Viemäriputken läpimitta

Pisudfhsdjf

Meille asennettiin kunnan vesi- ja viemäriliittymä. Tontin puolelle urakoitsija toi viemäriputkeksi 32 mm läpimitaltaan olevan siniraita putken ja tontille asennettiin jätevesipumppaamo. Kunnan puolesta liittymää tehneet miehet ihmettelivät, miksi tuo tonttiviemäriputki on vain 32 mm läpimitaltaan, heidän mielestään se olisi pitänyt olla suurempi . Liittymä saatiin kyllä tehtyä, vaikka putket olivatkin eri kokoiset. Urakoitsija vakuutti, että 32 mm riittää, mutta nyt on alkanut mietityttää, mahtaako homma pelittää pitemmän päälle ?

Mitä mieltä olette ?

9

1302

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leopoldoiler

      Kumpi sv vai jv.

      • Leopoldoiler

        Kyllä sv putkeen saa pumpata, jv on d1 mukaan, jos siellä on pumppaamon valmistajan ohjeen mukaan, sitten niin.


    • punaraita-PEM

      Viemäriputkena käytetään punaraitaista PEM-putkea ja halkaisija vähintään 50mm, mielellään 63mm. 32mm ei todellakaan riitä, eikä paineviemäriputkena saa sekaannusvaaran vuoksi koskaan käyttää siniraitaista putkea, joka on tarkoitettu käyttövedelle.

      https://www.lvi-tarvikkeet.net/Paineputki-PE80-50x4/50m-SDR11

    • Viemäröintikuntoon

      32 mm on mehupilli. Käytän asennuksessani 102 mm:n putkea, eikä asiakkailta tullut palautetta tukoksista.

      • putkikoijari

        Yleensä paineviemäröinnissä käytetään PE 63 mm putkea.Valitettavasti vesihuolto-urakoitsijoiksi hyväksytään kaikenlaisia kuopankaivajia,ei kaivinkoneen omistaminen tee kenestäkään pätevää näihin töihin.Missä luuraa rakennustarkastajat ja tilaajan valvojat?


    • Osa-aikaeläkeläinen

      Kyllä se pelaa, kun kerran ei ole ongelmia ollut. Täällä jostakin syystä amatöörit kaivattivat putket kivikkoisiin mäkiin runsaslumisena talvena. Viemäriputket ovat kyllä oikeaa kokoa, mutta kahdessa linjassa sen verran puristuksessa että niitä linjoja saa Delete avata usein.
      Minunkin talollani tuleva viemärilinja on tunaroitu niin, että jos viemäriä ei käytetä muutamaan viikkoon, pitää Deleten käydä se avaamassa.
      Onneksi vesiosuuskunta on lähes velaton!

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Täällä maalla voivat isännät vesiosuuskunnan nimissä rötöstellä melko vapaasti. Minunkin mailleni on kaivettu putkia minulta mitään kysymättä.
        Kaupungissa kun puhelinosuuskunnan nainen minulle kuitukaapelia vedettäessä teki samoin, taisi hän saada potkut. Muutakin epäselvää jutussa oli, ja pian sen jälkeen kun kirjoitin osuuskunnan johtajalle, nainen ei enää ollut talossa. Pitäähän sentään lakia noudattaa.


      • mennyttä_aikaa
        Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:

        Täällä maalla voivat isännät vesiosuuskunnan nimissä rötöstellä melko vapaasti. Minunkin mailleni on kaivettu putkia minulta mitään kysymättä.
        Kaupungissa kun puhelinosuuskunnan nainen minulle kuitukaapelia vedettäessä teki samoin, taisi hän saada potkut. Muutakin epäselvää jutussa oli, ja pian sen jälkeen kun kirjoitin osuuskunnan johtajalle, nainen ei enää ollut talossa. Pitäähän sentään lakia noudattaa.

        Silloin kun jossain kaupungissa on ollut puhelinosuuskunta, niin kuitukaapeleista ei ole ollut tietoakaan.


    • 32mm siniraita on käyttövettä varten.Sekin on pieni normaalisti käytetään 40mm siniraitaa.
      Paine viemäri putki on ruskea raitasta aina.Ja vähintään 63mm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      129
      2656
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      65
      2058
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      134
      1770
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      20
      1649
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      118
      1607
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1298
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      1074
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1025
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      48
      972
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe