Iltiksen haastattelussa G-L venkoilee miksi jätti Nykäsen palkitsematta. Aina saa hävetä. Voi palkita tai olla palkitsematta mutta tuo venkoilu "en muista mistään mitään" on niin epärehellisen noloa. Aina saa myötähävetä. No, viimeiset kolme kuukautta onneksi menossa, ei mitään mahdollisuutta tulla uudelleen valituksi.
Grahn ja Nykänen
Gaugauguu
3567
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Niinpä juuri. Yhtä harmittavainen ministerinä kuin Orpo Petteri, Sipilöstä puhumattakaan. Aina nolottaa kun pikkutyttö avaa suunsa. Voi myötähäpeä.
Sipilähän ei muista, eikä tiedä edes omia sukulaisiakaan, "tietyissä asioissa."
Turha ehdokasta on haukkua. Hämäläiset hänet ovat eduskuntaan äänestäneet. Pokkakin haukkuu kirjassaan, mutta unohtaa mainita esim. Talvivaaralla omaakin businesta tehneen kepulaisen Lehtolaisen ansiot. Sanni on minusta vähän kuin naapurikaupungin Sirpa. Sillä erolla tosin, että Sirpan kautta Kokoomus lanseerasi väliaikaisen "tarraveron". Tarrat auton ikkunoista poistuivat, mutta epäoikeudenmukainen vero jäi. Eivät teot ja osaaminen ole tähän mennessä mitään merkinneet. Ainoastaan mielikuvat. Uskotteko, että hämeenlinnalaiset eläkeläisnaiset äänestävät edelleen Filatoffin Tarjaa, vaikka Tarja oli yhdessä Johanneksen kanssa päättämässä eläkeläisiä eniten kurmoottavista indekseistä. "Se on niin kiva, kun ei avaa suutaan istunnoissa eikä kyselytunneilla"?
Pokka sentään reilusti ilmoitti että Suomen valtio/hallitus on käyttänyt Talvivaaran kaivosalueeseen 820 miljoonaa euroa veromaksajien rahoja.Samaan aikaan hallitus on leikannut kuntien valtionosuuksia säästöjen nimissä, jonka vuoksi esim. hoivapalvelujen tuottamisesta yritetään säästää kunnissa mahdollisimman paljon. Samaten koulutuksesta on säästetty 500 miljoonaa ja annettu muutaman miljoonan armopaloja. Tieinfran rapautumisesta puhumattakaan. Mutta kyllä Sote-koeiluihin löytyy satoja miljoonia kun kyse on joidenkin Bisneksestä... ja maahanmuuttoon rajattomasti miljoonia...
Noloa valtioneuvoston jäseniltä! Tässä nähdään päättäjien arvot ja moraali
Sirpa on lihonut todella paljon sitten nuoruuden aikojen. Olen nähnyt hänen vaalimainoksiaan (pikkubrosyyrejä) Helsingin Tavastia-klubilla tai osakunnan joskus 70-lopulla tai ennen vuotta 1982. Hän jäi mieleen, koska katsoin onpa tuossa kaunis nuori nainen! En muista, mistä vaaleista oli kyse. Näkyy olevan minua jonkin verran nuorempi. HML ei ole hänen synnyinkaupunkinsa, mutta vaikutti kai myöhemmin siellä ja ehkä Helsingin yliopiston oppilaskunnan hämaläisosakunnassakin.
Naapyrikaupingin Sirpa, Jari Tervon kaksoissisko, osoittautui jo varhain poliittiseksi broileriksi. Mielenhäiriössä itsekin joskus kauan sitten tuota ärrää rääkkäävää äänestin. Kadun katkerasti. Grahn-Laasonen on Stubbin tyttöjä, ja sen kyllä huomaa. Tietää mitä naruja kannattaa vedellä poliittisen uran edistämiseksi. Tämä Nykässelittely on vain yksi opportunismin muoto, jossa kyseinen mantelisilmä onkin maisteri.
Ylipäätään en ymmärrä kuka työtätekeväinen äänestää kokoomusta. Suurpääoman ja kapitalistisen riistorahan vartijaa. Enkä ymmärrä kuka työtätekeväinen äänestäisi Filatoffia tai Ko,, ai niin Johannes onkin jo vihreän oksansa löytänyt. Ei tarvitse enää julkisuudessa narista. Pois laskuista on myös Kepulit. Vasemmistoliitto ja viheriäiset mamuttaa Suomen rikollisilla elätettävillä. Ruotsalaisia äänestää vain ankkalammikon laidoilla viihtyvät. Mitä jää jäljelle?
no ketä si äänestäisi
Minä äänestän Janne Vuorenmaata "Voke"
Pokka ilmoittelee mitä jokainen voi itsekin lehdestä lukea. Kuka on tämä Vuorenharju. Onko Fopsin vai Alun miehiä.
