Mihinkähän nää kaikki tietävät urakoitsijat ja duunarit nyt lähtee juoruaan ja nauraan. ?
Sirkan baari loppuu
nesteelläahdasta
19638
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vieressä uusittu shell.sinne vaan pätemään ja pohtimaan toisten asioita😗.
Sitä pätemistä ja toisten asioiden potimistahan sinä itsekin harrastat juuri tällä palstalla.
Juoruaan ja nauraan! Mitähän tuokin tarkoittaa.. itsehän aloittajaakin juoruaa tällä palstalla...no pata kattilaa soimaa..
sanokaapa jämpskäläiset kenellä sitä on tässä kylässä komein talo....?
Katsokaa mallia kim.com:ista:
https://www.youtube.com/watch?v=oDiili2Gs-0
En ymmärrä otsikon ja edellisen kommentin yhteyttä. Mutta Sirkan baari oli kiva paikka olla töissä, ja lounasasiakkaat keskenään kuin suurta perhettä!
Pelkkä juoruajien kerho se oli.
On kyllä surullista, että kaikki nuoruuden tärkeiden paikkojen toiminta on lopetettu tai lopetetaan -Jokilaakso, Paviljonki, Martin Motelli ja nyt Sirkan Baari. Jämsän Ukko meni jo aikoja sitten.
Kai siitä pitää päätellä, että on itsekkin vanha.
Mikä hitto se on, että Jämsässä, ja Suomessa muutenkin, on rakennuksissa toistuvasti sisäilmaongelmia? Jopa ihan uusissa taloissakin.
Ei ole tiedotusvälineissä tietääkseni ollut vastaavia juttuja Ruotsin, Viron tai Norjan ongelmista.
Eihän kai tää Suomi niin paljon noista naapureista - ainakaan ilmaston puolesta - poikkea. Jostakin muualta täytyy syy löytyä
Ruotsissa on rakentamisessa määräys, että betonin pitää kuivua 30 vrk ennen kuin sen päälle tehdään mitään lisää.
2000-luvun alussa kun Jämsänkoskella oli Mäntykallion koulun saneeraus, niin laattamiehet liimasi muovisia lattialaattoja jäätyneeseen betoniin kiinni.
Kukas pölkkypää oli sillä työmaalla valvovana rakennusmestarina?
Syy löytyy oireilijoiden omasta kodista! Ilmastoinnista! Uusista materiaaleista. Ei anneta kuivua! Syy. Aikataulut!
Ei niitä Shelille lasketa huutaa. Sehän on kun aavetalo muutenkin, tuleepan vilinää.
"Ruotsissa on rakentamisessa määräys, että betonin pitää kuivua 30 vrk ennen kuin sen päälle tehdään mitään lisää. "
Juuri tuota hain.
Katsellut tässä ohikulkiessani Jämsän viime vuosina ja vuosikymmenienrakentamista. Elementtejä pystytetään räntäsateessa ja sen jälkee välittömästi eristysvilloja, samoin sateessa ilman mitään suojaa.
Onhan se selvääkin selvempää, ihan näin tyhmällekin, että kun siihen päälle laitetaan välittömästi pintamateriaalit, niin ei ne kosteudet sielä mihinkään pysty kuivumaan.
Siitä nyt maksetaan, kun homekoulut, kirjastot sun muut odottaa, että kaupungilla olisi rahaa edes purkaa paskarakennukset pois.
Sitä ihmettelen, että kun täällä mehtäkylässäkin on rakentamisessa aina niin "kiireelliset aikataulut". Mitä merkitystä sillä on, valmistuuko ne rakennukset Jämsässä vaikka muutaman kuukauden pitemmällä aikataululla, kun vastineeksi saadaan laadukasta rakentamista kuivuneen betonin päälle. Tuntuu sitä aikaa rakentamiseen olevan Ruotsissakin, joka on tällä rakentamisen sektorilla sentään sivistysvaltio Suomeen verrattuna.
Kyllä Suomessakin saa rakentaminen näköjään kestää pitkään, kun tehdään Olkiluoto 3:sta. Eikös se ole jo nyt 10 vuotta alkuperäisestä suunnitellusta valmistumisajankohdastaan myöhässä? Siellä puolalaiset betoniraudoittajat vääntää harjaterästä 3 € tuntipalkalla.
Mää haluun sen hirven
Mää korkkasin sen jo aikoja. Se on mun
Sehänn on sonni..sarvipää
Ei haitannut. mölis vaan :) Eikä karkuun päässyt.
Minä otin sen karhun ja hyvin meni.
viddu, ketähän tuokin kiinnostaa
Tosi harmi, kiva ja hyvä ruokapaikka oli, tosi harmi...........