Mikä on "lukkoturbiini"?
Se liittyy automaattilaatikkoon, mutta en tiedä mikä se on.
Se liittyy automaattilaatikkoon, mutta en tiedä mikä se on.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
en tiedä, mutta oletan kyseessä olevan sellaisen vääntömomentin muuntimen, jossa on kytkin, joka lukitsee muuntimen kiinteäksi jossakin vaiheessa. Vähentää tehonhukkaa ja siis parantaa hyötysuhdetta silloin, kun vääntömomentin muunnin (= turbiini) toimii "suoralla" vedolla. T.s. vähentää polttoaineen kulutusta.
Tuli ehkä huonosti selitettyä, mutta koeta ymmärtää!
Poriaatteena on, että turbiinipyörään on liitetty kitkapinnoilla varustettu levy(jä), joka pääsee hieman liikkumaan pituuussuunnassa.
Sähköinen venttiili, jota ohjataan yleensä alipaineella ( uusimmissa kai ohjausboxi) avaa akselin sisällä olevan kanavan, jolloin levyn ja turbiinin seinän välissä oleva öljy pääsee poistumaan ja turbiinin sisällä oleva öljynpaine painaa levyn vasten turbiinin etuseinää lukiten näin vedon kiinteäksi.