Mennäänkö tukka putkella perässä?

7

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki.näkee.jo

      Käsikirjaohje:
      "Jumala, Pyhä Kolminaisuus, Isä ja Äiti, Poika - Sisar ja Veli, ja Henki - Hengen pelastaja ja Inspiraation antaja, johdata meidät vaurautesi, viisautesi ja tietämyksesi syvyyksiin."

      Voidaanko pitää muina kuin pelleinä?

    • Ei me sellaisia olla. Ollaan ennen kaikkea Kristuksen seuraajia. Alkuperäinen luterilaisuus on kyllä oikeata.

      Ruotsin kirkko on etääntynyt siitä kauaksi, herätysliikkeet ovat melkein kaikki jättäneet sen.

    • SRKvlkultissa hyväksytään kaikki, mitä ns. hengellinen esivalta eli kansankirkko säätää. Ehkä pienellä viiveellä tosin. Raha, asema ja valta ratkaisevat toki enemmän kuin Raamatun oppi.

      • Se on ihan oikein, koska raamatussa ei ole sanaakaan miltään jumalalta, vaan tiedämme kaikki sen ihmisen kirjoittamaksi saduksi.

        Merkillistä, että joku onneton epäjumalanpalvoja ei joko ole lukenut tai ymmärtänyt raamattuaan vaikka sitä on lapsuudesta asti tyrkytetty.


      • valloista

        Tarkoitat varmaan ns. hengellisellä esivallalla maallista esivaltaa.
        Jumalan Valtakunnan kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
        Sen niitä lakeja totellaan, jotka eivät ole ristiriidassa Jumalan Lain kanssa, niin kauan kuin ne ovat olemassa. Uskovat eivät koskaan kapinoi, vaan ovat omantunnonrehtejä.


    • Nykyluterilaisuus on enempi viitekehys, jonka piirissä toimimme. Niin kauan kun saamme tunnustaa omaa uskoamme, niin pysymme siinä. Ja jos ristiriita ei kasva liian isoksi.

      Ruotsin toinen valtionkirkko on käytännöllisesti katsoen melkein kuollut, siis luterilaisuus. Siis hengellisesti kuollut.

      • PietäänUskoPuhtaana

        Meidän uskovaisten tulee tuomita evlut kirkon piispat ja perusepäuskoiset papit Taivaaseen kelpaamattomiksi ja vääräuskoisiksi. Surullista, ettei Suomessa ole yhtään uskovaista piispaa.
        Meidän ainoassa oikeassa uskossa olevien pitää voida valita työparimme. Siis niin, että esim jumalanpalveluksissa on vain vanhoillislestadiolaisia työntekijöitä. Edes kanttori ei saa olla nainen tai epäuskoinen.
        Muistakaa saarnata piispoille synnit anteeksi! Ja naispapin kanssa ei jatkossakaan tehdä yhteistyötä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7540
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2969
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1803
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      118
      1483
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe