Mennäänkö tukka putkella perässä?

7

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki.näkee.jo

      Käsikirjaohje:
      "Jumala, Pyhä Kolminaisuus, Isä ja Äiti, Poika - Sisar ja Veli, ja Henki - Hengen pelastaja ja Inspiraation antaja, johdata meidät vaurautesi, viisautesi ja tietämyksesi syvyyksiin."

      Voidaanko pitää muina kuin pelleinä?

    • Ei me sellaisia olla. Ollaan ennen kaikkea Kristuksen seuraajia. Alkuperäinen luterilaisuus on kyllä oikeata.

      Ruotsin kirkko on etääntynyt siitä kauaksi, herätysliikkeet ovat melkein kaikki jättäneet sen.

    • SRKvlkultissa hyväksytään kaikki, mitä ns. hengellinen esivalta eli kansankirkko säätää. Ehkä pienellä viiveellä tosin. Raha, asema ja valta ratkaisevat toki enemmän kuin Raamatun oppi.

      • Se on ihan oikein, koska raamatussa ei ole sanaakaan miltään jumalalta, vaan tiedämme kaikki sen ihmisen kirjoittamaksi saduksi.

        Merkillistä, että joku onneton epäjumalanpalvoja ei joko ole lukenut tai ymmärtänyt raamattuaan vaikka sitä on lapsuudesta asti tyrkytetty.


      • valloista

        Tarkoitat varmaan ns. hengellisellä esivallalla maallista esivaltaa.
        Jumalan Valtakunnan kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
        Sen niitä lakeja totellaan, jotka eivät ole ristiriidassa Jumalan Lain kanssa, niin kauan kuin ne ovat olemassa. Uskovat eivät koskaan kapinoi, vaan ovat omantunnonrehtejä.


    • Nykyluterilaisuus on enempi viitekehys, jonka piirissä toimimme. Niin kauan kun saamme tunnustaa omaa uskoamme, niin pysymme siinä. Ja jos ristiriita ei kasva liian isoksi.

      Ruotsin toinen valtionkirkko on käytännöllisesti katsoen melkein kuollut, siis luterilaisuus. Siis hengellisesti kuollut.

      • PietäänUskoPuhtaana

        Meidän uskovaisten tulee tuomita evlut kirkon piispat ja perusepäuskoiset papit Taivaaseen kelpaamattomiksi ja vääräuskoisiksi. Surullista, ettei Suomessa ole yhtään uskovaista piispaa.
        Meidän ainoassa oikeassa uskossa olevien pitää voida valita työparimme. Siis niin, että esim jumalanpalveluksissa on vain vanhoillislestadiolaisia työntekijöitä. Edes kanttori ei saa olla nainen tai epäuskoinen.
        Muistakaa saarnata piispoille synnit anteeksi! Ja naispapin kanssa ei jatkossakaan tehdä yhteistyötä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      52
      5199
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      30
      2196
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      112
      2168
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      119
      1887
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1829
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1750
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1174
    8. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      255
      1129
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      48
      1031
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      961
    Aihe