teksti tiedoston listaus

Eetvart

Pitäisi listata tekstitiedosto sisältö rivistä x eteenpäin. Miten? Mun aivot lyö taas tyhjää...

9

145

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ubuntusaainakin

      Esimerkki:
      tail -n 123 .bash_history

      Luku 123 on rivinumero ja .bash_history tiedosto.

      (vinkki. kun komennat history, niin sieltä voi suorittaa komennon rivinumerolla esim. !123)

      • Eetvart

        Tänks, Toimii. Itse löysin jo sed:llä vastaavan toimenpiteen. Pitää testata kumpi on nopeampi. Muokattavia tiedostoja on yli 100 kappaletta.


      • mitenkä_teet

        Näytä sed komento.


      • Eetvart
        mitenkä_teet kirjoitti:

        Näytä sed komento.

        sed -n 12,1000000p file.ssa >> temppi.ssa

        eli ohjataan tiedostosta file.ssa riviltä 12 lähtien 1 000 000 riviä tiedostoon temppi.ssa.

        Ja sitten puppulause generaattorin suoltamaa tuubaa jotta tekoälyttämyysmoderointi pysyisi tyytyväisenä

        Matemaatikotkaan eivät kysele mitä numerot ovat, mutta kotikäytössä mainetta niittänyt plug & play kuvaa hyvin toimintamenetelmiä parannettaessa vastuunalaisia kontradiktioita. Tosiasia on, että verkottuva länsimaailma rauhoittaa ilmiöiden liiallista nonfiguratiivisuutta.Yksilötasolla luulisi olevan selvää, että prototyyppiasteella oleva uusi hajauttamaton ratkaisu on kiteytetty aatteeseen, jossa pohditaan vastuuntuntoisten yhteistyökumppaneiden aatteellisia intressejä. Täytyy siitä huolimatta että maailmalla on viime aikoina tapahtunut paljon, todeta, että yhä ihmisiä kiinnostava uusmedia noudattaa epäilemättä ideatasolla reaktiota tämänhetkisen tilanteen suhteen. Vaikka usein kuuleekin aivan järjettömiä mielipiteitä, on kuitenkin tosiasia, että vallankumouksellinen kolmannen sukupolven matkapuhelimien ja varsinkin e-business -sektorille suunnattujen laitteiden kirjo opettaa sisäistämään vastuunalaisia kontradiktioita. Lienee sanomattakin selvää, että prototyyppiasteella oleva uusi hajauttamaton ratkaisu panostaa interaktiivisuuteen ajattelematta järjestelmän ulkopuolelle jääneitä epäonnistuneita prosesseja. Vaikka osaltamme onkin saatettu syyllistyä laiminlyönteihin, voidaan taholtamme kuitenkin todeta, että tiedon valtatie, joka tosin jossain määrin on vanhentunut käsite, avaa itse kullekin tiedon ja ymmärryksen portin kohti organisaation sisäisiä ratkaisumalleja. Oudoksuttavaa kyllä, on useasti todettu, että riittävän tietosuojan tarjoava ratkaisu yllättää toimivuudellaan, ja selvittää samalla ongelmanratkaisukyvyn huipentumaa.


      • ubuntusaainakin

        Kiitos!


    • Muistin että tail listaa tiedoston lopusta, mutta näköjään numeroinnin voi aloittaa myös alusta. Oletus on 10 riviä tiedoston lopusta mikä usein riittää kun lokeja lukee. tail -n 123 listaa tiedoston lopusta ja tail -n 123 tiedoston alusta.

      • tailsejase

        Snaoppa miten tailataan tietty rivi, tai tietyn alueen rivit. tai tietyt rivit ;-)


    • kruuna_vai_klaava

      Siinähän voi käyttää myös putkitusta mukavasti komennoille head, tail, nl:
      Listataan kymmenen riviä 1000 viimeisestä. Numeroidaan rivit, jotta nähdään mitä tapahtuu:
      cat .bash_history | nl | tail -n 1000 | head -n 10
      Tai helpompi on listata ensin 1000 riviä alusta ja ottaa siitä 100 viimeistä:
      cat .bash_history | nl | head -n 1000 | tail -n 100
      Kyllä nuo näistä saa sorvattua kaikki.

    • Oliskoliianvaikeeta

      Ihan jos kokeilis vaan haulla x

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääkäri Ari Miettinen kuollut 50-vuotiaana

      Sillähän on Youtubessa paljon videoita.
      Maailman menoa
      97
      2531
    2. Romanttisinta

      Mitä hän on tehnyt sinulle?
      Ikävä
      70
      939
    3. 61
      915
    4. Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?

      Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,
      Sinkut
      266
      797
    5. Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista

      Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l
      Maailman menoa
      133
      752
    6. Vieläkö se tarjous

      On voimassa?
      Ikävä
      56
      686
    7. Ttp:llä kuontalot ojennukseen

      Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste
      Haapavesi
      67
      624
    8. Ketä sinä sitten

      Rakastat?
      Ikävä
      39
      612
    9. Tämmöistähän tämä meillä ollut

      Sanatonta rakkautta.
      Ikävä
      46
      595
    10. Hyvää yötä.....M

      Miten me edettäs...............
      Ikävä
      63
      567
    Aihe