Skodaan vikakoodin lukija

jyrkimax

Hyvää iltaa,

Omistan vuoden 2011 Skoda Fabian ja olen ajatellut ruveta huoltamaan autoa itse, koska auto rupeaa olemaan jo vanha ja näin ollen ei ole takuista murhetta. Rahaakin säästyy. Millä laitteilla olette huoltaneet omaa Skodaanne? Onko olemassa jokin merkkinohtainen laite, vai käykö esim motonetissä myytävät yleismallin laitteet?

15

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skodajulli

      Kysy Vagareenalta. Tällä palstalla tuon ikäiset Skodat on jo paalattu ajat sitten.

    • Tallissako olet seisottanut kun tuohon ikään on kestänyt?

    • anal-logiaa

      Vain Suomi24-palstan käyttäjä aloittaa auton huollon vikakoodin lukijan hankinnalla. Muille se liittyy korjauksiin...

    • skodajulli

      Skodassani ei ole ollut vikoja, joten ei ole ollut tarvetta lukea vikakoodejakaan. Aikoinaan Bemarissa syttyi airbag-merkkivalo. Tilasin netin kautta vikakoodinlukijan, joka paljasti vian olevan etuistuinten alla olevissa johdotuksissa. Vikakoodinlukijalla sai vikakoodin nollattua ja merkkivalon sammumaan. Kyllä se oli ihan hintansa väärtti, sillä airbag-merkkivalo syttyi jatkuvasti uudestaan. Vikakoodinlukija oli siis tarkoitettu ainoastaan Bemarin airbag-systeemin vikojen selvittämiseen. Ennen oman vikakoodinlukijan hankkimista kävin monimerkkikorjaamolla luetuttamassa vikakoodit, kun merkkivalo piti saada sammumaan katsastusta varten. Saivat kyllä lukijallaan merkkivalon sammumaan, mutta eivät pystyneet lukemaan varsinaista vikakoodia. Veloittivat 50 euroa. Merkkivalo syttyi katsastuksen jälkeen seuraavana päivänä. Epäilen vähän, etteivät nuo yleismallit paljasta kaikkia merkkikohtaisia vikakoodeja.

    • Toyota_Hybrid1

      eipä autotarvikeliikkeet taida myydä kuin VAG autojen vikakoodi lukijoita, menestys artikkeli vuodesta toiseen. oletteko koskaan nähneet missään Toyotan vikakoodin lukijaa? niin en minäkään, mitä sillä tekee kun ei ole vikojakaan.

      • Oikeankoodinlukija

        Tällä kun haet niin löytyy; Toyotan tissi = TOYOTA The Technical Information System TIS


    • Hjgujj

      Tilasin vikakoodinlukija suoraan venäjältä, kyllä löytyykin vikoja.

      • Skodajulli

        Kerroppa vähän tarkemmin niistä vioista.


      • Spooki
        Skodajulli kirjoitti:

        Kerroppa vähän tarkemmin niistä vioista.

        Pööpö tarkoittaa, että hänen venäläisessä vikakoodinlukijassaan on vikoja.


    • Kniwa

      skodaan ei käy kun aito itäblokin lukija, ruplissa taitaa olla sen 4000,kertoo toverimme enemmän kun euro hinta. Samalla suosittelen isoa pönttöä moottoriöljyä ja jonkin näköistä lämmitintä talveksi.

    • Larvannonbroidi

      Yhden kun kuittaa niin toinen jo syttyy, tipe tipe tip tap, tip tip tap.
      Skodajullien runo viivakoodinlukijan lahjakortissa.
      Värikästä kevättä varoitusvalojen kera skodajullikoille.

    • Kannattaa olla runsasta käyttöä kestävä kun skodalla ajelet.

    • vasararuuvvari

      Vasaralla olen hoitanut isoimmat ongelmat.
      Se auttaa melkein aina.
      Kerran vaihdoin suodatinta ja se rukkasi silmille. En tee toista kertaa kun vieläkin kirvelee ja polttelee välillä. Mitä lie luiskuu sieltä tuli silmille.
      Kun renkaat vapisee, ajan skodan kauppakeskusen halliin ja odotan että sulaa.
      Usein se auttaa.
      katsastusmies ruputtaa aina mutta olen tottunut siihen.

      • simo.s.sarkastinen

        Hieno kirjoitus puoli kahden aikaan yöllä.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      59
      3521
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2846
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2683
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2341
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2083
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1800
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1505
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1348
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1313
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1234
    Aihe