Septisäiliö lasikuidusta?

Yrpäjooseppi

Onko lasikuidusta/epoksista tehty septisäiliö toimiva vai päästääkö hajuja/paskaa ajan saatossa läpi? Pitäs tehdä uusi septi ja suorakaiteen mallinen rst tai muovisäiliö ei mahdu, joten ajattelin että jos kokeilisi tehdä lasikuidusta mittatilaus tankin.

Entäs diesel tankki?

6

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PellinVääntäjä

      Komposiitista voi kyllä tehdä. Mutta saahan happosesta paljon muitakin muotoja tehtyä kuin laatikko. Omassa veneessä kumpikin vesitankki on ihan eri muotoinen. Keulassa on keulapiikin muotoinen kartionmallinne / suipponeva tankki ja keskellä venettä on taas poikittain koko veneen levyinen, tankki, jonka alaosa on veneen pohjan muotoinen.

      • Staagi

        Samoilla linjoilla PellinVääntäjän kanssa. Rosterista / Happosesta saa varsin helposti lähes millaisia muotoja haluaa. Mielestäni tulisi välttää sellaisten tankkien tekemistä, mitkä on laminoitu kiinteästi veneen runkorakenteeseen koska pitkässä juoksussa niiden puhtaanapito, huolto ja mahdollinen korjaus on joissain tapauksissa mahdotonta tai vähintäänkin tavattoman kallista. Joskus -80 - 90 luvun tietämissä joukko pohjoismaisia veneenvalmistajia käytti tuommoisia ratkaisuja ja nyt parikymmentä vuotta myöhemmin aikoinaan niin kätevät tilaa säästävät tankit ovat veneiden omistajien riesana.

        Jos taasen vertaa irrallisen HST tankin materiaali- ja tekemisen kustannusta epoksitankin vastaaviin kustannuksiin niin sanoisin jotta teetettynä ulkopuolisella HST tankin tekeminen tulee edullisemmaksi kuten myös itse tekemällä jos osaa itse sekä hitsata, että laminoida. Epoksitankin tapauksessa suurin kustannus on muottikustannus ja ennen kaikkea tekniikka miten varmistaa jotta tankin sisäpinnasta tulee todellakin sileä vailla huokosia, mihin epäpuhtaudet voisivat käytössä tarttua ja toisaalta miten valmistella toimiva ja tiivis manusluukku sekä tarpeelliset ja tiiviit tankkiläpiviennit. Molempien tankkien kyseessä ollen voi säästää merkittävästi jos kykenee itse suunnittelemaan ja mitoittamaan tankin muodot valmiiksi tekijälle.


    • harsti-hartikainen

      miksi luulet että lasikuitu pienentää tankkia?
      luultavasti suurentaa kun vaatii enemmän seinämää.

    • LRC

      Omassa aluksessa septi- ja harmaavesitankki on osastoituna pilssissä/kölissä ja ei mitään hajuja pääse läpi.

      Veneen runko toimii osana tankkia ja laminoidut laipiot päädyissä ja yksi keskellä erottamassa mustan harmaasta vedestä, lisäksi kansi laminoitu lasikuidusta jossa yhteet letkuille ja huoltoluukut.

      En tiedä onko maalattu epoksilla tai vinyesteri hartsilla kuten ulkokerroksissa käytetty, estämään osmoosi, veneessä on 10 vuoden runkotakuu, sisältäen myös osmoosin, joten lasikuitu tankit osana runkoa toimineet täydellisesti.

      Aikaisemmassa veneessä kaikki tankit olivat ruostumatonta/happosta terästä ja toimivat myös moitteitta...

    • Tyrnäväntorpedo

      Varmaan toimii kunhan kuitu ei ole missään kohtaa paljaana. eikä ole vaaraa, että taipusi tms niin, että tulee hiushalkeamia

    • 12-1

      Marino 9000 moottoriveneessä oli ainakin 80-luvulla molemmat tankit lasikuitua. Polttoainetankin kansi vuosi hajua liimatun kannen raoista. Vastaavasti tehty Septi oli sen sijaan hajuton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8432
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5800
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4738
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4089
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3920
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3722
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1688
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      93
      1182
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      847
    Aihe