1. Kertokaa lääkiksen opiskelijat, kuinka kauan lääkiksessä opiskellaan sydänäänten kuuntelua ts. kuinka kauan ihmisellä keskimäärin menee aikaa oppia kuulemaan erilaiset sydänäänet stetoskoopilla.
2. Mitä mieltä olette Googel Playsta ladattavista sovelluksista, joilla voi opiskella sydänääniä? Jos pidätte niitä hyvinä, niin mikä on paras?
https://play.google.com/store/search?q=Auscultation&c=apps&authuser
3. Millä hinnalla saa riittävän hyvän stetoskoopin ts. mikä on halvin stetoskooppi, mitä lääkäriksi opiskeleva suostuisi käyttämään? Hinnat kun näyttävät olevan 20 euron ja 300 euron väliltä.
Auskultaation oppiminen?
1
176
Vastaukset
- Lääkiksenloppusuoralla
Näin Helsingin yliopistossa:
Sydänäänien kuuntelua opetetaan kardiologian kurssilla, yksi 3 tunnin opetus ryhmässä, sydänääniä stereoista ja nukke luomassa lähinnä tunnelmaa. Lastentautien kurssilla suurinpiiretin vastaava opetus. Toki sivuäänistä ja niiden merkityksistä luetaan runsaasti omalla ajalla, asiaa sivutaan muissa opetuksissa ja osa katsoo youtube-äänitteitä yms.
Käytännössä lääkäri, ja eteenkin tunnollinen kandidaatti kuuntelee jokaisen opetuspotilaan ja oman potilaan sydänäänet ja keuhkoäänet. Kokemusta kertyy siis hyvin nopeasti ja live-äänet on aina oma juttu. (sairaalan melu taustalla, hengitysäänet sekoittamassa yms. häiriötekijät taustalla) Sovellusten merkitys jää siis aika pieneksi kun live-kuuntelumahdollisuuksia on niin paljon.
Stetoskooppien osalta erot ovat pieniä ja on hyvä oppia kuuntelemaan sydän- ja keuhkoäänet heikkolaatuisemmalla stetoskoopilla, jotta kuuntelu onnistuu tarvittaessa esimerkiksi eristyshuoneen tai päivystyspoliklinikan halvimmilla stetoskoopeilla. Sähköiset stetoskoopit toki auttavat hijaisten sivuäänien kuuntelussa, mutta usein näiden hiljaisten äänien kliininen merkitys on pieni. Stetoskooppi on ainoa työväline, jonka lääkäri ostaa itselleen ja on jonkinlainen status-symboli johtaen ehkä hieman tarpeettomaan hifistelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1234401- 1563727
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1033486Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392839- 1351780
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta381582Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk181228Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi201202Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421150