Miten koiranluut kannattaisi laittaa raakoina se ei niistä pidä joten keitetäänkö vai laitetaanko uuniin paistumaan koirani on pieni Silkkiterrieri
koiranruoka
"Justus"
161153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kivasti.
Mulla on raakoja luita pakastimessa, ja ennenkuin annan koiralle, pistän sen muutamiksi minuuteiksi mikroon, teho täysillä. Jo maistuu!
saa luista mitään irti, mutta ennen vanhaan jotkut keittivät ja keitin veteen hieman suolaa säilyvyyden vuoksi. Muistat kai ettei sian eikä kanan luita tule antaa. Silkkiterrieri on myös pieni mutta sillä on kuono kun taas meidän ovat lättänaamoja.
Paistaminen/keittäminen/säteilyttäminen tuhoaa aina koiralle tärkeitä ravinteita!!
Lisäksi luut säröilevät todella helposti! Ne ovat teräväsälöisiä ja hengenvaarallisia!
Muista antaa koiran kokoon nähden sopivan kokoinen luu; ei liian pieni, ettei saa hotkaistua sitä, eikä liian iso!
älä ihmeessä keitä ainakaan! silloin luu alkaa säröilemään! tosta mikrosta en tiedä... en oo koskaan edes kuullu että mikroonkin voi luita laittaa. ite annan pennulle vain eläinkaupan vuolasta tehtyjä luita (ei solmullisia).
pienestä keittämisestä siis kiehauttamisesta säröile ainakaan minun tietääkseni, vaan auttaa siinä säilyvyydessä. Näin minulle on kerrottu, ja perusteltu se niin ettei pieni koira jaksa kerralla isoa luuta syödä/kaluta.
Myös itse keitän koirilleni luut... ja laitan sitten syömään siten, etteivät rasvaa kaikkia paikkoja :D Parempi makuhan keitetyissä luissa ja rustoissa on, ovat myös maistuvaisempia -ainakin koirieni mielestä.
lyhyen mikrokäsittelyn, eikä pikkukoira (mäyräkoira) saa kunnon luita rikkikään, kunhan kaluavat kunnes hylkäävät.
Voitte vaan kuvitella mille mikro haisee kun siellä on ollut raakoja luita, hyi olkoon!
Älä koskaan keitä tai paista, ne säröilevät helposti ja ovat todella vaarallisia!
Tärkeätä on nimenomaan, että luut tarjotaan raakoina, sillä kypsennettäessä luusta tulee herkästi säröilevä ja se voi vahingoittaa koiran suolistoa. Kypsennettäessä luusta tuhoutuu myös ravintoaineita. Luiden tarkoitus ei siis ole ainoastaan toimia ruokavaliossa kalsiuminlähteenä, vaan lihaisista luista koira paljon tarvitsemiaan ravintoaineita. Tietysti luiden pureskelu on myös hyväksi hampaille ja ikenille.
saa kyllä kunnollista ruokaa, ettei sille luita varsinaiseksi ravinnoksi anneta, PÖH!
vaan ajankuluksi ja hampaitten takia.
mut mites sulla...
.. vai saa sun koira kunnon ruokaa!! Saanen sitten kysyä mikä on koiralle parempaa ja kunnollisempaa ruokaa kuin lihaisat luut?? Ootko koskaan kuullu BARFfaamisesta? Raa-at ja lihaisat luut ovat koiralle parasta ja LUONNONMUKAISTA ravintoa, (tietenkin pitää muistaa tasapainoks vihannessoseet yms. yms.. Mut sehän ei ollu tän asian pointti)!!
laitetaan luut siis naudan ydinluut uuniin ja paistan niitä n.1,5 tuntia 150 asteessa.Laitan siis ne uuniin jäisinä ja ne on siis sellasia isoja nilkka paloja joskus paahan pari tuntia riippuu siis kuin iso.
Aina luut raakana!! Kaikki kypsentäminen on ehdottomasti koiralle hengen vaarallista!!! Luiden koostumus muuttuu kun niitä kypsennetään keittämällä tai paistamalla, tällöin pahimmassa tapauksessa luu säröilee terävä säleiseksi ja rikkoo koiran suolistoa! Lisäksi sen sulaminen elimistössä ei ole niin nopeaa kuin raa'an luun sulaminen.
Etsippä BARFfista tietoa esim. netistä! Voin sanoa, että kannattaa tutustua tähän paljon kiisteltyynkin ruokintaan! Omille koirilleni tapahtui huomattava muutos parempaan kun teollinen koiranruoka jätettiin kokonaan pois! Mutta muista LUUT AINA RAAKOINA!
puppua!
Eikös siihen barffaukseen kuulu viljatuotteet?
Annat raakana nekin? Jos barffaajat hyväksyy yrjölän puuron, niin se kyllä kypsennetään, ja UUNISSA vielä!
Olit barffari tai et, niin anna luut raakana aina! Ne ovat hengenvaarallisia, jos säröilevät!