Viemäriputken läpimitta

Pisudfhsdjf

Meille asennettiin kunnan vesi- ja viemäriliittymä. Tontin puolelle urakoitsija toi viemäriputkeksi 32 mm läpimitaltaan olevan siniraita putken ja tontille asennettiin jätevesipumppaamo. Kunnan puolesta liittymää tehneet miehet ihmettelivät, miksi tuo tonttiviemäriputki on vain 32 mm läpimitaltaan, heidän mielestään se olisi pitänyt olla suurempi . Liittymä saatiin kyllä tehtyä, vaikka putket olivatkin eri kokoiset. Urakoitsija vakuutti, että 32 mm riittää, mutta nyt on alkanut mietityttää, mahtaako homma pelittää pitemmän päälle ?

Mitä mieltä olette ?

9

1353

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leopoldoiler

      Kumpi sv vai jv.

      • Leopoldoiler

        Kyllä sv putkeen saa pumpata, jv on d1 mukaan, jos siellä on pumppaamon valmistajan ohjeen mukaan, sitten niin.


    • punaraita-PEM

      Viemäriputkena käytetään punaraitaista PEM-putkea ja halkaisija vähintään 50mm, mielellään 63mm. 32mm ei todellakaan riitä, eikä paineviemäriputkena saa sekaannusvaaran vuoksi koskaan käyttää siniraitaista putkea, joka on tarkoitettu käyttövedelle.

      https://www.lvi-tarvikkeet.net/Paineputki-PE80-50x4/50m-SDR11

    • Viemäröintikuntoon

      32 mm on mehupilli. Käytän asennuksessani 102 mm:n putkea, eikä asiakkailta tullut palautetta tukoksista.

      • putkikoijari

        Yleensä paineviemäröinnissä käytetään PE 63 mm putkea.Valitettavasti vesihuolto-urakoitsijoiksi hyväksytään kaikenlaisia kuopankaivajia,ei kaivinkoneen omistaminen tee kenestäkään pätevää näihin töihin.Missä luuraa rakennustarkastajat ja tilaajan valvojat?


    • Osa-aikaeläkeläinen

      Kyllä se pelaa, kun kerran ei ole ongelmia ollut. Täällä jostakin syystä amatöörit kaivattivat putket kivikkoisiin mäkiin runsaslumisena talvena. Viemäriputket ovat kyllä oikeaa kokoa, mutta kahdessa linjassa sen verran puristuksessa että niitä linjoja saa Delete avata usein.
      Minunkin talollani tuleva viemärilinja on tunaroitu niin, että jos viemäriä ei käytetä muutamaan viikkoon, pitää Deleten käydä se avaamassa.
      Onneksi vesiosuuskunta on lähes velaton!

      • Osa-aikaeläkeläinen

        Täällä maalla voivat isännät vesiosuuskunnan nimissä rötöstellä melko vapaasti. Minunkin mailleni on kaivettu putkia minulta mitään kysymättä.
        Kaupungissa kun puhelinosuuskunnan nainen minulle kuitukaapelia vedettäessä teki samoin, taisi hän saada potkut. Muutakin epäselvää jutussa oli, ja pian sen jälkeen kun kirjoitin osuuskunnan johtajalle, nainen ei enää ollut talossa. Pitäähän sentään lakia noudattaa.


      • mennyttä_aikaa
        Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:

        Täällä maalla voivat isännät vesiosuuskunnan nimissä rötöstellä melko vapaasti. Minunkin mailleni on kaivettu putkia minulta mitään kysymättä.
        Kaupungissa kun puhelinosuuskunnan nainen minulle kuitukaapelia vedettäessä teki samoin, taisi hän saada potkut. Muutakin epäselvää jutussa oli, ja pian sen jälkeen kun kirjoitin osuuskunnan johtajalle, nainen ei enää ollut talossa. Pitäähän sentään lakia noudattaa.

        Silloin kun jossain kaupungissa on ollut puhelinosuuskunta, niin kuitukaapeleista ei ole ollut tietoakaan.


    • 32mm siniraita on käyttövettä varten.Sekin on pieni normaalisti käytetään 40mm siniraitaa.
      Paine viemäri putki on ruskea raitasta aina.Ja vähintään 63mm.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe