Viemäriputken läpimitta

Pisudfhsdjf

Meille asennettiin kunnan vesi- ja viemäriliittymä. Tontin puolelle urakoitsija toi viemäriputkeksi 32 mm läpimitaltaan olevan siniraita putken ja tontille asennettiin jätevesipumppaamo. Kunnan puolesta liittymää tehneet miehet ihmettelivät, miksi tuo tonttiviemäriputki on vain 32 mm läpimitaltaan, heidän mielestään se olisi pitänyt olla suurempi . Liittymä saatiin kyllä tehtyä, vaikka putket olivatkin eri kokoiset. Urakoitsija vakuutti, että 32 mm riittää, mutta nyt on alkanut mietityttää, mahtaako homma pelittää pitemmän päälle ?

Mitä mieltä olette ?

9

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leopoldoiler

      Kumpi sv vai jv.

      • Leopoldoiler

        Kyllä sv putkeen saa pumpata, jv on d1 mukaan, jos siellä on pumppaamon valmistajan ohjeen mukaan, sitten niin.


    • punaraita-PEM

      Viemäriputkena käytetään punaraitaista PEM-putkea ja halkaisija vähintään 50mm, mielellään 63mm. 32mm ei todellakaan riitä, eikä paineviemäriputkena saa sekaannusvaaran vuoksi koskaan käyttää siniraitaista putkea, joka on tarkoitettu käyttövedelle.

      https://www.lvi-tarvikkeet.net/Paineputki-PE80-50x4/50m-SDR11

    • Viemäröintikuntoon

      32 mm on mehupilli. Käytän asennuksessani 102 mm:n putkea, eikä asiakkailta tullut palautetta tukoksista.

      • putkikoijari

        Yleensä paineviemäröinnissä käytetään PE 63 mm putkea.Valitettavasti vesihuolto-urakoitsijoiksi hyväksytään kaikenlaisia kuopankaivajia,ei kaivinkoneen omistaminen tee kenestäkään pätevää näihin töihin.Missä luuraa rakennustarkastajat ja tilaajan valvojat?


    • Osa-aikaeläkeläinen

      Kyllä se pelaa, kun kerran ei ole ongelmia ollut. Täällä jostakin syystä amatöörit kaivattivat putket kivikkoisiin mäkiin runsaslumisena talvena. Viemäriputket ovat kyllä oikeaa kokoa, mutta kahdessa linjassa sen verran puristuksessa että niitä linjoja saa Delete avata usein.
      Minunkin talollani tuleva viemärilinja on tunaroitu niin, että jos viemäriä ei käytetä muutamaan viikkoon, pitää Deleten käydä se avaamassa.
      Onneksi vesiosuuskunta on lähes velaton!

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Täällä maalla voivat isännät vesiosuuskunnan nimissä rötöstellä melko vapaasti. Minunkin mailleni on kaivettu putkia minulta mitään kysymättä.
        Kaupungissa kun puhelinosuuskunnan nainen minulle kuitukaapelia vedettäessä teki samoin, taisi hän saada potkut. Muutakin epäselvää jutussa oli, ja pian sen jälkeen kun kirjoitin osuuskunnan johtajalle, nainen ei enää ollut talossa. Pitäähän sentään lakia noudattaa.


      • mennyttä_aikaa
        Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:

        Täällä maalla voivat isännät vesiosuuskunnan nimissä rötöstellä melko vapaasti. Minunkin mailleni on kaivettu putkia minulta mitään kysymättä.
        Kaupungissa kun puhelinosuuskunnan nainen minulle kuitukaapelia vedettäessä teki samoin, taisi hän saada potkut. Muutakin epäselvää jutussa oli, ja pian sen jälkeen kun kirjoitin osuuskunnan johtajalle, nainen ei enää ollut talossa. Pitäähän sentään lakia noudattaa.

        Silloin kun jossain kaupungissa on ollut puhelinosuuskunta, niin kuitukaapeleista ei ole ollut tietoakaan.


    • 32mm siniraita on käyttövettä varten.Sekin on pieni normaalisti käytetään 40mm siniraitaa.
      Paine viemäri putki on ruskea raitasta aina.Ja vähintään 63mm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      90
      5157
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      53
      4046
    3. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      25
      2169
    4. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      27
      1837
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1785
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1434
    7. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      27
      1227
    8. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      20
      1036
    9. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      981
    10. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      21
      980
    Aihe