Risuja koko puska

Täytyy kyllä sanoa,että Myllylahden tien auraaja ansaitsee risuja sylin täydeltä.Antaa ensin pölliautojen polettaa lumet kiinni ja sitten muutaman päivän päästä pikkuisen piirättää pintaa.On nyt sellaisella kiharalla,että vituttaa ajella.Aivan tuhertaja on tuo auramies!
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Elä valita. Auraus on kilipailutettu ja annettu sille, joka halavimmalla kehtovaa ottoa.

Äänestä

..kyselee;mahdatkohan olla tietoinen niistä teiden luokituksista joista loppupeleissä hyvä hallituksemme on vastuussa? Takkinsa kääntäneet "listisnistit" vannoessaan nyt läntisen unionin nimeen tarvitsevat valtakunnan verorahat Brysselin jäsenmaksuihin ja loput yhteiskunnan tuotosta kärrätään veroparatiiseihin ulkomaisten osakkeenomistajien toimesta.Joten ota (ulkomaalaisen) pikalainayhtiön laina,osta nelivetoauto eläkä urputa niin pysyt yhteiskuntakelpoisten luokassa..

Äänestä
  • Melko matalaohtaisen mielipide! Nuo asiat ei vaikuta vitun karvan vertaa jonkun saatanan Myllylahden tien kuntoon.

    Äänestä

  • ..kyselee:se takinkäännön mainitseminenko se "edistyksellisen" mielen niin pahoitti että ihan koulussa opittua piti laittaa otsikoksi? Se lienee pakko tunnustaa että raha saadaan seinästä ja maito kaupasta että miksikähän ne lehdet yhtenään kirjoittelee niistä budjeteista ja määrärahoista ja maataloudesta joten ei muuta kuin auraamaan?
    P:S: Tietääkö äitisi että kirjoittelet tuommoisia?

    Äänestä

Kun siitä aurauksesta kuitenkin maksetaan,niin eikö se pitäisi tehdä kunnolla.Mitä se neliveto auttaa täristävällä ja uraisella kiharalla.Enempihän siinä on kuluvia osia hakkautumassa.Turha se on hallitusta syyttää tässä asiassa,jos auraajalla ei ole taitoa ja kiinnostusta.

Äänestä

Muuta kylänpintaan asumaan.

Äänestä

Aurataanko sekin traktorilla?

Äänestä

Varmaankin traktorilla ja kuskin ajokunto??? Jäläki ainkin kuin olisi päissään ajeltu.

Äänestä

eipä paljon naurattanut kun aura-auto levitti penkkoja kauemmas ,mutta talojen portin molemmat puolet jätti koskematta.
eikä samalla vauhdilla oli voinut nekin siirtää.

teepä ensikerralla paremmin.

Äänestä

Urakoitsiat olisko väärin jos olisi yksituumaisuutta ,että oli lähtöhinta työlle.
eihän työllä rikastu mutta täytyy sillä elää.
kun on maan tapa kerman kuorii herrat täytyy haastaa ja keinot käyttöön ottaa.

tyhjän saa pyytämättä laittaa sen paluupostissa takasin.

kun on huono palkka työnlaatu sen myötä ei kata kustannuksia.

Äänestä

Oho,mitä oli tapahtunut Myllylahden tielle.Polanteet oli vetäisty kaikki pois ja tie oli tasainen kuin pöytälauta.Oikein malliesimerkki soratien hoidosta,kympin arvoinen suoritus!KIITOS!!!

Äänestä
  • Hyvä saatiin asia hoidettua... ottakoot muut tiehoitajat mallia.

    Äänestä

  • Juntusrannantie on kyllä ollu ku pöytälauta. Kyllä on ammattimies ratissa.

    Äänestä

Myllylahdentiellä maitoauto ojassa.Tie huonossa kunnossa,vahinkoja sattuu.
Tiestön kunnossapitäjä ilmeisesti vahinkojen korvausvelvollinen.Onko ELYN
Valvojalla teiden kunnontarkastus huolimatonta.

Äänestä

Luoja hoitaa sen tien.

Äänestä

Toinen kehuu ja toinen valittaa samasta tiestä. Joku ajaa maitoautolla ojaan ja se on tienpitäjän vika. Voi hyvänen aika tätä mualiman mennoa..

Äänestä

Maitokuski oli väistänyt poroa mikä oli tahallaan jätetty tielle rahan toivossa.

Äänestä

Suomussalmen kirkonkylän kadut tänä talvena suurimmaksi osaksi muuttuneet
yksisuuntaisiksi,monin paikoin niin kapeita,että henkilöautojen kohtaaminen
mahdotonta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


volovo kirjoitti:

Täytyy kyllä sanoa,että Myllylahden tien auraaja ansaitsee risuja sylin täydeltä.Antaa ensin pölliautojen polettaa lumet kiinni ja sitten muutaman päivän päästä pikkuisen piirättää pintaa.On nyt sellaisella kiharalla,että vituttaa ajella.Aivan tuhertaja on tuo auramies!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu