Mennäänkö tukka putkella perässä?

7

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki.näkee.jo

      Käsikirjaohje:
      "Jumala, Pyhä Kolminaisuus, Isä ja Äiti, Poika - Sisar ja Veli, ja Henki - Hengen pelastaja ja Inspiraation antaja, johdata meidät vaurautesi, viisautesi ja tietämyksesi syvyyksiin."

      Voidaanko pitää muina kuin pelleinä?

    • Ei me sellaisia olla. Ollaan ennen kaikkea Kristuksen seuraajia. Alkuperäinen luterilaisuus on kyllä oikeata.

      Ruotsin kirkko on etääntynyt siitä kauaksi, herätysliikkeet ovat melkein kaikki jättäneet sen.

    • SRKvlkultissa hyväksytään kaikki, mitä ns. hengellinen esivalta eli kansankirkko säätää. Ehkä pienellä viiveellä tosin. Raha, asema ja valta ratkaisevat toki enemmän kuin Raamatun oppi.

      • Se on ihan oikein, koska raamatussa ei ole sanaakaan miltään jumalalta, vaan tiedämme kaikki sen ihmisen kirjoittamaksi saduksi.

        Merkillistä, että joku onneton epäjumalanpalvoja ei joko ole lukenut tai ymmärtänyt raamattuaan vaikka sitä on lapsuudesta asti tyrkytetty.


      • valloista

        Tarkoitat varmaan ns. hengellisellä esivallalla maallista esivaltaa.
        Jumalan Valtakunnan kanssa sillä ei ole mitään tekemistä.
        Sen niitä lakeja totellaan, jotka eivät ole ristiriidassa Jumalan Lain kanssa, niin kauan kuin ne ovat olemassa. Uskovat eivät koskaan kapinoi, vaan ovat omantunnonrehtejä.


    • Nykyluterilaisuus on enempi viitekehys, jonka piirissä toimimme. Niin kauan kun saamme tunnustaa omaa uskoamme, niin pysymme siinä. Ja jos ristiriita ei kasva liian isoksi.

      Ruotsin toinen valtionkirkko on käytännöllisesti katsoen melkein kuollut, siis luterilaisuus. Siis hengellisesti kuollut.

      • PietäänUskoPuhtaana

        Meidän uskovaisten tulee tuomita evlut kirkon piispat ja perusepäuskoiset papit Taivaaseen kelpaamattomiksi ja vääräuskoisiksi. Surullista, ettei Suomessa ole yhtään uskovaista piispaa.
        Meidän ainoassa oikeassa uskossa olevien pitää voida valita työparimme. Siis niin, että esim jumalanpalveluksissa on vain vanhoillislestadiolaisia työntekijöitä. Edes kanttori ei saa olla nainen tai epäuskoinen.
        Muistakaa saarnata piispoille synnit anteeksi! Ja naispapin kanssa ei jatkossakaan tehdä yhteistyötä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      137
      13144
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3609
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2884
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1359
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      273
      1354
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      144
      1289
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      114
      1251
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1157
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1051
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      184
      923
    Aihe