Egypti on aloittanut kansallisen tason kampanjan syntyvyyden pienentämiseksi.
"Kaksi riittää" -nimeä kantava kampanja tähtää lapsiluvun odotteen pienentämiseen nykyisestä 3,5:stä 2,4:ään seuraavien reilun kymmenen vuoden aikana.
Nopea väestönkasvu on yksi Egyptin merkittävimmistä haasteista, sillä sen talouden ja luonnonvarojen kantokyky ei kestä nykyistä väestönkasvua.
YK:n mukaan (siirryt toiseen palveluun) Egyptin väkiluku on tänä vuonna ylittänyt 100 miljoonan rajan. Väkiluku kasvaa 2,6 miljoonalla ihmisellä vuodessa.
Tämä merkitsee noin 800 000 uuden työnhakijan tuloa maan työmarkkinoille joka vuosi.
– Meidän vesivaramme ovat rajalliset, samoin myös työpaikkamme, ja työpaikkoja ei synny lisää. Meidän pitää saada syntyvyys hallintaan, jotta kansalaiset pääsevät nauttimaan kehityksen hedelmistä, Egyptin solidaarisuusministeri Ghada Wali sanoi.
Kaksi riittää -kampanja on kohdennettu erityisesti köyhälle maaseutuväestölle ja perheille, joissa on korkeintaan kolme lasta.
Kaksivuotinen kampanja on Egyptin historian ensimmäinen laatuaan. Osana kampanjaa vapaaehtoiset työntekijät vierailevat ihmisten kodeissa kannustamassa heitä hankkimaan vähemmän lapsia.
Lisäksi useilla paikkakunnilla järjestetään tilaisuuksia, joissa uskonnolliset johtajat opastavat islaminuskon sallivan ehkäisyn käytön.
Egypti myös perustaa 70 uutta terveyskeskusta, joissa jaetaan ehkäisyvälineitä.
https://yle.fi/uutiset/3-10655920
Egypti ryhtyi kampanjoimaan: "Kaksi lasta riittää"
ri3jg3ij
0
1356
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.858050Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896063Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675486Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134720Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232478Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys312189Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51339Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431174