Ihan on demarimies, ei pemari
Grahn-Laasonen on kokoomuksen sätkynukke ja langat ovat kokoomustaustaisten virkamiesten käsissä.
Kokkaremakkara kannattaa kyllä käydä syömässä ja kuunnella kaunista laulua.
Sininenloikkari jotain päättänyt niistä Masan hautajaisista.
Aiheen vierestä, joko olette nähneet ja nauraneet Lintosen maantielapiointi videon?
Parasta sitten Kummelin,katsokaa ihmeessä, saa pitkästä aikaa nauraa vedet silmissä.
Joo, hauska on Lintosen video :) Samaa luokkaa myös matujen "lumitöiden" kanssa, kun seisoivat sandaalit jalassa lumilapio kädessä.
Mikä Nykänen nyt on palkitsematta. Onko jotain saavutuksia esim: tieteen, taiteen,teknologian,kulttuurin, hyvinvoinnin,ilmaston, astrologian, psygologian, antropologian saralla. Pellet kuuluu sirkukseen, siellä on omat prenikat.
On Matti N. tehnyt Suomea tunnetuksi maailmalla.
Toisaalta, tekihän Edddie Edwards myös Britanniaa tunnetuksi maailmalla. Hän on hypännyt monissa samoissa kisoissa ainakin Suomessa kuin Matti Nykänen.
Eddie oli rakennusmies, joka hyvin vähällä harjoittelulla lähti mukaan mäenlaskukisoihin. ilmoittaen edustavansa Britanniaa. Muutaman vuoden häntä kiellettiin mainitsevansa Britanniaa, koska hänellä ei ollut virallista kisaedustusta.
Enää 2 kuukautta ja SGL maitojunaan, ei pienintäkään mahdollisuutta päästä läpi, ei tosin niin epätoivoinen yritys kuin Lapionainen
eikös sanni ole tehnyt enemmän hyvää forssalle kuin kukaan muu. ainakin kakkostien jutut.
Opiskelien tukienpienennys oli myös aikajuttu, ja sitten tuo Lottotouhu.
Opiskelijoiden tukien pienennys oli myös aika juttu. Ja sitten tuo lottotouhu.
Kuuluu olla opiskelioiden, minkä sai aikaan.
Äidinkielenopelle: opiskelijoiden :/
Bye-bye Sanni, Sanni bye-bye laulua jo sovitan. Onneks catcatin sävelmät on niin helppoja.
Mikä on lottojuttu tai miks sanotaan lottotytöksi? Olen missannut jotain kun ei aukene.
Sanni ministerinä muutti TV- lottoarvonnan 3 kanavalle ym.
Arvonnat siirtyivät MTV:n kanavalle kesällä 2013. Forssalaiset eivät ole toipuneet vieläkään tästä traagisesta muutoksesta. Eivätkä ole myöskään oppinnet vaihtamaan kanavaa. Eivätkä löydä voitonjakoa YLE:n tekstitv:stä sivulta 471.
Mutta mitä vikaa mielestäsi siinä entisessä ja tutussa arvonnassa oli, että täytyi vaihtaa aikaa ja kanavaa??
Suomessa on todellisiakin ongelmia ja yks jaksaa nillittää joistakin hel.....vetin lottopalloista. Ihan sama millä kanavalla pallot pomppii. Opettele käyttämään telkkariasi ja hanki muutakin sisältöä elämääsi kuin joku lottoarvonta.
Joo, osaan kyllä käyttää kaukosäädintä ja telkkarikin on ihan varmasti parempi, kuin sinulla. Siitä ei ole ollutkaan kysymys vaan siitä, miksi jonkun mielestä on parempi, että siirrettin kolmoselle arvonta? Ihan ensin vastasin kysyjälle, miksi Sannia kutsutaan 'lotoksi?' Opettele lukemaan nilli! Minulle on ihan sama, vaikka lotto-arvontaa ei olisikaan.
No mutta sepä hyvä, että kaukosäädin -asia on kunnossa. Mitä tuohon telkkariasiaan tulee, minullapa on 3 uutta telkkaria. Oman kodim alakerta, yläkerta ja vapaa-ajan asunto. Että niinkin vanha keksintö kuin telkkari on monella muullakin uutena ja vieläpä useampia kappaleita taloudessa.
Eix se Matti saanutkaan palkinnoiksensa mitaleita, sponsoreita ja sen semmoista?
Taidankin äänestää tätä Sannia, kun se tuntuu olevan monelle niin vastenmielinen juttu. Onkin mukavaa mennä uurnille ensimmäistä kertaa ikinä, koska vihdoinkin tietää, että sille on tarkoitus!
Äänestä vaan niin saadaan jatkoa tyhjäntoimittaja Sannille. Ja takaat hänen rapussinsa paksuuden.
Opiskelijoiden ainakin kannattaa äänestää Lottoa, tuet saatiin mallilleen.