Miksi AA-kokoukset on Suomessa niin erilaisia kuin tv:ssä?

mixjeppejuo

Onko Jenkeissä jotenkin eri AA kuin meillä Suomessa?

Telkkarista saa sen kuvan, että AA muualla maailmassa on isossa huoneessa, tuolit ringissä, meillä taas pöydän ääressä jossain masentavassa kellarissa kahvia juoden ja jossain jopa tupakoiden.

Olen siis käynyt kymmenissä kokouksissa Suomessa, ehkä en vain ole törmännyt jenkkityylisiin kokouksiin, tai tv valehtelee.

Tänään en ajatellut juoda, mutta huomenna sitten.. ;)

6

764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mixjeppejuo

      Googleen kun laittaa "AA meetings" ( AA kokoukset) niin näette mitä tarkoitan.

      Suomen kielellä haettaessa ei yhtäkään kuvaa kokouksista..?

      Toisekseen, olen käynyt kokouksissa ulkomailla useassa maassa, ja kahvit juotu aina kokouksen jälkeen.. Suomessa ryystetään kokouksen aikana.. (joo myönnän, etten ole käynyt Suomessa kovin monessa erilaisessa kokouksessa.)

      Samoin ulkomailla paistoi silmään se ettei ollut niin paljoa vanhuksia kuin meillä, vaan suurin osa nuoria ja työikäisiä.

      Tarkoitus ei ole kritisoida kotimaista menoa, vaan ihmetellä eroja.

      • kiitoseitänään

        Ihmettele sinä vaan ja käy enempi kokouksissa kunhan muistat olla raittiina .Kirjoituksestasi tulee mieleen että etkö oikein käsitä että nimettömyys ja sitämyötä kuvien otto ei sovi AAhan .minäkin olen käynyt monessa maassa kokouksissa näiden lähes neljänkymmenen AAsaolo vuoteni aikana ja jokainen paikka on onneksi hieman erilainen.tuntuu siltä että olet suuri jenkkilän ihailia ja ehkä kuulutkin siihen ryhmään joka niin mieleellään muuttaisi tätä hyväksi koettua suomen mallia siihen amerikan malliin.onneksi se ei onnistunut.joten uskon että jos jaksat pysyä raittiina niin kyllä sinullekin selviää että ei ne prameat kerhohuoneet vaan se mielenrauha ja kokouksien henki ova tärkeitä.raitista päivää tv.väiski.


      • ranekeravalta

        Amerikan mallihan se on se alkuperäinen. Vai oliko Bill W ja Tri Bob Pohojanmaalta, mitäh?


    • 6000-päivää

      Onko nyrkkeilyottelut livenä samanlaisia kuin Rocky-elokuvissa? Ovatko karjanhoitajat livenä samanlaisia kuin cowboyt villin lännen leffoissa? Ovatko rumat naiset livenä samanlaisia kuin elokuvien rumikset ennen kuin heidän tukkansa avataan ja otetaan silmälasit poies? Ovatko?

      Ja perille mennen AA-kokousten tarkoitus kai on, että siellä olevat ihmiset pysyisivät erossa viinasta.

    • neljäsperinne

      Totesihan jenkkilästä Suomen AAhan tutustumaan kutsuttu keskustoimiston kaveri " Suomessa AA on puhtaimmillaan pitäkää se tällaisena". Onneksi Suomessa ryhmissä luetaan ja myös noudatetaan perinteitä.

    • Anonyymi

      Suomalaiset juovat eniten kahvia maailmassa. lmeisesti se vaikuttaa myös siihen millaisiksi AA-palaverimme ovat muovautuneet 😃

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe