nekin joka toinen päivä uusiin.
Ja ei muuta kuin kanaa ja majoneesia lisää tiskiin ja lämmöt täysille.
Ja kerrotaan kaikille ,että omavalvontasuunnitelma on hanakaljojen myynnin laskemista😂😂
Ja ihmetellään että mihin ne asiakkaat lähti.
No ne meni heseen syömään , se on se esimieskoulu nykyään. - Anonyymi
Hahaha.
Tuo oli niin totta.
Ja virtsaa päät täynnä, kun ne ylennetään esimieheksi suoraan tarhasta.
Paksumpiin virtsankarkaussuojiin on vaihdettava. On näillä niin hyvät jutut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko831688- 411309
En malta odottaa mies että tulet minuun
Sykkivänä ja intohimon palossa ujutat hitaasti upean rakkauden miekkasi minuun, ja antaudutaan kiihkeään rakasteluun. Hu891031Siltojen varjoissa
Siltojen varjoissa Yksinäinen susi kulkee, hiljaisuudessa sanoja punnitsee. Sydän auki, paljas liekki rinnassa, siltoja202966Vanhemmalle naiselle
Ihastuin sinuun kauan sitten. Luonteeseen, ulkonäköön ja iloisuuteen. Olen haaveillut sinusta sen jälkeen monet kerrat.71948- 53892
- 61863
Pitsaa selliiä
Onko uudet pitsat hyviä, kannatteooko käyvä vai suosiollako pittää hilipasta sotkamoon20860- 34814
- 37789