Minulla on 125l juvelin akvaario joka ollut toiminnassa nyt melkein vuoden verran. Kaloja akvaariossa on 9 mustatetraa ja 9 kiilakylkeä sekä yksi partamonni. Voisiko tuon kokoiseen akvaarioon vielä lisätä jonkun kalaparven? Olin ajatellut neon tai kardinaalitetra parvea, 10 kpl, olisiko ok vai tulisiko jo liikaa kaloja? Jos vielä mahtuisi parvi niin kummat noista tetralajeista on helpompia/terveempiä kaloja, neontetrat vaiko kardinaalitetrat? Kiitän.
kaloja lisää
tetrojalisää
1191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kalastoosi sopisi neontetrat paremmin, lämpötilan puolesta (oletan, että akvaariosi lämpötila on jotain 21-26 asteen väliltä). Kardinaalitetrat viihtyvät lämpimämmässä vedessä.
Mutta jos olisin sinä, niin en laittaisi uutta tetraparvea ollenkaan, vaan pohjalle monnisia pienen parven touhuamaan. Monniset ovat veikeitä ja ahkeria touhottajia. Ja sitten täydentäisin hieman kiilakylkiparvea.