Kysymys koskee dualboottia Win10/Ubuntu18. Kun Ubuntu sotkee Windowsin bootin, niin kuinka ehjätään siten, että molemmat käyttikset säilyvät, eikä tiedostoja katoa, siis tehdä mitään järjestelmien uudelleenasennuksia. Windowsin asennuslevyllä voi tehdä kyllä käynnistyksen korjauksen, mutta silloin katoaa Ubuntun valintaruutu.
Kaksinkertainen kysymys yksinkertaisille
2lN1
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kaksoisbootti on kivikautta. Asenna Ubuntu Windowsin virtuaalikoneelle tai Windows Ubuntun virtuaalikoneelle. Ainakin Virtualbox on helppokäyttöinen. Tiedostot taas ovat tallessa varmuuskopiolla mieluimmin vielä useampana kappaleena.
Jos koneesta poistaa sen käyttöjärjestelmän, johon toinen on virtuaalina "asennettu", poistuuko toinenkin samalla?
Ei, jos ei poista virtuaalikonetta ja sen sisältävää virtuaalista kiintolevyä. Nehän voivat olla fyysisesti vaikkapa ulkoisella USB3-asemalla. Virtuaalikoneenhan voi siirtää tai monistaa eri koneillekin.
Mistä se kokonaan poistettu ja uudelleenasennettava käyttöjärjestelmä tietää, että jossain on joku virtuaalikone?
Vos katsot netistä ohje, miten tehdä hieno graafinen bootti, niin homma toimii.
Vaihtoehtoja on useita.
En ole kyllä kertaakaan huomannut sotkevan, paitsi wubi asennuksella.
Ubuntun asennuslevyllä.
Laita asemaan Ubuntu CD, reboot tietokone ja käynnistä Live-istuntoon. Voit tehdä saman USB tikulla, jos sinulla sellainen on.
Asenna ja aja Boot-Repair
Näpäytä "Recommended Repair".
Sitten käynnistä systeemi. GRUB boot menun pitäisi ilmestyä. Jos ei, niin pidä vasen Shift pohjassa käynnistettäessä. Sitten voit valita Ubuntu ja Windows.
"Laita asemaan Ubuntu CD"
Kokealin niin ei toiminut koska kuulemma linux rikkoo cd-aseman
"LG on kommentoinut ongelmaa toteamalla, että yhtiö ei testaa cd-asemiensa yhteensopivuutta linuxin kanssa eikä näin ollen takaa tuotteidensa toimivuutta linuxissa. Vika voi ilmetä myös muissa linux-jakeluversioissa, joissa hyödynnetään cd-asemien pakettipohjaista kirjoitusominaisuutta (packet writing). Merkkivalmistajista ainakin IBM:n, Dellin ja Compaqin tiedetään käyttävän LG:n valmistamia asemia joissakin tietokonemalleissaan."
Windows latenssi onkin yli kymmenen vuotta.
Joskus toivoisi joidenkin tollojen aikuistuvan mutta taitaa olla mahdotonta.